Leoš Noha

Datum narození: 4.5.1968
Místo narození: Ústí nad Labem
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ačkoliv se český herec Leoš Noha vyučil profesí, která má k herectví velmi daleko, svou hereckou kariéru odstartoval již v roce 1993. Kromě mnoha rolí v divadelních představeních a filmech Leoše Nohu nejvíce proslavila role Ády, kterou ztvárnil v seriálu Okresní přebor.

Vyučil se jako mechanik elektronických zařízení a vyzkoušel si mnoho povolání, mezi ně patří například tiskař, barman v rockovém klubu, silnoproudý elektrikář, opravář televizorů, montér, zmahač ohňů nebo pomocný zámečník. K profesionálnímu herectví se Leoš Noha dostal zcela neobvyklou cestou, ačkoliv od roku 1987 hrál v amatérských divadlech  Vyžvejklá bambule nebo Theater del Himmel a rovněž zpíval s kapelou Invalidní důchod. V roce 1992 nastoupil jako osvětlovač do Činoherního studia Ústí nad Labem a zde postupem času začal dostávat menší role. Stálé angažmá v Činoherním klubu Ústí nad Labem získal roku 1994. Vystřídal zde desítky divadelních rolí, mezi nejznámější patří například role Aloise Nebela v scénickém komixu Alois Nebel. Občasné hostování v Divadle na Zábradlí se roku 2005 změnilo ve stálé angažmá, ve kterém Leoš Noha pracuje dodnes. Zahrál si zde například v inscenaci Veřejný Nepřítel nebo Nože a růže. Leoš Noha ale nezaujal nejen na divadelním podiu, ale také před kamerou. Zazářil ve své první roli Karla ve filmu Mistři režírovaný Karlem Najbrtem (2004) a poté následovaly další snímky, jako například Poslední plavky (2007), František je děvkař (2008), Protektor (2009), Pouta (2010), Alois Nebel (2011) a Vendeta (2011). Svou diváckou popularitu ale získal hlavně rolí veterináře Ády Větvičky v seriálu Okresní přebor (později celovečerní film), která se vyznačuje svým „jáčkováním“.

Leoš Noha je charakteristický svým smyslem pro humor, který uplatňuje jak v herectví, tak ve společnosti a rozhovorech, při kterých se rozpovídá jen málokdy.  Kromě herectví se věnuje i hudbě, je frontman a zpěvák ve skupině Buzerant, kterou založil jeho přítel Petr Čtvrtníček. Noha netají, že si prošel obdobím drogové závislosti. Z předchozího manželství má třináctiletou dceru a šestadvacetiletého syna. V Shakespearovských slavnostech, které proběhly k 450. výročí narození Williama Shakespeara, ztvárnil Leoš Noha spolu s Petrem Čtvrtníčkem roli strážníka Šťovíčka v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic. V roce 2012 se na televizní obrazovky přesunul zábavný sitcom s názvem Helena, ve kterém Leoš Noha ztvárnil postavu manžela Dana. Leoš Noha v rozhovoru pro Super.cz přiznal, že postelové scény, které v seriálu jsou, jsou mu nepříjemné a vždy je před natáčením nervózní.

 

Další Herci

zobrazit profil Stanislav Remunda
Stanislav Remunda
zobrazit profil Michele  Mercier
Michele Mercier
zobrazit profil Juraj Bernáth
Juraj Bernáth
zobrazit profil Sean Connery
Sean Connery
zobrazit profil Gregor Bauer
Gregor Bauer
zobrazit profil Krista Allen
Krista Allen
zobrazit profil Jack Nicholson
Jack Nicholson
zobrazit profil Jaromír Hanzlík
Jaromír Hanzlík