Leoš Noha

Datum narození: 4.5.1968
Místo narození: Ústí nad Labem
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Ačkoliv se český herec Leoš Noha vyučil profesí, která má k herectví velmi daleko, svou hereckou kariéru odstartoval již v roce 1993. Kromě mnoha rolí v divadelních představeních a filmech Leoše Nohu nejvíce proslavila role Ády, kterou ztvárnil v seriálu Okresní přebor.

Vyučil se jako mechanik elektronických zařízení a vyzkoušel si mnoho povolání, mezi ně patří například tiskař, barman v rockovém klubu, silnoproudý elektrikář, opravář televizorů, montér, zmahač ohňů nebo pomocný zámečník. K profesionálnímu herectví se Leoš Noha dostal zcela neobvyklou cestou, ačkoliv od roku 1987 hrál v amatérských divadlech  Vyžvejklá bambule nebo Theater del Himmel a rovněž zpíval s kapelou Invalidní důchod. V roce 1992 nastoupil jako osvětlovač do Činoherního studia Ústí nad Labem a zde postupem času začal dostávat menší role. Stálé angažmá v Činoherním klubu Ústí nad Labem získal roku 1994. Vystřídal zde desítky divadelních rolí, mezi nejznámější patří například role Aloise Nebela v scénickém komixu Alois Nebel. Občasné hostování v Divadle na Zábradlí se roku 2005 změnilo ve stálé angažmá, ve kterém Leoš Noha pracuje dodnes. Zahrál si zde například v inscenaci Veřejný Nepřítel nebo Nože a růže. Leoš Noha ale nezaujal nejen na divadelním podiu, ale také před kamerou. Zazářil ve své první roli Karla ve filmu Mistři režírovaný Karlem Najbrtem (2004) a poté následovaly další snímky, jako například Poslední plavky (2007), František je děvkař (2008), Protektor (2009), Pouta (2010), Alois Nebel (2011) a Vendeta (2011). Svou diváckou popularitu ale získal hlavně rolí veterináře Ády Větvičky v seriálu Okresní přebor (později celovečerní film), která se vyznačuje svým „jáčkováním“.

Leoš Noha je charakteristický svým smyslem pro humor, který uplatňuje jak v herectví, tak ve společnosti a rozhovorech, při kterých se rozpovídá jen málokdy.  Kromě herectví se věnuje i hudbě, je frontman a zpěvák ve skupině Buzerant, kterou založil jeho přítel Petr Čtvrtníček. Noha netají, že si prošel obdobím drogové závislosti. Z předchozího manželství má třináctiletou dceru a šestadvacetiletého syna. V Shakespearovských slavnostech, které proběhly k 450. výročí narození Williama Shakespeara, ztvárnil Leoš Noha spolu s Petrem Čtvrtníčkem roli strážníka Šťovíčka v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic. V roce 2012 se na televizní obrazovky přesunul zábavný sitcom s názvem Helena, ve kterém Leoš Noha ztvárnil postavu manžela Dana. Leoš Noha v rozhovoru pro Super.cz přiznal, že postelové scény, které v seriálu jsou, jsou mu nepříjemné a vždy je před natáčením nervózní.