Olga Hepnarová

Datum narození: 30.6.1951
Datum úmrtí: 12.3.1975
Místo narození: Praha
Profese: k trestu smrti odsouzená vražedkyně
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Vražedkyně Olga Hepnarová nákladním vozidlem zmasakrovala dvacet lidí čekajících na tramvaj. Dostala trest smrti. Byla tak poslední v Československu popravenou ženou.

Dcera bankovního úředníka a zubařky Olga Hepnarová v dětství nikterak nevybočovala, ale postupně se u ní začaly vyskytovat psychické potíže, které se projevovaly neschopností kontaktu s lidmi. Takže záhy skončila na psychiatrii. Během dospívání bojovala se svou nejasnou sexualitou.

JÁ, OLGA HEPNAROVÁ

Olga Hepnarová věřila, že se jí všichni lidé snaží ublížit, a tak začala plánovat pomstu na společnosti. Dopoledne kritického dne, 10. července 1973, úspěšně absolvovala zkušební jízdu, a mohla si tak vypůjčit náklaďák. Kolem poledne zaslala téměř totožné dopisy do redakcí Svobodného slova a Mladého světa, v nichž popsala důvody svého plánovaného činu. V 13.30 nákladním autem Praga RN Olga Hepnarová najela do skupiny asi třiceti nic netušících lidí na tramvajové zastávce Strossmayerovo náměstí v dnešní ulici Milady Horákové v Praze. Podle její pozdější výpovědi dokonce při prvním průjezdu kolem nástupiště svůj čin o několik minut odložila, protože na stanici zrovna zastavila tramvaj a mnoho lidí nastoupilo, čímž se snížil počet potenciálních obětí. Při masakru zahynulo celkem osm lidí (tři na místě, tři téhož dne a další dva na následky zranění později). Dalších šest lidí bylo zraněno těžce a šest lehce.

Sama zjevně počítala s dopadením. Do vozu si sbalila oblečení a cigarety, aby ve vězení měla vše potřebné. Svůj zločin nikterak nepopírala; naopak se k němu hrdě hlásila. Litovala jen toho, že obětí není víc a že mezi nimi nejsou její rodiče. Ačkoliv obhajoba byla postavena na počínající schizofrenii, ona sama s obhájcem odmítala spolupracovat, veškeré pochybnosti o svém duševním zdraví popírala, což nakonec potvrdily i znalecké posudky. Dne 6. dubna 1974 uznal Městský soud v Praze Olgu Hepnarovou vinnou z trestného činu vraždy a vynesl rozsudek: trest smrti. Odsouzená verdikt přijala bez emocí.

12. března 1975 byla Olga Hepnarová v pankrácké věznici v Praze popravena oběšením. Stala se tak poslední ženou popravenou na území Československa. Přestože podle svých dřívějších vyjádření trest přijímala a nebála se ho, přímo před popravou kladla fyzický odpor a na popraviště musela být dovlečena.

Masakr náklaďákem nebyl prvním atakem Olgy Hepnarové. V srpnu 1970, ve svých 19 letech, se dopustila žhářství. Pomocí benzínu zapálila dveře obytné hospodářské usedlosti, kterou Hepnarovi využívali k rekreaci. Doufala, že se požár vikýřem rozšíří do seníku a usedlost zničí. V té době ve stavení spala její sestra a dva nájemníci. Ti se ale naštěstí vzbudili a podařilo se jim oheň uhasit. Olga Hepnarová nebyla z činu podezřívána, přiznala se až během psychiatrického vyšetření v roce 1973.

 

Články o celebritě

Červenec se zvrhl v krvavé léto... Přehled nejdůležitějších událostí: Nejdřív Gregor, potom teror Červenec se zvrhl v krvavé léto... Přehled nejdůležitějších událostí: Nejdřív Gregor, potom teror Když doznívaly svatební zvony na veselce novomanželů Gregor a Gregor a v Karlových Varech rozbalovali… číst článek
Úmyslně najel do kámošů: On je Hepnarová v trenkách! Úmyslně najel do kámošů: On je Hepnarová v trenkách! Olga Hepnarová (†23) v trenkách. To je Martin Fuchsa (29) z Brněnska. Stejně jako ona najel zhrzený… číst článek
Hepnarová vs. Baarová: Srovnání filmů očima Blesku Hepnarová vs. Baarová: Srovnání filmů očima Blesku Když jsem viděl snímek Já, Olga Hepnarová, neubránil jsem se srovnání s filmem Lída Baarová od zkušeného… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Karla Šlechtová
Karla Šlechtová
zobrazit profil Jana Bobošíková
Jana Bobošíková
zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Richard Falbr
Richard Falbr
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Andrea Třeštiková
Andrea Třeštiková
zobrazit profil Marián Geišberg
Marián Geišberg
zobrazit profil Martin Veselovský
Martin Veselovský