Michalina Olszańska

Datum narození: 29.6.1992
Místo narození: Varšava, Polsko
Profese: herečka, spisovatelka, hudebnice
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Herečka Michalina Olszańska, všestranně talentovaná polská umělkyně, ztvárnila hlavní roli v dramatu Já, Olga Hepnarová, ze niž získala nominaci na Českého lva 2017. Film měl premiéru na Berlinale 2016.

Olgu Hepnarovou, poslední ženu popravenou v Československu, zahrála Michalina Olszańska ve věku 22 a 23 let. Stejně stará byla i Olga Hepnarová, když v roce 1973 náklaďákem zabila na zastávce tramvaje osm lidí. Tvůrci filmu Já, Olga Hepnarová Tomáš Weinreb a Petr Kazda dlouho hledali představitelku hlavní role, jak v Česku, tak v Polsku. Když už byli téměř rozhodnuti pro Mariku Šoposkou, objevila se Michalina Olszańska.

VÍCE O OLZE HEPNAROVÉ NAJDETE ZDE>>

Černobílý film ukazuje vnitřní život Olgy Hepnarové v černobílém prostředí. Čelila psychickým problémům, potíže přerostly v nenávist vůči společnosti. Vnitřní rozpory se stupňovaly, v roce 1973 vyvrcholily v úmyslné najetí do lidí na tramvajové zastávce. Olga Hepnarová činu veřejně nelitovala, po procesu a po dvou letech od vraždy byla oběšena. Šlo o poslední popravenou ženu u nás. Michalina Olszańska si musela poradit i s lesbickou scénou na diskotéce. Za ztvárnění postavy vražedkyně dostala Českého lva 2017 za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Nejedná se o filmový debut mladé Michaliny Olszańské, ten se odehrál už v roce 2012. Hrála například v polských filmech Dcery Tance a Jack Strong. Ten pojednává o jednom z nejvýznamnějších špiónů studené války, jímž byl polský plukovník Ryszard Jerzy Kukliński, krycím jménem právě Jack Strong. Film natočil Wladyslaw Pasikowski a obsadil do něj i Michalinu Olszańskou. Herečka dostala roli také v seriálu Bodo či v dramatu Svědkyně.

O MICHALINĚ OLSZAŃSKÉ ČTĚTE ZDE>>

Michalina Olszańska je také spisovatelkou, houslistkou a zpěvačkou. V sedmi letech začala hrát na housle, později vystudovala divadelní i hudební školu. I její rodiče se věnovali hudbě a divadlu. Michalina Olszańska ráda jezdí na koni, střílí ze sportovního luku, má vášeň pro vodu a navíc od roku 2011 píše romány. Netají se rodinnou legendou, podle níž měla být její prababička z otcovy strany mořskou pannou.

Jeden z románů Michaliny Olszańské Zakletá popisuje dívku, jež zprvu nemá ponětí o existenci jiných lidí. Vyrůstá mezi květinami a stromy, žije v dokonalé harmonii s tím, co ji obklopuje, než se to změní. Kniha svou magickou atmosférou připomíná Lociku, snad nejznámější pohádku bratří Grimmů.