Michalina Olszańska

Datum narození: 29.6.1992
Místo narození: Varšava, Polsko
Profese: herečka, spisovatelka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Michalina Olszańska je mladá talentovaná polská umělkyně, především herečka, která ztvárnila hlavní roli v českém filmu Já, Olga Hepnarová. Jedná se asi o největší filmovou roli Olszańské, jíž podtrhuje premiéra filmu na mezinárodním festivalu Berlinale 2016.

Olgu Hepnarovou, poslední ženu popravenou v Československu, zahrála Michalina Olszańska ve věku 22 a 23 let. Stejně stará i Olga Hepnarová, když v roce 1973 náklaďákem zabila na zastávce tramvaje osm lidí. Tvůrci filmu Já, Olga Hepnarová Tomáš Weinreb a Petr Kazda dlouho hledali představitelku hlavní role, jak v Česku, tak v Polsku. Když už byli téměř rozhodnuti pro Mariku Šoposkou, objevila se Michalina Olszańska.
Černobílý film ukazuje vnitřní život Olgy Hepnarové v černobílém prostředí. Čelila psychickým problémům, potíže přerostly v nenávist vůči společnosti. Vnitřní rozpory se stupňovaly, v roce 1973 vyvrcholily v úmyslné najetí do lidí na tramvajové zastávce. Olga Hepnarová činu veřejně nelitovala, po procesu a po dvou letech od vraždy byla oběšena. Šlo o poslední popravenou ženu u nás. Michalina Olszańska si musela poradit i s lesbickou scénou na diskotéce.

VíCE O OLZE HEPNAROVÉ ZDE
Nejedná se o filmový debut mladé Michaliny Olszańské, ten se odehrál už v roce 2012. Hrála už například v polských filmech Dcery Tance a Jack Strong. Jedná se o různé žánry, blíží se muzikálu a akčnímu filmu. Snímek Jack Strong pojednává o jednom z nejvýznamnějších špiónů studené války, jímž byl polský plukovník Ryszard Jerzy Kukliński, krycím jménem právě Jack Strong. Film natočil Wladyslaw Pasikowski a obsadil do něj i Michalinu Olszańskou. O hlavní roli jako v příběhu Olgy Hepnarové ještě nešlo.
Herečka dostala roli také v seriálu Bodo s premiérou avizovanou v roce 2016. Polští televizní diváci by ji měli ještě vidět v dramatu Svědkyně.
Michalina Olszańska je také spisovatelkou, houslistkou a zpěvačkou. V sedmi letech začala hrát na housle, později vystudovala divadelní i hudební školu. I její rodiče se věnovali hudbě a divadlu. Michalina Olszańska ráda jezdí na koni, střílí ze sportovního luku, má vášeň pro vodu a navíc od roku 2011 píše romány. Netají se rodinnou legendou, podle níž měla být její prababička z otcovy strany mořskou pannou.
Jeden z románů Michaliny Olszańské Zakletá popisuje dívku, jež zprvu nemá ponětí o existenci jiných lidí. Vyrůstá mezi květinami a stromy, žije v dokonalé harmonii s tím, co ji obklopuje, než se to změní. Kniha svou magickou atmosférou připomíná Lociku, snad nejznámější pohádku bratří Grimmů.

 

Další Herci

zobrazit profil Jiří Čapka
Jiří Čapka
zobrazit profil Ivo Pešák
Ivo Pešák
zobrazit profil Miroslav Etzler
Miroslav Etzler
zobrazit profil Eva Jakoubková
Eva Jakoubková
zobrazit profil Milan Kňažko
Milan Kňažko
zobrazit profil Kristýna Hrušínská
Kristýna Hrušínská
zobrazit profil Markéta Coufalová
Markéta Coufalová
zobrazit profil Simona Stašová
Simona Stašová