Martin Finger

Datum narození: 16.12.1970
Místo narození: Šumperk
Profese: herec, scenárista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Martin Finger, držitel Cen Alfréda Radoka, byl za ztvárnění hlavní role v inscenaci Homo Faber nominován na Cenu Thálie 2017.

Na filmovém plátně se Martin Finger objevil v psychologickém dramatu Viktora Polesného Milenci a vrazi (2004), které vzniklo na základě literární předlohy spisovatele Vladimíra Párala. Jednu z vedlejších postav ztvárnil v tragikomedii Jiřího Vejdělka Václav (2007).

MARTIN FINGER JAKO NAHÝ EDVARD BENEŠ

Po boku Ondřeje Sokola si zahrál v kriminální komedii Krásno (2014), na jejímž scénáři spolupracoval. Dále hrál mj. v trilogii Zahradnictví (2017) režiséra Jana Hřebejka. Martinu Fingrovi se nevyhnula ani práce v televizních seriálech. Jsou to např. Ulice, Soukromé pasti, Kriminálka Anděl, Nevinné lži, České století nebo Vraždy v kruhu.

Za roli Světanápravce ve stejnojmenné divadelní hře Martin Finger získal Cenu Alfréda Radoka 2006. Hned rok nato ji održel za ztvárnění Josefa K. v Kafkově Procesu. Za výkon v Büchnerově Vojckovi v Českém rozhlase dostal ocenění Prix Malurič. V roce 2015 zabodoval na Cenách české filmové kritiky za roli ve filmu Krásno.

Martin Finger na řadu let zakotvil v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Působil v Divadle Na zábradlí, Dejvickém divadle, ve Viole, Činoherním klubu či v Pražském komorním divadle. Za ztvárnění hlavní role v inscenaci Homo Faber na scéně Činoherního studia Ústí nad Labem byl nominován na Cenu Thálie 2017.

O MARTINU FINGEROVI ČTĚTE ZDE>>

Od mládí bylo největším koníčkem Martina Fingera hraní autorského divadla. Záliba ho posléze dovedla - oklikou přes práci montéra - ke studiu herectví na pražské DAMU. Už jako student účinkoval v Národním divadle (inscenacíe Zimní pohádka), kde byl po absolutoriu v angažmá.

 

Další Herci

zobrazit profil Hugh Grant
Hugh Grant
zobrazit profil Sofie  Karochová Filippi
Sofie Karochová Filippi
zobrazit profil Nikol Štíbrová
Nikol Štíbrová
zobrazit profil Braňo Holiček
Braňo Holiček
zobrazit profil Gabriela Marcinková Mihalčínová
Gabriela Marcinková Mihalčínová
zobrazit profil Ján Kroner
Ján Kroner
zobrazit profil Mila Kunis
Mila Kunis
zobrazit profil Dana Morávková
Dana Morávková