Martin Finger

Datum narození: 16.12.1970
Místo narození: Šumperk
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Divadelní a filmový herec Martin Finger je laureátem Ceny Alfréda Radoka. Ve filmu herce a režiséra Ondřeje Sokola Krásno Finger nejen ztvárnil jednu z hlavních rolí, ale podílel se též na scénáři.

Na filmovém plátně si jej můžete vybavit v psychologickém dramatu Viktora Polesného Milenci a vrazi (2004), který vznikl na základě literární předlohy – knihy známého českého spisovatele Vladimíra Párala. Hráli v něm Ondřej Vetchý, Zuzana Norisová, Jiří Langmajer či Zlata Adamovská. Jednu z vedlejších rolí ztvárnil v komediálním dramatu Jiřího Vejdělka Václav (2007), jehož hlavnímí akterý byli Ivan Trojan, Igor Bareš nebo Jan Budař. Po boku Ondřeje Sokola si zahrál v krimikomedii Krásno (2014), na jejímž scénáři spolupracoval. Hrál v Hřebejkových Pěti mrtvých psech. V tomto TV filmu jste mohli posoudit talent Stanislava Majera, Miroslava Krobota, Kláry Melíškové a Terezy Voříškové. Martinu Fingrovi se nevyhnula ani práce v televizních seriálech. Jsou to například Ulice, Soukromé pasti, Kriminálka Anděl, Nevinné lži, České století nebo Vraždy v kruhu.

MARTIN FINGER JAKO NAHÝ EDVARD BENEŠ

Významný herec Pražského komorního divadla Martin Finger je laureátem Ceny Alfréda Radoka 2006 za roli Světanápravce ve stejnojmenné inscenaci hry Thomase Bernharda, kterou režíroval Dušan Pařízek. Hned další rok ho práce téhož režiséra přivedla ke stejnému ocenění za roli Josefa K. v Kafkově Procesu. Za výkon v Büchnerově Vojckovi v Českém rozhlase dostal mezinárodní ocenění Prix Malurič; v roce 2015 cenu za nejlepší mužský herecký výkon na Cenách české filmové kritiky 2014, to za roli ve filmu Krásno.

Martin Finger na sedm let - až do roku 2004 - zakotvil v Činoherním studiu Ústí nad Labem a podílel se na tehdejší provokativní proslulosti této scény, jež se stala Divadlem roku 2000. Zahrál si řadu rolí třeba v Hráčích, Élektře, ve Snu noci svatojánské, Hamletovi, v Čechovově Ivanovovi. Hostoval v pražských divadlech Na zábradlí, v Dejvickém divadle, ve Viole. Působí v Pražském komorním divadle, jež má jako domovskou scénu Divadlo Komedie, kde ztvárnil na tři desítky rolí.

Za studií na šumperském gymnáziu bylo Fingerovým největším koníčkem hraní autorského divadla. Záliba ho posléze dovedla - oklikou přes práci montéra a vojenskou službu - ke studiu herectví na pražské DAMU. Už jako student účinkoval Martin Finger v Národním divadle (inscenacíe Zimní pohádka). A v roce 1996, kdy se připravoval k absolutoriu, byl po jednu sezonu v angažmá v Národním divadle. Tehdy hrál v inscenacích Sen noci svatojánské a Hrdina Západu.