Juraj Ďurdiak

Datum narození: 27.4.1952
Místo narození: Bratislava, Československo
Profese: herec, podnikatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Slovenský Herec Juraj Ďurdiak, který se českým divákům vryl do paměti jako princ Velen z pohádky Princ a Večernice, se po revoluci stal podnikatelem a uměleckým šéfem bratislavské Nové scény.

Po studiu operního zpěvu na bratislavské konzervatoři a herectví na VŠMU se Juraj Ďurdiak stal roku 1979 členem trnavského zájezdového Divadla pro děti a mládež, v němž působila mj. též Hana Gregorová. Od roku 1983 byl Juraj Ďurdiak členem Poetického souboru bratislavského Divadla Nová scéna. Roku 1987 začal působit v Komorní opeře při slovenské filharmonii a roku 1989 se stal stálým hostem Komorní opery Slovenského národního divadla.

JURAJ ĎURDIAK – Z PRINCE KLAUNEM NA INTERNETU

V 90. letech 20. století se Juraj Ďurdiak vydal na podnikatelskou dráhu, s níž skončil po tragické smrti své sestry, herečky Judity Ďurdiakové. V letech 2003 až 2006 byl uměleckým ředitelem Nové scény v Bratislavě. V letech 2006 až 2010 působil jako manažer Štúdia L+S (Lasica + Satinský). Začal také vyučovat na konzervatoři v Bratislavě.

Na televizní obrazovce se Juraj Ďurdiak poprvé objevil roku 1968, a to v romantickém snímku Málka. Jednu z klíčových postav ztvárnil v dramatu Havária (1973), hlavní v maďarské komedii Klavír ve vzduch (1976). Pak přišla nabídka do české pohádky Princ a Večernice (1979), kde si zahrál prince Velena, jehož otec, král v podání Vladimíra Menšíka, jej vyšle hledat sestry (Julie Jurištová, Zlata Adamovská, Ivana Andrlová), které si odvedli bratři Večernice (Libuše Šafránková). V české totalitní produkci se mihl v rodinném seriálu Dynastie Nováků (1982). Po Sametové revoluci to bylo v Románu pro ženy (2004) režiséra Filipa Renče natočeném podle knihy Michala Viewegha, v němž hlavní roli ztvárnila Zuzana Kanócz, či v česko-slovenské pohádce Zázračný nos (2016).

DALŠÍ INFO O JURAJI ĎURDIAKOVI ČTĚTE ZDE