Radoslav Brzobohatý

Datum narození: 13. 9. 1932
Datum úmrtí: 12. 9. 2012
Místo narození: Vrútky
Profese: herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Radoslav Brzobohatý, jeden z nejmilovanějších českých herců, byl charakteristický svým výjimečným charismatem. To z něj srší v historickém Atentátu, v režimem zakázaném Uchu i v pohádce Princ a Večernice, kde se předvedl jako zlovolný čaroděj Mrakomor. Do desítek postav se vžil Radoslav Brzobohatý i v Divadle na Vinohradech, kde uchvacoval publikum přes třicet let. Svou bohatou osobnost pak vtiskl do divadla vlastního, které založil se svou ženou, herečkou Hanou Gregorovou, v roce 2004.

Syn námořníka se vyučil mechanikem pletařských strojů. Po studiích na DAMU vykročil na scény divadel v Kolíně, Mostě, Olomouci nebo Příbrami. Na Vinohrady zavítal poprvé v roce 1967. Neminula ho dramata Oldřich a Božena, Faust, Krysař nebo Král Krysa. Ve svém Divadle Radka Brzobohatého se předvedl v Tančírně, Dvanácti rozhněvaných mužích i v hudební Kleci bláznů. Muzikál mu nabídl roli i do Anděla s ďáblem v těle či do Řeka Zorby.

Jedinečnou hereckou i osobnostní kvalitu dokazoval Radoslav Brzobohatý zejména ve filmu a v televizi. Jeho jméno zdobí komedie Všichni dobří rodáci, Dáma na kolejích, Pěnička a Paraplíčko i mrazivě neposlušné Sněženky a machři. Objevil se mimoto v seriálech F. L. Věk, Cirkus Humberto či Vyprávěj. Moudrost a tvrdohlavost stáří ztvárnil coby Prosinec v pohádce Dvanáct měsíčků. Se svou v pořadí druhou manželkou, herečkou Jiřinou Bohdalovou, exceloval kromě Ucha i ve svém posledním snímku Vrásky z lásky.

V roce 1988 získal Radoslav Brzobohatý titul zasloužilého umělce. O čtrnáct let později obdržel za celoživotní uměleckou práci Cenu Senior Prix. Obsadil i čestný post dvorany slávy ankety TýTý. Tvůrci krimi dramatu Ve stínu mu věnovali premiéru svého snímku, přestože si v něm nezahrál.  

S první manželkou, herečkou Janou Kolářovou, měl dceru Radanu. Jiřinu Bohdalovou opustil Radoslav Brzobohatý v roce 1981. Zamiloval se tehdy do své třetí ženy Hany Gregorové, se kterou vychoval syna Ondřeje. Valašský patriot, vášnivý skaut a milovník Slovenska zemřel den před svými osmdesátými narozeninami 12. září 2012. Zpráva o jeho smrti zapříčiněné prasknutím výdutě aorty zasáhla jak jeho rodinu a kolegy, tak velkou část národa. Odešel totiž velký člověk, odešel znamenitý herec. 

 

Články o celebritě

Vyhublá Simona Postlerová: Prodělala zápal plic i postcovidový syndrom! Vyhublá Simona Postlerová: Prodělala zápal plic i postcovidový syndrom! Ztrácí se před očima! Vždy štíhlá Simona Postlerová (58) ještě víc zhubla. A dobrovolné rozhodnutí t... číst článek
Vyhublá Simona Postlerová: Prodělala zápal plic! Vyhublá Simona Postlerová: Prodělala zápal plic! Ztrácí se před očima! Vždy štíhlá Simona Postlerová (58) ještě víc zhubla. A dobrovolné rozhodnutí t... číst článek
Syn režiséra Dušana Kleina (†82) otevřeně: Táta se bál, že na Básníky nebude nikdo chodit! Syn režiséra Dušana Kleina (†82) otevřeně: Táta se bál, že na Básníky nebude nikdo chodit! Před rokem, 9. 1. 2022, zemřel Dušan Klein (✝82), režisér úspěšných Básníků či oceňovaného filmu o d... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Olga Blechová Matušková
Olga Blechová Matušková
zobrazit profil Anna Javorková
Anna Javorková
zobrazit profil Petra Hřebíčková
Petra Hřebíčková
zobrazit profil Zora Jandová
Zora Jandová
zobrazit profil Radvít Novák
Radvít Novák
zobrazit profil Zuzana Vejvodová
Zuzana Vejvodová
zobrazit profil Lukáš Langmajer
Lukáš Langmajer
zobrazit profil Lilian Sarah Fischerová
Lilian Sarah Fischerová