Radoslav Brzobohatý | Celebwiki.cz

Radoslav Brzobohatý

Datum narození: 13.9.1932
Datum úmrtí: 12.9.2012
Místo narození: Vrútky
Profese: herec
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Radoslav Brzobohatý, jeden z nejmilovanějších českých herců, byl charakteristický svým výjimečným charismatem. To z něj srší v historickém Atentátu, v režimem zakázaném Uchu i v pohádce Princ a Večernice, kde se předvedl jako zlovolný čaroděj Mrakomor. Do desítek postav se vžil Radoslav Brzobohatý i v Divadle na Vinohradech, kde uchvacoval publikum přes třicet let. Svou bohatou osobnost pak vtiskl do divadla vlastního, které založil se svou ženou, herečkou Hanou Gregorovou, v roce 2004.

Syn námořníka se vyučil mechanikem pletařských strojů. Po studiích na DAMU vykročil na scény divadel v Kolíně, Mostě, Olomouci nebo Příbrami. Na Vinohrady zavítal poprvé v roce 1967. Neminula ho dramata Oldřich a Božena, Faust, Krysař nebo Král Krysa. Ve svém Divadle Radka Brzobohatého se předvedl v Tančírně, Dvanácti rozhněvaných mužích i v hudební Kleci bláznů. Muzikál mu nabídl roli i do Anděla s ďáblem v těle či do Řeka Zorby.

Jedinečnou hereckou i osobnostní kvalitu dokazoval Radoslav Brzobohatý zejména ve filmu a v televizi. Jeho jméno zdobí komedie Všichni dobří rodáci, Dáma na kolejích, Pěnička a Paraplíčko i mrazivě neposlušné Sněženky a machři. Objevil se mimoto v seriálech F. L. Věk, Cirkus Humberto či Vyprávěj. Moudrost a tvrdohlavost stáří ztvárnil coby Prosinec v pohádce Dvanáct měsíčků. Se svou v pořadí druhou manželkou, herečkou Jiřinou Bohdalovou, exceloval kromě Ucha i ve svém posledním snímku Vrásky z lásky.

V roce 1988 získal Radoslav Brzobohatý titul zasloužilého umělce. O čtrnáct let později obdržel za celoživotní uměleckou práci Cenu Senior Prix. Obsadil i čestný post dvorany slávy ankety TýTý. Tvůrci krimi dramatu Ve stínu mu věnovali premiéru svého snímku, přestože si v něm nezahrál.  

S první manželkou, herečkou Janou Kolářovou, měl dceru Radanu. Jiřinu Bohdalovou opustil Radoslav Brzobohatý v roce 1981. Zamiloval se tehdy do své třetí ženy Hany Gregorové, se kterou vychoval syna Ondřeje. Valašský patriot, vášnivý skaut a milovník Slovenska zemřel den před svými osmdesátými narozeninami 12. září 2012. Zpráva o jeho smrti zapříčiněné prasknutím výdutě aorty zasáhla jak jeho rodinu a kolegy, tak velkou část národa. Odešel totiž velký člověk, odešel znamenitý herec. 

 

Články o celebritě

Zemřel herec Petr Oliva (†75): První slova exmanželky Rázlové po jeho smrti! Zemřel herec Petr Oliva (†75): První slova exmanželky Rázlové po jeho smrti! Petr Oliva, herec Divadla Radka Brzobohatého, dnes ráno zemřel. Smutnou zprávu oznámilo samo divadlo… číst článek
Viki, ty máš teda jizvu! Duchoslav alias Cabadaj po operaci srdce: Lásce se zatím vyhýbám Viki, ty máš teda jizvu! Duchoslav alias Cabadaj po operaci srdce: Lásce se zatím vyhýbám „Tedy ty máš péro, Viki,“ říká ve filmu Sněženky a machři Michal Suchánek (53) směrem ke svému spolužákovi… číst článek
Vaškůůů má kulatiny: První díl Cirkus Humberto měl premiéru před 30 lety! Vaškůůů má kulatiny: První díl Cirkus Humberto měl premiéru před 30 lety! Cirkus Humberto se stal nesmrtelným díky románu Eduarda Basse z roku 1941. Osudy šesti generací hrdinů… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Alexandr Postler mladší
Alexandr Postler mladší
zobrazit profil Matouš Ruml
Matouš Ruml
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Rupert Grint
Rupert Grint
zobrazit profil Petr Vaněk
Petr Vaněk
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Vladislav Rousek
Vladislav Rousek
zobrazit profil Katarína Hasprová
Katarína Hasprová