Zdeněk Merta

Zdeněk Merta

Datum narození: 25. 4. 1951
Místo narození: Hranice
Profese: hudební skladatel, klavírista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Merta se proslavil s kapelou Kardinálové. Hudbu skládal pro divadlo i televizi. Na kontě má balety, symfonie nebo operu.

Varhany a dirigování Zdeněk Merta vystudoval na Státní konzervatoři v Praze. Vzdělání si rozšířil na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Na zkušenou jel do Británie nebo do Spojených států.

Zdeněk Merta skládal pro hvězdy

Jako klávesista nastoupil Zdeněk Merta v roce 1970 do Divadla Semafor. Kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později. Výrazněji na sebe upozornil Hastrmanem tatrmanem v podání zpěváka Ronyho Martona. Hudbu skládal pro Hanu Hegerovou, Evu Pilarovou nebo Petru Janů. Se skupinou Kardinálové doprovázel Petru Černockou

Kromě dvou baletů Zdeněk Merta napsal muzikály Sny noci svatojánské, Bastard nebo Peklo. Za Babylon a Svět plný andělů byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. V Městském divadle Brno pak odhalil šansonovou Nahou múzu.

Merta spolupracoval s Jakubiskem

Hudbou doplňuje i představení Casanova režiséra Juraje Jakubiska. Operu Zdeňka Merty La Roulette uvedla Státní opera v Praze. V ruském Petrohradě byla uvedena jeho skladba Via Lucis i symfonie Saint Petersburg. Krom toho se dal na pedagogiku -  začal učit skladbu na Státní konzervatoři.

S manželkou Zorou Jandovou Zdeněk Merta produkoval projekt písniček a knihu pro děti Ryba z Havaje. Vzali se v roce 1988. Mají dcery Viktorii a Ester.

 

Další Hudebníci

zobrazit profil Michal Pavlíček
Michal Pavlíček
zobrazit profil Richard Hes
Richard Hes
zobrazit profil Petr Malásek
Petr Malásek
zobrazit profil Oto Klempíř
Oto Klempíř
zobrazit profil Amelie Siba
Amelie Siba
zobrazit profil Pavel Šporcl
Pavel Šporcl
zobrazit profil Miroslav Barabáš
Miroslav Barabáš
zobrazit profil Zdeněk Hrášek
Zdeněk Hrášek