Pavel Šporcl | Celebwiki.cz

Pavel Šporcl

Datum narození: 24.4.1973
Místo narození: České Budějovice
Profese: houslista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je známý svým neformálním oblékáním a vystupováním a také unikátními modrými houslemi.

Pavel Šporcl hraje na housle už od pěti let. V dětství prošel LŠU České Budějovice pod taktovkou profesora Ladislava Havla. Pak nastoupil na konzervatoř a následovala pražská AMU. V letech 1991 – 1996 studoval hru na housle v USA. Nejprve na Jižní metodistické univerzitě v Dallasu, pak na Brooklyn College a nakonec na světoznámé Juilliard School. Za celou dobu studia spolupracoval s řadou slavných a významných osobností z oboru.

Pavel Šporcl doprovázel svými modrými houslemi anglický, maďarský či polský orchestr, tleskají mu ve Francii, Itálii, Velké Británii, Rakousku, za oceánem v Kanadě nebo dalekém Japonsku. Mezi jeho nejslavnější odehrané koncerty patří ten v USA v říjnu 1998, kde nadchl obecenstvo americkou premiérou skladby „Concerto dei fiori“  Sylvie Bodorové. V roce 1999 se Státní filharmonií Brno vystoupil v Německu a v tom samém roce zabodoval v Londýně s Dvořákovým houslovým koncertem A moll.

Dlouhou dobu vystupuje s cikánskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Vydal na čtrnáct alb napěchovaných skladbami od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či od italského mistra Antonia Vivaldiho.

Na české půdě navštěvuje Pavel Šporcl nejprestižnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) i festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). Je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition z roku 1993, po níž následovalo světové turné zahrnující mmj. koncerty v Amsterdamu, New Yorku nebo Los Angeles.

O PAVLU ŠPORCLOVI ČTĚTE ZDE>>

Za své umění získal houslista Pavel Šporcl mnoho ocenění. Je laureátem soutěže ARD Mnichov, Ceny Společnosti Bohuslava Martinů i mezinárodní soutěže Pražské jaro. Mimoto je patronem Linky bezpečí a Hudebního festivalu Znojmo.

Žije v dlouhodobém partnerském vztahu s dcerou slavného herce Jiřího Kodeta. Do Šporcla se herečka Barbora Kodetová zamilovala po nevydařeném manželství s podnikatelem Miodragem Maksimovičem, se kterým má dceru Lily. Společně vychovávají Lily a i další dvě společné dcery Violetu a Sophii.

 

Články o celebritě

Bára Kodetová (48) se po dietě ukázala v plavkách své dcery (18) Bára Kodetová (48) se po dietě ukázala v plavkách své dcery (18) Ještě před rokem byla herečka Bára Kodetová (48) pěkný „puclík“. S pomocí… číst článek
Anička Polívková a milovaná teta Julie Juhanová (†71): Proč chyběla na jejím pohřbu? Anička Polívková a milovaná teta Julie Juhanová (†71): Proč chyběla na jejím pohřbu? Většinu života prožila teta Anny Polívkové (40) v Kanadě. Pohřbena si ale Julie Juhanová (†71) ze… číst článek
Bára Kodetová se loučila s tetou (†71): Plakala na tátově hrobě! Bára Kodetová se loučila s tetou (†71): Plakala na tátově hrobě! Proslulý herecký klan Steimarů přišel o dalšího člena. Julie Juhanová (†71), která většinu života… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Dušan Timko
Dušan Timko
zobrazit profil Matyáš Ramba
Matyáš Ramba
zobrazit profil Samuel Juan Torres
Samuel Juan Torres
zobrazit profil Mac Miller
Mac Miller
zobrazit profil René Rypar
René Rypar
zobrazit profil Marcel Zmožek
Marcel Zmožek
zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Sebastian Navrátil
Sebastian Navrátil