Pavel Šporcl

Datum narození: 24. 4. 1973
Místo narození: České Budějovice
Profese: houslista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je známý svým neformálním oblékáním a vystupováním a také unikátními modrými houslemi.

Pavel Šporcl hraje na housle už od pěti let. V dětství prošel LŠU České Budějovice pod taktovkou profesora Ladislava Havla. Pak nastoupil na konzervatoř a následovala pražská AMU. V letech 1991 – 1996 studoval hru na housle v USA. Nejprve na Jižní metodistické univerzitě v Dallasu, pak na Brooklyn College a nakonec na světoznámé Juilliard School. Za celou dobu studia spolupracoval s řadou slavných a významných osobností z oboru.

Pavel Šporcl doprovázel svými modrými houslemi anglický, maďarský či polský orchestr, tleskají mu ve Francii, Itálii, Velké Británii, Rakousku, za oceánem v Kanadě nebo dalekém Japonsku. Mezi jeho nejslavnější odehrané koncerty patří ten v USA v říjnu 1998, kde nadchl obecenstvo americkou premiérou skladby „Concerto dei fiori“  Sylvie Bodorové. V roce 1999 se Státní filharmonií Brno vystoupil v Německu a v tom samém roce zabodoval v Londýně s Dvořákovým houslovým koncertem A moll.

Dlouhou dobu vystupuje s cikánskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Vydal na čtrnáct alb napěchovaných skladbami od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či od italského mistra Antonia Vivaldiho.

Na české půdě navštěvuje Pavel Šporcl nejprestižnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) i festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). Je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition z roku 1993, po níž následovalo světové turné zahrnující mmj. koncerty v Amsterdamu, New Yorku nebo Los Angeles.

O PAVLU ŠPORCLOVI ČTĚTE ZDE>>

Za své umění získal houslista Pavel Šporcl mnoho ocenění. Je laureátem soutěže ARD Mnichov, Ceny Společnosti Bohuslava Martinů i mezinárodní soutěže Pražské jaro. Mimoto je patronem Linky bezpečí a Hudebního festivalu Znojmo.

Žije v dlouhodobém partnerském vztahu s dcerou slavného herce Jiřího Kodeta. Do Šporcla se herečka Barbora Kodetová zamilovala po nevydařeném manželství s podnikatelem Miodragem Maksimovičem, se kterým má dceru Lily. Společně vychovávají Lily a i další dvě společné dcery Violetu a Sophii.

 

Články o celebritě

Sebevražda houslistky Jugasové (†19): Policie odtajnila nové informace. Co se jí stalo? Sebevražda houslistky Jugasové (†19): Policie odtajnila nové informace. Co se jí stalo? Českým showbyznysem ve středu 22. listopadu otřásla zdrcující informace. Teprve 19letá nadějná housl... číst článek
Talentovaná houslistka Veronika (†19): Ukončila svůj život, tvrdí kantoři! Pláčou Šporcl i Hudeček Talentovaná houslistka Veronika (†19): Ukončila svůj život, tvrdí kantoři! Pláčou Šporcl i Hudeček Odejít ze světa v 19 letech, to je něco, nad čím zůstává rozum stát. Mnozí hudebníci nyní vzpomínají... číst článek
Bára Kodetová zalovila v archivu: Na studentském snímku je k nepoznání! Bára Kodetová zalovila v archivu: Na studentském snímku je k nepoznání! Barbora Kodetová Šporclová (53), česká herečka a zpěvačka, se na sociální síti pochlubila skutečně a... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Štěpán Škoch
Štěpán Škoch
zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Janek Ledecký
Janek Ledecký
zobrazit profil Jiří Burian
Jiří Burian
zobrazit profil Petr Skoumal
Petr Skoumal
zobrazit profil František Soukup
František Soukup