Pavel Šporcl | Celebwiki.cz

Pavel Šporcl

Datum narození: 24.4.1973
Místo narození: České Budějovice
Profese: houslista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je známý svým neformálním oblékáním a vystupováním a také unikátními modrými houslemi.

Pavel Šporcl hraje na housle už od pěti let. V dětství prošel LŠU České Budějovice pod taktovkou profesora Ladislava Havla. Pak nastoupil na konzervatoř a následovala pražská AMU. V letech 1991 – 1996 studoval hru na housle v USA. Nejprve na Jižní metodistické univerzitě v Dallasu, pak na Brooklyn College a nakonec na světoznámé Juilliard School. Za celou dobu studia spolupracoval s řadou slavných a významných osobností z oboru.

Pavel Šporcl doprovázel svými modrými houslemi anglický, maďarský či polský orchestr, tleskají mu ve Francii, Itálii, Velké Británii, Rakousku, za oceánem v Kanadě nebo dalekém Japonsku. Mezi jeho nejslavnější odehrané koncerty patří ten v USA v říjnu 1998, kde nadchl obecenstvo americkou premiérou skladby „Concerto dei fiori“  Sylvie Bodorové. V roce 1999 se Státní filharmonií Brno vystoupil v Německu a v tom samém roce zabodoval v Londýně s Dvořákovým houslovým koncertem A moll.

Dlouhou dobu vystupuje s cikánskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Vydal na čtrnáct alb napěchovaných skladbami od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či od italského mistra Antonia Vivaldiho.

Na české půdě navštěvuje Pavel Šporcl nejprestižnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) i festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). Je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition z roku 1993, po níž následovalo světové turné zahrnující mmj. koncerty v Amsterdamu, New Yorku nebo Los Angeles.

O PAVLU ŠPORCLOVI ČTĚTE ZDE>>

Za své umění získal houslista Pavel Šporcl mnoho ocenění. Je laureátem soutěže ARD Mnichov, Ceny Společnosti Bohuslava Martinů i mezinárodní soutěže Pražské jaro. Mimoto je patronem Linky bezpečí a Hudebního festivalu Znojmo.

Žije v dlouhodobém partnerském vztahu s dcerou slavného herce Jiřího Kodeta. Do Šporcla se herečka Barbora Kodetová zamilovala po nevydařeném manželství s podnikatelem Miodragem Maksimovičem, se kterým má dceru Lily. Společně vychovávají Lily a i další dvě společné dcery Violetu a Sophii.

 

Články o celebritě

Kodetové kolaps kvůli dietě: Jako bych měla chřipku Kodetové kolaps kvůli dietě: Jako bych měla chřipku Rok před padesátkou vypadá líp, než kdy dřív. Štíhlé tělo ale nemá Barbora Kodetová (49) jen tak.… číst článek
Celebrity se loučily s módní guru Čížkovou (†67): Sbohem, Františko Celebrity se loučily s módní guru Čížkovou (†67): Sbohem, Františko Spousta uplakaných očí za černými brýlemi. Slavní se naposledy loučili s královnou módy, publicistkou… číst článek
Neskutečná proměna Kodetové! Konečně pokořila nechtěná kila Neskutečná proměna Kodetové! Konečně pokořila nechtěná kila Když se jí pře čtyřicítkou narodila třetí dcera, libovala si tenkrát Bára Kodetová (49), jak skvěle… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Charlie Watts
Charlie Watts
zobrazit profil František Soukup
František Soukup
zobrazit profil Jindra Polák
Jindra Polák
zobrazit profil Petr Čejka
Petr Čejka
zobrazit profil Robert Hlavatý
Robert Hlavatý
zobrazit profil Marián Čurko
Marián Čurko
zobrazit profil Kristina Barta
Kristina Barta
zobrazit profil Ben Cristovao
Ben Cristovao