Pavel Šporcl | Celebwiki.cz

Pavel Šporcl

Datum narození: 24.4.1973
Místo narození: České Budějovice
Profese: houslista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je známý svým neformálním oblékáním a vystupováním a také unikátními modrými houslemi.

Pavel Šporcl hraje na housle už od pěti let. V dětství prošel LŠU České Budějovice pod taktovkou profesora Ladislava Havla. Pak nastoupil na konzervatoř a následovala pražská AMU. V letech 1991 – 1996 studoval hru na housle v USA. Nejprve na Jižní metodistické univerzitě v Dallasu, pak na Brooklyn College a nakonec na světoznámé Juilliard School. Za celou dobu studia spolupracoval s řadou slavných a významných osobností z oboru.

Pavel Šporcl doprovázel svými modrými houslemi anglický, maďarský či polský orchestr, tleskají mu ve Francii, Itálii, Velké Británii, Rakousku, za oceánem v Kanadě nebo dalekém Japonsku. Mezi jeho nejslavnější odehrané koncerty patří ten v USA v říjnu 1998, kde nadchl obecenstvo americkou premiérou skladby „Concerto dei fiori“  Sylvie Bodorové. V roce 1999 se Státní filharmonií Brno vystoupil v Německu a v tom samém roce zabodoval v Londýně s Dvořákovým houslovým koncertem A moll.

Dlouhou dobu vystupuje s cikánskou cimbálovou kapelou Romano Stilo. Vydal na čtrnáct alb napěchovaných skladbami od Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či od italského mistra Antonia Vivaldiho.

Na české půdě navštěvuje Pavel Šporcl nejprestižnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) i festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). Je vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition z roku 1993, po níž následovalo světové turné zahrnující mmj. koncerty v Amsterdamu, New Yorku nebo Los Angeles.

O PAVLU ŠPORCLOVI ČTĚTE ZDE>>

Za své umění získal houslista Pavel Šporcl mnoho ocenění. Je laureátem soutěže ARD Mnichov, Ceny Společnosti Bohuslava Martinů i mezinárodní soutěže Pražské jaro. Mimoto je patronem Linky bezpečí a Hudebního festivalu Znojmo.

Žije v dlouhodobém partnerském vztahu s dcerou slavného herce Jiřího Kodeta. Do Šporcla se herečka Barbora Kodetová zamilovala po nevydařeném manželství s podnikatelem Miodragem Maksimovičem, se kterým má dceru Lily. Společně vychovávají Lily a i další dvě společné dcery Violetu a Sophii.

 

Články o celebritě

Rok od smrti Juraje Herze (†83): Dcera uspořádala poslední rozloučení Rok od smrti Juraje Herze (†83): Dcera uspořádala poslední rozloučení Žádný velký pohřeb nechtěl, a tak na přání režiséra Juraje Herze (†83) rodina ani žádný neuspořádala.… číst článek
Poslední rozloučení s Jurajem Herzem (†83)... po roce Poslední rozloučení s Jurajem Herzem (†83)... po roce Sám rozhodl, že pohřeb nebude. Režisér Juraj Herz (†83), který 8. dubna 2018 zemřel, chtěl být rozprášen… číst článek
Zásobuje Šporcla i Ženatého: Kolik si účtuje mistr smyčců?! Zásobuje Šporcla i Ženatého: Kolik si účtuje mistr smyčců?! Smyčec a šmytec! To si řekl na začátku své kariéry Petr Auředník (40) z Říčan u Prahy. Po 25 letech… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil PSY (Park Jae-sang)
PSY (Park Jae-sang)
zobrazit profil Jan Žampa
Jan Žampa
zobrazit profil Ricky Martin
Ricky Martin
zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Jiří Zmožek
Jiří Zmožek
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Romek Hanzlík
Romek Hanzlík