Fidel Castro | Celebwiki.cz
Fidel  Castro

Fidel Castro

Datum narození: 13. 8. 1926
Datum úmrtí: 25. 11. 2016
Místo narození: Birán, Kuba
Profese: Bývalý prezident Kuby
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Pro někoho hrdina a vizionář, pro jiného diktátor a zaslepený komunista. Fidel Castro byl tváří Kuby od roku 1959 a zůstal jí i poté, co ho kvůli zdravotním problémům nahradil v úřadě bratr Raúl.

Narodil se do rodiny farmáře, jeho otec, původem potomek španělských přistěhovalců, byl vlastníkem množství půdy. Fidel Alejandro Castro Ruiz jak zní jeho celé jméno, strávil mládí v katolických školách, pak studoval v Havaně právo. V roce 1948 se oženil s Mirtou Diaz-Balartovou, dcerou jednoho z nejbohatších mužů Kuby. Každý jiný by si možná užíval blahobyt a vyženěné peníze, ale Fidel Castro měl politické ambice. Chtěl se dostat za každou cenu do politiky, a tak se v roce 1952 pokusil získat křeslo v kubánském parlamentu. Ale tehdejší puč generála Fulgecia Batisty volby zrušil. Castro vzal se rozhodl vzít další osud Kuby do vlastních rukou a následovaný 165 muži, zaútočil v roce 1953 na kasárny v Moncada. Útok se nevydařil, více než polovina jeho mužů byla zabita a Fidel a jeho bratr generál Raúl Castro byli odsouzeni na 15 let vězení. Batistova amnestie o dva roky let ho však dostala na svobodu.
Zatímco jeho zámožná žena podepisovala rozvodové papíry, Fidel Castro utekl do Mexika, kde se spojil s Argentincem Ernesto Che Guevarou a spolu se pokusili o opětovné svržení generála Batisty. Tentokrát však promyšleně, postupně a nakonec úspěšně. Skryli se v horách, vedli partyzánskou válku a postupně se k nim přidávalo stále více a více mužů. V roce 1959 uprchl Batista ze země a do Havany vstoupily Fidelovy partyzánské jednotky. Předsedou kubánské vlády se Fidel Castro stal v únoru 1959 a hned začal znárodňovat majetek Spojených států na Kubě. O rok později začala jeho úzká spolupráce se Sovětským svazem a USA přerušila s Kubou své diplomatické styky. Zároveň však Američané přemýšleli, jak se Castra zbavit. CIA proto naplánovala vylodění v kubánské Zátoce sviní, která měla vést k pádu Castrova režimu. Psal se rok 1961 a na Kubu přivezli z USA kolem 1300 kubánských uprchlíků, aby bojovali proti Fidelovi. Avšak tato protifidelovská akce Spojeným státům vůbec nevyšla. Naopak, vedla k ještě užší, mnoho desetiletí trvající spolupráci Rusů a Kubánců.

Rozpad SSSR v roce 1990 ale vyvolal na Kubě ekonomickou krizi a země musela poopravit svůj vztah s USA. Fidel Castro byl prezidentem Kuby od roku 1976 a za jeho vlády se stal „ostrov svobody“ ještě izolovanějším místem než předtím.

Od roku 2000 navázal velmi kamarádské vztahy s Hugem Chávezem diktátorem a venezuelským prezidentem, s jehož kamarádstvím a podporou mohl Fidel počítat až do Chávezovy smrti v roce 2013.
Fidel Castro se od roku 2006 netěší dobrému zdraví a na veřejnosti se příliš neobjevuje. Místo něj se opakovaně vynořují dohady o tom, že již nežije. Moc předal v roce 2008 svému bratru Raúlovi Castrovi, který obnovil diplomatické vztahy s USA. V kubánském tisku se sice čas od času objeví sloupeček podepsaný Castrovým jménem, nebo jeho fotografie s nějakou celebritou, nad pravostí však visí otazník.

Fidel Castro údajně zemřel v pátek 25. 11. 2016 v půl jedenácté večer.

 

Články o celebritě

Léčitel slavných Havelka (†73) utajil miliony! Zanechal po sobě obrovské dědictví Léčitel slavných Havelka (†73) utajil miliony! Zanechal po sobě obrovské dědictví O pomoc se zdravím ho prosila řada známých tváří, nakonec se astrologovi a léčiteli Emilu Havelkovi ... číst článek
Havelka (†73) - Léčitel celebrit skrytě vydělával miliony! OBŘÍ MAJETEK Havelka (†73) - Léčitel celebrit skrytě vydělával miliony! OBŘÍ MAJETEK Asi byste do něho neřekli, kolik majetku měl! Astrolog a léčitel Emil Havelka (†73), který 26. dubna... číst článek
Po 60 letech míří do čela Kuby někdo jiný než Castro. Co to může změnit? Po 60 letech míří do čela Kuby někdo jiný než Castro. Co to může změnit? Téměř 60 let platilo, že v čele Kuby stál vždy muž nesoucí jméno Castro, jak jako její prezident, ta... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radek Vondráček
Radek Vondráček
zobrazit profil Radmila Kleslová
Radmila Kleslová
zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
zobrazit profil Alena Dernerová
Alena Dernerová
zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Boris Johnson
Boris Johnson
zobrazit profil Marian Kotleba
Marian Kotleba