Jaroslav Dietl

Jaroslav Dietl

Datum narození: 22. 5. 1929
Datum úmrtí: 29. 6. 1985
Místo narození: Záhřeb, Jugoslávie
Profese: scenárista
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Dietl sklízel ovace jak u nás, tak v zahraničí. Jeho Nemocnice na kraji města byla na předních příčkách sledovanosti v Německu. Ne nadarmo se mu říká "král českých seriálů".

Jaroslav Dietl má na svém kontě více než 90 scénářů, které získaly uznání jak u nás, tak v zahraničí. Protože se jeho otec vydal s rodinou pracovně do Jugoslávie, narodil se malý Jaroslav tam. Sotva se naučil pořádně mluvit a zajímat hlouběji o okolní svět, přestěhovala se rodina do Československa. Nakonec se uhnízdili v Brně, kde i mladý Jaroslav Dietl po zdolání reálného gymnázia a průmyslové školy textilní studoval ještě psychologii na Masarykově univerzitě. Dokonce vychovával i učňovskou mládež a pracoval na ministerstvu sociální péče.

Jeho zájem o okolní svět však rozhodně neustával. Začal se zajímat o dramaturgii, kterou nakonec i studoval na FAMU. Během té doby začal psát různé komické skeče pro Československou televizi, takže není divu, že po zdolání FAMU se konečně v roce 1962 stal Jaroslav Dietl nedílnou součástí Filmového studia Barrandov.

Jaroslav Dietl dával své přesvědčení najevo různými cestami. Nakonec byl v roce 1973 pro své názory vyloučen z KSČ. Spolupracoval s divadly - je autorem her jako Marmeládové moře, Nepokojné hody svaté Kateřiny, Byli jednou dva..., Baron Kaplan, Tři chlapi v chalupě, Slečnu pro Jeho excelenci, soudruzi!, Filosofská historie, aj.

Jako dramaturg Jaroslav Dietl zazářil hlavně díky psychologickému dramatu Jiřího Hanibala Škola hříšníků a díky komedii Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. Jako autor vynikl díky filmům Tři chlapi v chalupě (1963), kde si zahrál například Lubomír Lipský nebo Ladislav Trojan, černou komedií s Vlastimilem Brodským Ďábelské líbánky (1970), další komedií Zdeňka Podskalského st. Křtiny, závěrem třeba ještě Nešťastný šafářův dvoreček a krátkometrážní komedie Babička.

Významnější jsou ale jeho seriály, které mu zajistily popularitu i v zahraničí. Za ty nejznámější můžeme jmenovat seriály Rodina Bláhova, Nejmladší z rodu Hamrů, Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Synové a dcery Jakuba Skláře a konečně legendární Nemocnice na kraji města (1977, 1981). Za významný podíl na české kinematografii získal Cenu ČST i titul Zasloužilého umělce.

Jaroslav Dietl byl i spisovatelem z povolání. Publikoval také v deníku Mladá fronta a v časopisu Dikobraz.

Se svou ženou Magdalenou Dietlovou se seznámil v době, kdy pracoval v televizi. Oba v té době rozbourali své dosavadní vztahy, aby mohli být spolu. Nakonec jí (stejně jako svým dětem) zemřel před očima, když hráli rodinný tenis a Jaroslav Dietl dostal infarkt.

 

Články o celebritě

Malý pitaval z velkého města. Jak se řešily kriminalistické případy v Československu a proč herci nesměli mít vousy? Malý pitaval z velkého města. Jak se řešily kriminalistické případy v Československu a proč herci nesměli mít vousy? Kriminalistický seriál Malý pitaval z velkého města (1982–1986, r. Jaroslav Dudek) je svědectvím o ž... číst článek
Poslední hodiny Marie Poledňákové (†81): Vyprovodil ji syn i kamarádka z Itálie Poslední hodiny Marie Poledňákové (†81): Vyprovodil ji syn i kamarádka z Itálie Svými filmy bavila celý národ. Posledních šest let na tom ale byla režisérka komedie století S tebou... číst článek
Poslední díl seriálu Policie Modrava nezklamal: Téměř 2 miliony diváků a dojemné vyznání Norisové! Poslední díl seriálu Policie Modrava nezklamal: Téměř 2 miliony diváků a dojemné vyznání Norisové! Krimiseriál Policie Modrava, v němž hrála hlavní roli vyšetřovatelky slovenská herečka Soňa Norisová... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Macek
Jiří Macek
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Radim Špaček
Radim Špaček
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Bart Freundlich
Bart Freundlich
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk