Milan Knížák | Celebwiki.cz
Milan Knížák

Milan Knížák

Datum narození: 19. 4. 1940
Místo narození: Plzeň
Profese: výtvarník, hudebník
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Prof. Milan Knížák je český výtvarník, hudebník a performer. Od roku 1999 do května 2011 byl ředitelem Národní galerie v Praze. Od roku 1990 vede atelier na Akademii výtvarných umění v Praze.

Vášní Milana Knížáka bylo odjakživa malování. Po maturitě byl přijat na Vysokou školu pedagogickou obor výtvarná výchova-ruština. Škola byla kompromisem mezi jeho přáním, přáním rodičů a důsledkem nepřijetí na Akademii výtvarných umění. Po semestru školu opustil a konečně nastoupil na AVU.

Milan Knížák vždy a rád provokoval. To také mohl být jeden z důvodů proč na AVU nenašel žádného profesora, který by byl ochoten vzít mladého výtvarníka do speciálky. Důsledkem toho také Akademii výtvarných umění opustil.

Celkem Milan Knížák studoval tři vysoké školy - Pedagogickou fakultu UK, AVU a Matfyz, ale ani jednu nedokončil.

V roce 1965 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. Byl pozván do USA, kam se dostal až v roce 1968, kdy mu byl vydán pas.

Obdržel řadu cen a nadací. V letech 1990-1997 působil jako rektor Akademie výtvarných umění v Praze, kde je stále vedoucím pedagogem. Učil i v zahraničí. V letech 2009 až 2011 byl generálním ředitelem Národní galerie v Praze.

Na výkony Milana Knížáka coby ředitele Národní galerie v posledních letech jeho ředitelování často dopadala slova negativní kritiky. Jednou z věcí například bylo, že nechal vyhodit několik významných zaměstnanců, se kterými vedl osobní spory.

V totalitním režimu byl přibližně 300krát zadržen, perlustrován a krátkodobě vězněn policií. Byl několikrát řadu měsíců ve vyšetřovací vazbě.

Milan Knížák uspořádal více než 100 samostatných výstav a zúčastnil se stovek společných výstav téměř po celém světě. Vydal desítky knih a katalogů a několik hudebních nosičů.

Je ženatý s Marií Knížákovou, se kterou vychoval dva nevlastní syny. Samuela Saudka a Davida Saudka.

V poslední době se v kuloárech začalo šuškat, že se Milan Knížák sblížil se svou studentkou v ateliéru AVU. Práce mladé umělkyně se velmi podobá kontroverzním dílům Milana Knížáka.

 

Články o celebritě

Klaus při své oslavě sepsul Kalouska, Zeman se dožadoval piva. Přišli i Nečasovi či Duka Klaus při své oslavě sepsul Kalouska, Zeman se dožadoval piva. Přišli i Nečasovi či Duka Exprezident Václav Klaus ve středu uspořádal tradiční velkou oslavu narozenin na půdě svého institut... číst článek
Knížák má doma 5 betlémů: A posílá šokující PF Knížák má doma 5 betlémů: A posílá šokující PF Provokuje názory i díly. Do vánočních svátků ale Milan Knížák (78) netahá žádnou modernu. Dokonce st... číst článek
Blouzní, lže! Ostrá slova na adresu Karla Gotta Blouzní, lže! Ostrá slova na adresu Karla Gotta Tentokrát Karel Gott (79) přestřelil! Alespoň si to myslí jeho dlouholetí kritici Jan Rejžek a Milan... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Irena Greifová
Irena Greifová
zobrazit profil Natálie Otáhalová
Natálie Otáhalová
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Michal Ožibko
Michal Ožibko
zobrazit profil Alice Stodůlková
Alice Stodůlková
zobrazit profil Milan Ležák
Milan Ležák
zobrazit profil Matyáš Adamec
Matyáš Adamec