Milan Knížák | Celebwiki.cz

Milan Knížák

Datum narození: 19.4.1940
Místo narození: Plzeň
Profese: výtvarník, hudebník
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Prof. Milan Knížák je český výtvarník, hudebník a performer. Od roku 1999 do května 2011 byl ředitelem Národní galerie v Praze. Od roku 1990 vede atelier na Akademii výtvarných umění v Praze.

Vášní Milana Knížáka bylo odjakživa malování. Po maturitě byl přijat na Vysokou školu pedagogickou obor výtvarná výchova-ruština. Škola byla kompromisem mezi jeho přáním, přáním rodičů a důsledkem nepřijetí na Akademii výtvarných umění. Po semestru školu opustil a konečně nastoupil na AVU.

Milan Knížák vždy a rád provokoval. To také mohl být jeden z důvodů proč na AVU nenašel žádného profesora, který by byl ochoten vzít mladého výtvarníka do speciálky. Důsledkem toho také Akademii výtvarných umění opustil.

Celkem Milan Knížák studoval tři vysoké školy - Pedagogickou fakultu UK, AVU a Matfyz, ale ani jednu nedokončil.

V roce 1965 byl přijat do Svazu československých výtvarných umělců. Byl pozván do USA, kam se dostal až v roce 1968, kdy mu byl vydán pas.

Obdržel řadu cen a nadací. V letech 1990-1997 působil jako rektor Akademie výtvarných umění v Praze, kde je stále vedoucím pedagogem. Učil i v zahraničí. V letech 2009 až 2011 byl generálním ředitelem Národní galerie v Praze.

Na výkony Milana Knížáka coby ředitele Národní galerie v posledních letech jeho ředitelování často dopadala slova negativní kritiky. Jednou z věcí například bylo, že nechal vyhodit několik významných zaměstnanců, se kterými vedl osobní spory.

V totalitním režimu byl přibližně 300krát zadržen, perlustrován a krátkodobě vězněn policií. Byl několikrát řadu měsíců ve vyšetřovací vazbě.

Milan Knížák uspořádal více než 100 samostatných výstav a zúčastnil se stovek společných výstav téměř po celém světě. Vydal desítky knih a katalogů a několik hudebních nosičů.

Je ženatý s Marií Knížákovou, se kterou vychoval dva nevlastní syny. Samuela Saudka a Davida Saudka.

V poslední době se v kuloárech začalo šuškat, že se Milan Knížák sblížil se svou studentkou v ateliéru AVU. Práce mladé umělkyně se velmi podobá kontroverzním dílům Milana Knížáka.

 

Články o celebritě

„A nejhorší byl Fajt.“ Ústavní soud potvrdil, že za tohle se Knížák musí omluvit „A nejhorší byl Fajt.“ Ústavní soud potvrdil, že za tohle se Knížák musí omluvit Bývalý ředitel Národní galerie (NG) Milan Knížák se musí omluvit současnému řediteli této instituce… číst článek
Gottova Ivanka si to pěkně slízla: Známý umělec si nebere servítky! Gottova Ivanka si to pěkně slízla: Známý umělec si nebere servítky! Před pár dny se veřejnost dozvěděla o tajném koníčku manželky Karla Gotta (78). Jenže netrvalo dlouho… číst článek
Největší tajemství Ivany Gottové: O čem za 19 let po boku Slavíka nemluvila Největší tajemství Ivany Gottové: O čem za 19 let po boku Slavíka nemluvila Kráčí ve šlépějích svého muže! Zpěv už si Ivana Gottová (42) zkusila a teď se pustila do malování.… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous
zobrazit profil Dagmar Pecková
Dagmar Pecková
zobrazit profil Lucie Hunčárová
Lucie Hunčárová
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Lucie Hořčičková
Lucie Hořčičková
zobrazit profil Jakub Ludvík
Jakub Ludvík
zobrazit profil Jan Onder
Jan Onder
zobrazit profil Pavlína Pížová
Pavlína Pížová