Adolf Born | Celebwiki.cz

Adolf Born

Datum narození: 12.6.1930
Datum úmrtí: 22.5.2016
Místo narození: České Velenice
Profese: výtvarník, kreslíř, grafik, karikaturista
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Výtvarník Adolf Born, otec nesmrtelných postav, jako jsou Mach, Šebestová, pes Jonatán, opice Žofka či lapáliemi postižený Bořík, zemřel ve spánku v kruhu rodinném 22. května 2016.

Ve věku nedožitých 86 let milovníky svého výtvarného umění navždy opustil malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a autor návrhů na kostýmy Adolf Born. Jeho doménou vždy byla grafika – suchá jehla, lept a především litografie. Byl autorem více než 250 ilustrovaných knih a desítek nezaměnitelných grafických listů. Podílel se i třeba na šestém pokračování slavné filmové série Básníci (v hlavních rolích s Pavlem Křížem, Davidem Matáskem a Lindou Rybovou). Světoznámý výtvarník snímek vyšperkoval svými kreslenými pasážemi; písničkami film doplnil Jaroslav Uhlíř.

ADOLF BORN – MILOVNÍK VÍNA A PSŮ

Tvorba Adolfa Borna se dá počítat na tisíce „obrázků“. Rád pracoval pro dětské publikum. Ilustroval například seriály Mach a Šebestová, Opice Žofka, Boříkovy lapálie, Robinson Crusoe, námořník z Yorku.

Již od roku 1960 byla díla Adolfa Borna vystavena po celém světě a dostal za ně mnoho cen, a to nejen v zahraničí, ale i v Česku. Mimo jiné Medaili Za zásluhy I. stupně, kterou mu předal Václav Klaus, či francouzský řád Rytíř umění a literatury. V roce 2015 získal ocenění filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Roku 2016 mu udělila svou cenu pražská pobočka Společnosti pro vědy a umění. Jeho jméno nese jeden z asteroidů objevený astronomy v Ondřejově.

Adolf Born, rodák z Českých Velenic, studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Později přešel na Vysokou školu umělecko-průmyslovou do ateliéru profesora Antonína Pelce a na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval.

V roce 1962 se Adolf Born oženil s Emilií Kašákovou; roku 1964 se mu narodila dcera Erika Bornová, která se stala uznávanou malířkou a sochařkou.

 

Články o celebritě

Výstava Adolfa Borna: Domaloval poslední obraz, povečeřel a zemřel! Výstava Adolfa Borna: Domaloval poslední obraz, povečeřel a zemřel! Perfekcionalista, který byl zvyklý odvádět jen dokonalou práci a neměl rád věci nedokončené. Jak… číst článek
Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Od smrti Jana Wericha (†75), na jehož počest se konečně otevřelo muzeum v domě na pražské Kampě,… číst článek
Ceny Thálie v novém: Rozdá je Cina s Medveckou! Ceny Thálie v novém: Rozdá je Cina s Medveckou! Thálie se dnes představí v novém hávu. Moderátor Antonín Procházka (63) požádal po deseti letech… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Michaela Krupičková
Michaela Krupičková
zobrazit profil Erika Bornová
Erika Bornová
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Veronika Lišková
Veronika Lišková
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek
zobrazit profil Miroslav Zdeněk
Miroslav Zdeněk
zobrazit profil Roman Pomajbo
Roman Pomajbo
zobrazit profil Jan Bursa
Jan Bursa