Miroslav Zikmund

Datum narození: 14. 2. 1919
Datum úmrtí: 1. 12. 2021
Místo narození: Plzeň
Profese: cestovatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Miroslav Zikmund byl spisovatel, publicista, fotograf a cestovatel. Spolu s Jiřím Hanzelkou vytvořili legendární dvojici, která se stala vzorem pro cestovatele celého světa.

Po maturitě v roce 1938 začal Miroslav Zikmund studovat Vysokou obchodní školu. Na začátku 2. světové války uzavřeli němečtí okupanti české vysoké školy a tak dokončil studia až v roce 1946.

MIROSLAV ZIKMUND - ROZHOVOR PRO REXLEX.CZ

Zikmund s Hanzelkou jezdili Tatrou

Již během války se Miroslav Zikmund začal společně se svým spolužákem a přítelem Jiřím Hanzelkou připravovat na pozdější zahraniční cesty.

První výprava Hanzelky a Zikmunda se uskutečnila v letech 1947 až 1950, kdy oba cestovatelé s vozem značky Tatra projeli Afriku a Jižní Ameriku. Z této cesty bylo československým rozhlasem odvysíláno více jak 700 reportáží. Oba cestovatelé s sebou přivezli velké množství fotografií a filmového materiálu.

Od roku 1951 se stal Miroslav Zikmund spisovatelem a novinářem z povolání. Po dobu zákazu veškeré veřejné a publikační činnosti v letech 1969 až 1989 se věnoval genealogii a pořádání obsáhlého archivu H+Z, který spolu s Jiřím Hanzelkou darovali muzeu ve Zlíně.

Zikmund dostal zákaz publikovat

Na druhé cestě, tentokrát po Asii a Oceánii, doprovázely ZikmundaHanzelku dva vozy Tatra. Také z této výpravy, která se uskutečnila v letech 1959 až 1964, přivezli oba cestovatelé velké množství dokumentárního materiálu. V roce 1968 se Miroslav Zikmund postavil na stranu reformních komunistů. Proto mu bylo v roce 1969 zakázáno dále publikovat a účastnit se veřejného života.

Od roku 1992 byl Miroslav Zikmund čestným členem prestižního Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE v Prosiměřicích. Spolupracoval na scénářích, vystavoval originální, doposud nepublikované, fotografie, poskytoval rozhovory pro rozhlas, tisk, televizi, lektoruje knihy. V roce 1992 navštívil Austrálii a Nový Zéland, roku 1994 jihovýchodní Asii a v dalších létech znovu Austrálii, Izrael, Egypt, Maroko, Španělsko, Maledivy a Srí Lanku.

Miroslav Zikmund se dožil 102 let

Téměř celé dílo Miroslava Zikmunda vzniklo za spolupráce s Jiřím Hanzelkou a týká se převážně jejich cest. Jejich cestopisné reportáže podrobně seznamují čtenáře s mimoevropskými zeměmi, jež autoři navštívili. Napsali celou řadu cestopisů, které vyšly v mnohamilionovém nákladu v několika desítkách jazyků.

O MIROSLAVU ZIKMUNDOVI ČTĚTE ZDE>> 

Miroslav Zikmund je spoluautorem velkého množství článků a přednášek. Kromě celovečerních flimů natočili Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka 147 dokumentárních filmů.

Slavný cestovatel Miroslav Zikmunt zemřel 1. prosince 2021. Bylo mu úctyhodných 102 let.

 

Články o celebritě

Další Spisovatelé

zobrazit profil Vladimír Páral
Vladimír Páral
zobrazit profil Karel Čapek
Karel Čapek
zobrazit profil Zdena Salivarová
Zdena Salivarová
zobrazit profil Blanka Solařová-Calibaba
Blanka Solařová-Calibaba
zobrazit profil Ivo Pejčoch
Ivo Pejčoch
zobrazit profil Ljuba Štíplová
Ljuba Štíplová
zobrazit profil Petr Šabach
Petr Šabach
zobrazit profil Pavel Kohout
Pavel Kohout