Jiří Raška

Jiří Raška

Datum narození: 4. 2. 1941
Datum úmrtí: 20. 1. 2012
Místo narození: Frenštát pod Radhoštěm
Profese: skokan na lyžích
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jiří Raška byl český skokan na lyžích, olympijský vítěz a český lyžař století. V anketě Svazu byl zvolen českým lyžařem století, od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost.

Jeho bratrem byl Zdeněk Raška, nestor leteckého modelářství, konstruktér, aktivní přispěvatel do modelářských časopisů a propagátor nejen historických modelů. Skokům na lyžích se věnovali i jeho vnuci Jan a Jiří Mazuchovi. Jeho otec zemřel na leukemii, když bylo Jiřímu Raškovi devět let, a matka tak musela sama vychovávat čtyři děti. Raškova záliba v zimních sportech nebyla překvapivá: „U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou,“ řekl Raška v rozhovoru pro Lidové noviny. Bratranec a strýc, aktivní skokani, ho přivedli k jeho budoucí hvězdné disciplíně. Raška ovšem pěstoval i řadu jiných sportů (od fotbalu přes cyklisitku po házenou).

Jako mladý skokan se dostal do legendární party kolem trenéra Zdeňka Remsy, jíž se říkalo Remsa Boys. Když hrozilo, že Raškovu kariéru zbrzdí vojenská služba na Šumavě, Remsa si ho nechal převelet do vojenského klubu Dukla Liberec. V roce 1964 odjel na ZOH do Innsbrucku, ale plnil pouze roli náhradníka. Sledoval zde boj Josefa Matouše, který po prvním kole vedl a mohl se stát prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách, ale nakonec skončil bez medaile. Raška se v podobné situaci ocitl za čtyři roky.

Začalo se dařit později když díky čtvrtému místu na MS 1966 a druhé příčce na Intersport turné o rok později odjížděl na ZOH 1968 v Grenoble jako jeden z favoritů. Sám doufal v umístění do pátého místa a i desátou příčku by nepovažoval za zklamání. Spisovatel Ota Pavel popsal jeho skok v závodě na středním můstku takto: „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.“ Raška skočil 79 metrů, což sice bylo o metr méně než v případě Rakušana Baldura Preimla, avšak díky lepšímu stylu po prvním kole vedl. Při druhém skoku netrefil odraz a přidal jen 72,5 metru, ale prvenství uhájil – Jiří Raška se stal prvním českým vítězem na ZOH v historii. K tomu přidal stříbro z velkého můstku, kde jej porazil pouze Rus Vladimír Bělousov. Zemřel po dlouhé nemoci 20.1.2012.

 

Další Sportovci

zobrazit profil Pavel Kelemen
Pavel Kelemen
zobrazit profil Michal Plocek
Michal Plocek
zobrazit profil Dušan Uhrin
Dušan Uhrin
zobrazit profil Michal  Barinka
Michal Barinka
zobrazit profil Romelu Lukaku
Romelu Lukaku
zobrazit profil Luboš Gregor
Luboš Gregor
zobrazit profil Lucie Švecová
Lucie Švecová
zobrazit profil Alberto Contador
Alberto Contador