Michele Mercier | Celebwiki.cz

Michele Mercier

Datum narození: 1. 1. 1939
Místo narození: Nice, Francie
Profese: herečka

Související celebrity

Životopis

Francouzská kráska Michele Mercier ztvárnila během své kariéry přes padesát rolí. Avšak všichni si ji pamatují jen jako "božskou" Angeliku.

Michele Mercier se narodila na nový rok v Nice do velmi dobře situované lékárnické rodiny. Jako každá mladá dívka se toužila stát baletkou a i přes prostesty svých rodičů tanec nakonec vystudovala. Nastoupila do baletního souboru "ballet-rats" jako sboristka. Později dokonce vystupovala coby sólistka v opeře v Nice.

K filmu se jako spousta herců dostala díky souhře několika náhod. Maurice Chevalier v Nice natáčel snímek Měl jsem 7 dcer, 1954. Během natáčení mu onemocněla jedna z natečnic. Objevila se tehdy patnáctiletá Michele, která její roli  převzala. Maurice Chevalier jí tehdy předpověděl slibnou taneční kariéru. Michele Mercier jí však nedosáhla díky tance, nýbrž herectví. 

Michele Mercier se dva roky po svém debuty ve filmu přesunula do Paříže, kde se přidala nejdříve k baletnímu souboru Rolanda Petita a později do „Ballets de la tour Eiffel“ . V Paříži také navštěvovala dramatické kurzy pod vedením Solange Sicarda

Co se týče herectví nebyla pro Michele Mercier osudová Paříž, ale rodné Azurové pobřeží. Když byla Michele u rodičů na prázdninách, setkala se tam s režisérem Denisem de La Patelliérem. Ten ji obsadil do role komorné ve filmu Pomsta z hrobu, 1957. Ještě tentýž rok hrála ve filmu Dejte mi moji šanci ve snímku režiséra Léonide Moguy.

V 50. a 60. letech byla Michele Mercier jednou z nejobsazovanějších a nejoblíbenějších hereček. Michele ztvárňovala role, které byli napsány pro starší a vyzrálejší ženy. Ona však svou přirozenou povýšeností a odměřeností posouvala své hrdinky výš. Michele Mercier ve svých pouhých dvaceti letech dokázala hrát vdovy, vyzývavé ženy a potvory a každé z těchto rolí dala osobitou tvář. Například ve filmu Jeden anděl na zemi, 1959 její  Augusta de Munchenberg opouští ženicha ve svatební den. V italském povídkovém filmu Láska ve čtyřech dimenzích, 1964 se lehce změnila v tajemnou krásku, jenž navštěvuje hřbitovy, kde jako falešná vdova navazuje finačně výhodné známosti s muži, kteří právě pohřbili své ženy.

Po těchto "temných" rolí Michele Mercier ovládla i horory a thrillery.  V roce 1963 získala roli ve filmu  Symfonie k masakru nebo taky v Risiho Monstrech a Bavových Třech tvářích strachu.

Michele Mercier si zahrála po boku slavných jmen jako: Ingrid Bergman, Jean Gabin, Robert Hossein nebo Virna Lisi.

Životní role hrdinky, jejíž stín se jí už nikdy nepodařilo překročit Michele Mercier teprve čekala. V roce 1963 se zúčastnila castingu na nový film podle románu Anne a Serge Golonových o "božské Angelice". Producent chtěl obsadit Brigitte Bardotovou nebo Jane Fondovou. Michele však na castingu předvedla takový záchvat vzteku, že ho vyhrála a převálcovala tak své slavnější kolegyně.

Zatímco pro ostatní herce se vše důležité odehraje až po získání životní role, u Michele Merciere to bylo naopak. Vše podstatné se odehrálo před Angelikou. Role Angeliky jí byla ušita až příliš na tělo a Michele tak hrála samu sebe. Diváci si ji s rolí až příliš ztotožnili a i když  po tetralogii o báječné Angelice získávala spoustu slibných rolí, všichni chtěli vidět jen Angeliku. Její kariéra skončila v pouhých 34 letech.

Angelika není osudným stínem jen pro  Michele Mercier, ale také pro českou herečku Libuši Švormovou. Ta krásné Angelice propůjčila český hlas a stejně jako Michele si Angeliku od sebe už neodpáře.

Zatímco její filmová postava končí svůj příběh šťastně u Michele Mercier to je naopak. Díky Angelice jí skončila slibná kariéra a ani soukromý život nebyl příliš šťastný. Před oltář šla celkem dvakrát a dvakrát se rozvedla. Po druhém rozvodu odjela do USA, kde pracovala ve filmových studií. Tam se seznámila se svou třetí láskou švýcarským obchodníkem Adrienem Jancu. Ten však zemřel na rakovinu chvíli před plánovanou svatbou.

V roce 1987 vydala knihu "Angelika se ztraceným srdcem". V roce 1998 přijala nabídku ve filmu La Rumbera a v roce 2002 napsala další knihu "Já nejsem Angelika".

 

 

 

 

 

 

Další Herci

zobrazit profil Paul  Walker
Paul Walker
zobrazit profil Marek Salvet herec
Marek Salvet herec
zobrazit profil Michalina Olszańska
Michalina Olszańska
zobrazit profil Lucie Trmíková
Lucie Trmíková
zobrazit profil Miroslav  Táborský
Miroslav Táborský
zobrazit profil Dana Bartůňková
Dana Bartůňková
zobrazit profil Willem Dafoe
Willem Dafoe