Libuše Švormová

Datum narození: 23. 8. 1935
Přezdívka: Česká Angelika
Místo narození: Praha
Profese: herečka, dabérka, hlasatelka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Libuše Švormová zářila svým hereckým talentem. Největší slávu jí však přineslo nadabování série o báječné a nezkrotné Angelice.

Herectví se Libuše Švormová, absolventka UMPRUM a DAMU, začala věnovat v pardubickém divadle. Tehdy si ji vyhlédl režisér a ředitel divadla Ota Ornest. Od té doby už divadelní prkna neopustila a prakticky po celý život byla členkou hereckého souboru Mětských divadel pražských jako jedna z ženských hvězd.

LIBUŠE ŠVORMOVÁ O ANGELICE

Švormová nikdy nedostala hlavní roli

Již v roce 1959 si Libuše Švormová zahrála hned ve čtyřech filmech: DŮM NA OŘECHOVCE, PĚT Z MILIONU, PROBUZENÍ a ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA. Ačkoliv kritici obdivovali a chválili její herecký projev a Libuše Švormová se objevila alespoň v jednom filmu ročně, nikdy si nezahrála hlavní roli.

Z bohaté filmografie Libuše Švormové rozhodně stojí za zmínku filmy JARNÍ POVĚTŘÍ (1961), AFÉRY MÉ ŽENY (1972) nebo MILENCI V ROCE JEDNA (1973). Nelze opomenout ani role v oblíbených komediálních filmech LÉTO S KOVBOJEM (1976) nebo MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976).

"Angelika" Švormová si zahrála i v Ulici

V 90. letech 20. století Libuše Švormová  filmování výrazně omezila. Naposledy jsme ji mohli vidět ve dvou nováckých seriálech POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004), kde hrála vedle televizních hvězd, jako jsou Miroslav Etzler nebo Kateřina Brožová, a v nekonečné ULICI (2005).

Do povědomí diváků se Libuše Švormová nedostala ani tak moc jako herečka, nýbrž jako dabérka. V 60. letech 20. století nadabovala ságu o krásné a nezkrotné markýze Angelice, které svým hlasem dodala nezapomenutelný půvab. Tak získala přezdívku Česká Angelika. Za celoživotní mistrovství dabingu dostala v roce 2005 Cenu Františka Filipovského.

O LIBUŠI ŠVORMOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Jejím dlouholetým partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924 až 1979), který byl také autorem mnoha divadelních her, v nichž si Libuše Švormová zahrála. Roku 1982 se jejím manželem stal Jan Patera.

 

Články o celebritě

Další Herci

zobrazit profil Malgorzata Pikus
Malgorzata Pikus
zobrazit profil Denis Šafařík
Denis Šafařík
zobrazit profil Naomi Watts
Naomi Watts
zobrazit profil Morgan Freeman
Morgan Freeman
zobrazit profil Klaudia Dudová
Klaudia Dudová
zobrazit profil Tereza Voříšková
Tereza Voříšková
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška
zobrazit profil Markéta Martiníková
Markéta Martiníková