Libuše Švormová | Celebwiki.cz

Libuše Švormová

Datum narození: 23.8.1935
Místo narození: Praha, Československo
Profese: herečka, dabérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Libuše Švormová je česká herečka, hlasatelka a hlavně dabérka. V dabingu se proslavila hlavně coby česká Angelika, když propůjčila svůj hlas krásné markýze Angelice ve stejnojmenné francouzské sáze.

Libuše Švormová se začala herectví věnovat v pardubickém divadle, tehdy si ji vyhlédl režisér a ředitel divadla Ota Ornest. Od té doby už divadelní prkna neopustila a prakticky po celý život byla členkou hereckého souboru Mětských divadel pražských jako jedna z ženských hvězd.

Již v roce 1959 si Libuše Švormová zahrála hned ve čtyřech filmech, jako DŮM NA OŘECHOVCE, PĚT Z MILIONU, PROBUZENÍ, ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA. Ačkoliv divadelní kritici obdivovali a chválili její herecký projev a Libuše Švormová se objevila alespoň v jednom filmu ročně, nikdy si nezahrála hlavní roli. Z její bohaté filmografie však stojí za zmínku: JARNÍ POVĚTŘÍ (1961), AFÉRY MÉ ŽENY (1972) nebo MILENCI V ROCE JEDNA (1973), nelze opomenout role v oblíbených komediálních filmech LÉTO S KOVBOJEM (1976) , kde byl jejím kolegou Jaromír Hanzlík nebo MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976).

Libuše Švormová v 90. letech filmování výrazně omezila. Naposledy jsme ji mohli vidět ve dvou nováckých seriálech POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004), kde hrála vedle televizních hvězd jako Miroslav Etzler nebo Kateřina Brožová, a v nekonečném seriálu ULICE (2005).

Libuše Švormová se však do povědomí diváků nedostala ani tak moc jako herečka, nýbrž jako dabérka. V 60. letech nadabovala ságu o krásné a nezkrotné markýze Angelice, které svým hlasem dodala nezapomenutelný půvab. Za celoživotní mistrovství dabingu dostala v 2005 cenu Františka Filipovského.

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM a později pokračovala ve studiích na DAMU. Je členkou Herecké Asociace a pracuje v Nadaci Život umělce. Jejím dlouholetým partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979), který byl také autorem mnoha divadelních her, v kterých si Libuše Švormová zahrála. Od roku 1982 je jejím manželem Jan Patera.

 

Články o celebritě

Zemřel režisér Václav Vorlíček (†88), otec Popelky, Saxany i Arabely! Tajil rakovinu! Zemřel režisér Václav Vorlíček (†88), otec Popelky, Saxany i Arabely! Tajil rakovinu! Český film přišel o svou největší žijící režisérskou legendu. Zemřel Václav Vorlíček (†88), režisér… číst článek
Smrt filmového génia zdrtila Česko: Režisér Václav Vorlíček odešel v 88 letech Smrt filmového génia zdrtila Česko: Režisér Václav Vorlíček odešel v 88 letech Filmový svět utrpěl další velkou ztrátu. Na věčnost odešel režisér legendární Arabely, Popelky i… číst článek
Jak se budí princezny: Pohádka plná nesmyslů! Všimli jste si chyb? Jak se budí princezny: Pohádka plná nesmyslů! Všimli jste si chyb? V pohádkách je všechno možné, ale kovové hodinky na ruce obyčejného sedláka z dob renesance? Ty tam… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Martina Krátká
Martina Krátká
zobrazit profil Radim Fiala
Radim Fiala
zobrazit profil Stanislav Majer
Stanislav Majer
zobrazit profil Ladislav Ondřej
Ladislav Ondřej
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková
zobrazit profil Zora Jandová
Zora Jandová
zobrazit profil Michael Madsen
Michael Madsen
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík