Libuše Švormová | Celebwiki.cz

Libuše Švormová

Datum narození: 23.8.1935
Místo narození: Praha, Československo
Profese: herečka, dabérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Libuše Švormová je česká herečka, hlasatelka a hlavně dabérka. V dabingu se proslavila hlavně coby česká Angelika, když propůjčila svůj hlas krásné markýze Angelice ve stejnojmenné francouzské sáze.

Libuše Švormová se začala herectví věnovat v pardubickém divadle, tehdy si ji vyhlédl režisér a ředitel divadla Ota Ornest. Od té doby už divadelní prkna neopustila a prakticky po celý život byla členkou hereckého souboru Mětských divadel pražských jako jedna z ženských hvězd.

Již v roce 1959 si Libuše Švormová zahrála hned ve čtyřech filmech, jako DŮM NA OŘECHOVCE, PĚT Z MILIONU, PROBUZENÍ, ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA. Ačkoliv divadelní kritici obdivovali a chválili její herecký projev a Libuše Švormová se objevila alespoň v jednom filmu ročně, nikdy si nezahrála hlavní roli. Z její bohaté filmografie však stojí za zmínku: JARNÍ POVĚTŘÍ (1961), AFÉRY MÉ ŽENY (1972) nebo MILENCI V ROCE JEDNA (1973), nelze opomenout role v oblíbených komediálních filmech LÉTO S KOVBOJEM (1976) , kde byl jejím kolegou Jaromír Hanzlík nebo MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976).

Libuše Švormová v 90. letech filmování výrazně omezila. Naposledy jsme ji mohli vidět ve dvou nováckých seriálech POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004), kde hrála vedle televizních hvězd jako Miroslav Etzler nebo Kateřina Brožová, a v nekonečném seriálu ULICE (2005).

Libuše Švormová se však do povědomí diváků nedostala ani tak moc jako herečka, nýbrž jako dabérka. V 60. letech nadabovala ságu o krásné a nezkrotné markýze Angelice, které svým hlasem dodala nezapomenutelný půvab. Za celoživotní mistrovství dabingu dostala v 2005 cenu Františka Filipovského.

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM a později pokračovala ve studiích na DAMU. Je členkou Herecké Asociace a pracuje v Nadaci Život umělce. Jejím dlouholetým partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979), který byl také autorem mnoha divadelních her, v kterých si Libuše Švormová zahrála. Od roku 1982 je jejím manželem Jan Patera.

 

Články o celebritě

Čeští Bondové Dvořák, Jelínek & spol. se bouří: Agent 007 v sukni? Nesmysl! Čeští Bondové Dvořák, Jelínek & spol. se bouří: Agent 007 v sukni? Nesmysl! Poprvé za 57 let od chvíle, kdy se na filmovém plátně objevil James Bond, má být agentem s kódovým… číst článek
Překvapení na pohřbu Postráneckého (†75): Janžurová nikde, ale přišel Somr! Překvapení na pohřbu Postráneckého (†75): Janžurová nikde, ale přišel Somr! Takový pohřeb snad Národní divadlo ještě nezažilo! Poslední rozloučení se zesnulým Václavem Postráneckým… číst článek
Hlas Angeliky Libuše Švormová: O 18 let mladší manžel se držel stranou! Hlas Angeliky Libuše Švormová: O 18 let mladší manžel se držel stranou! Herečka Libuše Švormová se poprvé v životě zúčastnila Febiofestu. Hlas, který propůjčila Angelice,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Predrag Bjelac
Predrag Bjelac
zobrazit profil Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová
zobrazit profil Tereza Taliánová
Tereza Taliánová
zobrazit profil Kamila Kikinčuková
Kamila Kikinčuková
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Eva Hrušková
Eva Hrušková
zobrazit profil Renée Zellweger
Renée Zellweger
zobrazit profil Sean Connery
Sean Connery