Jaroslav Dudek

Jaroslav Dudek

Datum narození: 17. 1. 1932
Datum úmrtí: 31. 8. 2000
Místo narození: Trutnov
Profese: režisér, scenárista

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Dudek byl českým scenáristou, režisérem a milujícím manželem herečky Jany Štěpánkové, která si zahrála v řadě jeho seriálů i televizních filmů.

Studoval na gymnáziu v Trutnově, poté nastoupil na AMU, kterou absolvoval v roce 1954. Po absolutoriu nastoupil jako režisér do Divadla S. K. Neumanna, v letech 1962-2000 pak patřil k předním divadelním režisérům Vinohradského divadla.

Za desítky let režíroval řadu her a svým přístupem přispěl k úspěchu a také profesionalitě naší přední divadelní scény. K nejúspěšnějším realizacím patří klasické kusy, jako např. Richard III., Cyrano z Bergeracu, Hamlet, Lakomec, z modernějšího repertoáru například Válka s mloky, v 90. letech byla velmi úspěšná Kočičí hra.

Neméně úspěšný a pilný byl ale i v televizi, kde se jeho doménou staly především seriály. Koncem 50. let se zapsal do historie režírováním prvního československého seriálu Rodina Bláhovic, který se vysílal živě z barrandovských ateliérů, dnes jej však již prakticky nikdo nezná. Poté natočil několik inscenací, pro televizi byly zpracovány také některé divadelní hry.

Z televizního díla je na místě vyzvednout dnes již zapomenutou televizní komedii Vyloženě rodinná historie. Největší divácký úspěch ale zaznamenaly dnes již legendární seriály Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde si zahrál například Miloš Kopecký. Seriál dosáhl úspěchu i v Německu.

Z Dudkových seriálů 80. let stojí za zmínku sci-fi Bambinot. Jeho pokusy o domácí kriminalistické seriály dopadly nevalně (Malý pitaval z velkého města, Případ pro zvláštní skupinu).

Z jeho televizních prací 90. let je nutno připomenout poválečné drama Hřbitov pro cizince, kde dostal velkou hereckou příležitost Josef Dvořák

V roce 1996 Dudek režíroval sitcom Hospoda pro TV Nova. Jeho poslední televizní realizací byl film Atentát na ministra financí a seriál Milí bakaláři.

S manželkou Janou Štěpánkovou měl syna.

 

Články o celebritě

Hospoda. Echtovní pivaři by u natáčení trpěli, Miloš Kopecký už nezvádl říct ani větu Hospoda. Echtovní pivaři by u natáčení trpěli, Miloš Kopecký už nezvádl říct ani větu Scenárista Jiří Drejnar napsal scény z hospodského mikrosvěta na základě vlastních zážitků z pražský... číst článek
Malý pitaval z velkého města. Jak se řešily kriminalistické případy v Československu a proč herci nesměli mít vousy? Malý pitaval z velkého města. Jak se řešily kriminalistické případy v Československu a proč herci nesměli mít vousy? Kriminalistický seriál Malý pitaval z velkého města (1982–1986, r. Jaroslav Dudek) je svědectvím o ž... číst článek
Smutek Jana Kanyzy: VŠICHNI Z HOSPODY JSOU PO SMRTI! Smutek Jana Kanyzy: VŠICHNI Z HOSPODY JSOU PO SMRTI! Stačilo pouhých 26 let a osiřel. Herec a dnes hlavně malíř Jan Kanyza (74) si v roce 1996 zahrál v s... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Kristína Herczegová
Kristína Herczegová
zobrazit profil Antonín Kachlík
Antonín Kachlík
zobrazit profil Daria Kashcheeva
Daria Kashcheeva
zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň