Jaroslav Dudek | Celebwiki.cz
Jaroslav Dudek

Jaroslav Dudek

Datum narození: 17.1.1932
Datum úmrtí: 31.8.2000
Místo narození: Trutnov
Profese: režisér, scenárista

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Dudek byl českým scenáristou, režisérem a milujícím manželem herečky Jany Štěpánkové, která si zahrála v řadě jeho seriálů i televizních filmů.

Studoval na gymnáziu v Trutnově, poté nastoupil na AMU, kterou absolvoval v roce 1954. Po absolutoriu nastoupil jako režisér do Divadla S. K. Neumanna, v letech 1962-2000 pak patřil k předním divadelním režisérům Vinohradského divadla.

Za desítky let režíroval řadu her a svým přístupem přispěl k úspěchu a také profesionalitě naší přední divadelní scény. K nejúspěšnějším realizacím patří klasické kusy, jako např. Richard III., Cyrano z Bergeracu, Hamlet, Lakomec, z modernějšího repertoáru například Válka s mloky, v 90. letech byla velmi úspěšná Kočičí hra.

Neméně úspěšný a pilný byl ale i v televizi, kde se jeho doménou staly především seriály. Koncem 50. let se zapsal do historie režírováním prvního československého seriálu Rodina Bláhovic, který se vysílal živě z barrandovských ateliérů, dnes jej však již prakticky nikdo nezná. Poté natočil několik inscenací, pro televizi byly zpracovány také některé divadelní hry.

Z televizního díla je na místě vyzvednout dnes již zapomenutou televizní komedii Vyloženě rodinná historie. Největší divácký úspěch ale zaznamenaly dnes již legendární seriály Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde si zahrál například Miloš Kopecký. Seriál dosáhl úspěchu i v Německu.

Z Dudkových seriálů 80. let stojí za zmínku sci-fi Bambinot. Jeho pokusy o domácí kriminalistické seriály dopadly nevalně (Malý pitaval z velkého města, Případ pro zvláštní skupinu).

Z jeho televizních prací 90. let je nutno připomenout poválečné drama Hřbitov pro cizince, kde dostal velkou hereckou příležitost Josef Dvořák

V roce 1996 Dudek režíroval sitcom Hospoda pro TV Nova. Jeho poslední televizní realizací byl film Atentát na ministra financí a seriál Milí bakaláři.

S manželkou Janou Štěpánkovou měl syna.

 

Články o celebritě

Vzpomínky hvězdy Pitavala i Chalupářů Böhmové: Kopecký s vyraženým zubem i pomoc Bohdalové! Vzpomínky hvězdy Pitavala i Chalupářů Böhmové: Kopecký s vyraženým zubem i pomoc Bohdalové! Herectví pověsila na hřebík už před téměř 40 lety, ale televize přes léto opakují snad všechny její… číst článek
Jaroslava Brousková (68): Kariéru obětovala životu s Potměšilem! Jaroslava Brousková (68): Kariéru obětovala životu s Potměšilem! V dobrém i ve zlém! Jaroslava Brousková (68) , která si střihla roli sekretářky v seriálu Malý pitival… číst článek
Trpké soukromí Štěpánkové (†84): Manžela pobláznila známá kolegyně! Trpké soukromí Štěpánkové (†84): Manžela pobláznila známá kolegyně! Věděla o tom jen hrstka nejbližších! Manželovi zesnulé herečky Jany Štěpánkové (†84) pobláznila hlavu… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Terry Gilliam
Terry Gilliam
zobrazit profil Martin Šulík
Martin Šulík
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina
zobrazit profil Olga Dabrowská
Olga Dabrowská
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák