Al Pacino | Celebwiki.cz

Al Pacino

Datum narození: 25. 4. 1950
Místo narození: New York, USA
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Al Pacino je americký uznávaný herec, scénárista, producent a v neposlední řadě režisér. Je typickým představitelem tzv. antihrdinů.

Mezinárodní popularitu a nominaci na Oscara 1972 mu vynesla úloha Michaela Corleoneho, nejmladšího syna ctihodného a obávaného Dona Corleoneho (Marlon Brando), v mafiánské rodinné sáze podle románu Maria Puza Kmotr. Mocenský vzestup tohoto hrdiny, z něhož se stane ještě vlivnější a krutější vládce rodinného klanu, líčí další dvě pokračování Kmotr II (nominace na Oscara 1974) a Kmotr III.

Svojí kariéru zahájil však mnohem dříve, a to v roce 1963, kdy začal působit na divadelních prknech. Je držitelem ceny Obie i Tony. Hral na Brodwayi i v dalších divadlech jako Lincoln Center.

Al Pacino zahraje cokoliv a kohokoliv. Důkazem toho jsou role jako nervově labilní tulák Lion z filmu Strašák, nebo nekonvenční newyorský policista Frank Serpico odhalující korupční přestupky svých kolegů v kriminálním dramatu Serpico, nebo též bisexuální zloděj Sonny, jemuž se vymkne z rukou plán přepadení brooklynské banky, v kriminálním dramatu Psí odpoledne.

Po šesti oscarových nominacích se konečně tohoto ocenění dočkal v roce 1993 a navíc mu přibyl ještě Zlatý glóbus 1992 za roli zahořklého slepého plukovníka ve výslužbě Franka Sladea v dramatu Vůně ženy.

Za celoživotní dílo byl vyznamenán zvláštním Zlatým lvem na MFF v Benátkách 1994 a na MFF v San Sebastianu 1996.

Nikdy nebyl ženatý, pouze určitý čas žil s některými kolegyněmi (Marthe Kellerová, Jill Clayburghová, Tuesday Weldová, Kathleen Quinlanová a Diane Keatonová). Ze vztahu s herečkou Penelope Ann Millerovou má dceru Julii. Od roku 1991 byla jeho životní partnerkou bývalá módní reportérka Lyndall Hobbsová. Nyní žije s herečkou Beverly D'Angelovou, která mu koncem ledna 2001 porodila dvojčata.

V novém tisíciletí se Al Pacino blýskl ve filmu Insomnie, kde si zahrál veterána losangelské policie, v thrilleru o CIA TestColinem Farrellem, v adaptaci klasické divadelní hry Williama Shakespeara, Kupec benátský a v dramatu Maximální limit, kde ztvárnil postavu mocného šéfa obrovské národní korporace, která dává tipy na sportovní sázky.

V roce 2006 se připojil k filmovým hvězdám Georgi Clooneymu, Bradu Pittovi a Mattu Damonovi a zahrál si ve třetím pokračování filmu Dannyho parťáci.

V roce 2008 přišel do kin snímek Righteous Kill, kde se potřetí sešel s Robertem De Nirem.

 

Články o celebritě

Oscar 2020: Česká Dcera neuspěla! Cenu má Brad Pitt i "Joker" Phoenix! Filmem je Parazit Oscar 2020: Česká Dcera neuspěla! Cenu má Brad Pitt i "Joker" Phoenix! Filmem je Parazit Letošní ročník nejsledovanějších filmových cen světa, amerických Oscarů, byl skutečně přelomový. Cen... číst článek
Předávání filmových cen BAFTA: Pád »Kmotra« Al Pacina i překvapivé výhry! Předávání filmových cen BAFTA: Pád »Kmotra« Al Pacina i překvapivé výhry! Na předávání filmových cen BAFTA konkurenci suverénně převálcovalo válečné drama 1917, které si odne... číst článek
Boj o Oscara: Chce ho i skutečný mafián! Boj o Oscara: Chce ho i skutečný mafián! Když dojde autorům fantazie, proč nesáhnout ke skutečné látce? Anebo si aspoň vypomoct reálnou předl... číst článek

Další Herci

zobrazit profil František Řehák
František Řehák
zobrazit profil Michalina Olszańska
Michalina Olszańska
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Šárka Ullrichová
Šárka Ullrichová
zobrazit profil Michaela Kudláčková
Michaela Kudláčková
zobrazit profil Soňa Norisová
Soňa Norisová