Růžena Merunková | Celebwiki.cz

Růžena Merunková

Datum narození: 21. 3. 1940
Místo narození: Lysá nad Labem
Profese: herci
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Růžená Merunková, manželka herce Miloše Hlavici, dostala za celoživotní mistrovské výkony v dabingu cenu Františka Filipovského.

S divadlem začala Růžena Merunková koketovat již v dětství. Vyrůstala s rodiči ochotníky jako nejmladší z pěti sourozenců. Hrála v rodinné cukrárně v představeních pro hosty; chodila do recitačního a tanečního kroužku; hrála ping-pong. V osmi letech jí umřel tatínek a o tři roky později jim vzali cukrárnu. Žily pak s maminkou a sestrou jen z nízkého důchodu. Po maturitě se Růžena Merunková přihlásila na přijímačky do nově založeného studia E. F. Burianem při DAMU. Ve stejný den uspěla na profesi zdravotní sestry, ale dala přednost divadlu.

RŮŽENA MERUNKOVÁ – TRAGÉDIE ČESKÉ LEGENDY

Po absolvování studií hrála Růžena Merunková ve Východočeském divadle v Pardubicích, později přešla do pražského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého na Smíchově (dnes zde sídlí Švandovo divadlo).

Kariéru před kamerou Růžena Merunková nastartovala roku 1960, a to komedií Žalobníci (hrála hned jednu z hlavních rolí společně s Petrem Kostkou) a dramatem Lidé jako ty. Mezi klíčové hrdiny se zařadila i v komedii Františka Filipa Láska jako trám (1997). Za zmínku stojí i snímek Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci (1968), kde Růžena Merunková hrála po boku Radoslava Brzobohatého, Věry Galatíkové, Waldemara Matušky či Vladimíra Menšíka. Vzpomenout si na ni můžete i při zhlédnutí starých seriálů, jako jsou My všichni školou povinní (stěžejní postavy ztvárnili Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová), O zvířatech a lidech (Karel Heřmánek a Ivana Chýlková jako klíčoví protagonisté), Zdivočelá země (s Martinem Dejderem v hlavní roli).

Růžena Merunková se skvěle uplatnila jako recitátorka a dabérka. Jsou to tisíce hodin, které strávila tím, že svůj hlas propůjčovala jiným. Za dabing získala cenu Františka Filipovského. V jejích šlépějích se vydal i syn Lukáš Hlavica, který je též úspěšným dabér. Kromě syna Lukáše se jí s hercem a malířem Milošem Hlavicou narodila dcera, herečka Anna Bendová.

 

Další Herci

zobrazit profil Martin Kraus
Martin Kraus
zobrazit profil Anife Vyskočilová
Anife Vyskočilová
zobrazit profil Lucie Pernetová
Lucie Pernetová
zobrazit profil Václav Kopta
Václav Kopta
zobrazit profil Jakub Prachař
Jakub Prachař
zobrazit profil Vladimír Hajdu
Vladimír Hajdu
zobrazit profil Ladislav Potměšil
Ladislav Potměšil
zobrazit profil Miriam Kantorková
Miriam Kantorková