Marek Dalík | Celebwiki.cz

Marek Dalík

Datum narození: 14.1.1975
Místo narození: Brno
Profese: podnikatel, lobbista

Související celebrity

Životopis

Marek Dalík je podnikatel a lobbista, kritizovaná a kontroverzní pravá ruka někdejšího premiéra Mirka Topolánka, když byl v úřadě. Aktivity Marka Dalíka opakovaně vyšetřovala policie.

Někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, brněnský rodák Marek Dalík, vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a hned poté přičichnul k vysokým politickým kruhům. Jako stážista působil v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla v druhé polovině 90. let.

MAREK DALÍK NA SERVERU REFLEX.CZ

Marek Dalík si pak si založil PR agenturu New Deal Communications a jeho vliv na politiky začal stoupat. Zvláště na ODS, jejímž členem se brzy stal. Jeho práce pro Mirka Topolánka nebyla příliš viditelná, zato on v jeho blízkosti ano.

Poprvé se o Marka Dalíka začala zajímat policie kvůli tzv. aféře Kořistka, což byl poslanec Unie svobody, který Dalíka v roce 2004 nařkl, že se ho snažil uplatit deseti miliony a postem bulharského vevyslance, pokud bude hlasovat proti vládě Stanislava Grosse. Případ se dostal před trestní soud, kde vyšuměl do ztracena. Civilní soud dal Kořistkovi za pravdu.

Dalším Dalíkovým přehmatem byla kauza Wolf v březnu 2009, která nepřímo zavinila pád Topolánkovy vlády. Dalík přesvědčoval reportéra ČT Dalibora Bártka, aby neodvysílal reportáž o poslanci Petru Wolfovovi a zneužití jedenáctimilionové státní dotace (rozhovor s odsouzeným Wolfem na Reflex.cz zde).

Posledním škraloupem Marka Dalíka je kauza Pandury, kde byl obžalován z toho, že žádal o úplatek ve výši 18 milionů euro (v přepočtu zhruba 460 milionů korun) v souvislosti s nákupem transportérů Pandur pro českou armádu. V únoru 2016 byl nepravomocně - odsouzen k pěti letům vězení, odvolací soud mu pak trest o rok zmírnil.

O MARKU DALÍKOVI ČTĚTE ZDE>>

Marek Dalík nastoupil do ruzyňské věznice ve čtvrtek 1. září 2016, tedy poslední možný den. Ve středu ho přitom vyfotil europoslanec Petr Ježek (ANO) na Letišti Václava Havla. Dalík mířil do zahraničí a média začala spekulovat, zda k výkonu trestu opravdu nastoupí. Marek Dalík dorazil k věznici 20 minut před vypršením lhůty. Ve vězení si poseděl několik měsíců a byl na základě verdiktu Nejvyššího soudu propuštěn na svobodu. Avšak do výkonu trestu se lobbista musel vrátit. Dorazil 6. listopadu 2017, a to opět na poslední chvíli. 

 

Články o celebritě

Rodinná pouta: Do vlády míří žena „pana Evropy“ z ČSSD, v politice jsou i potomci špiček ANO Rodinná pouta: Do vlády míří žena „pana Evropy“ z ČSSD, v politice jsou i potomci špiček ANO Českou politikou hýbají odjakživa rodinné klany. V rodině ministryně financí za ANO Aleny Schillerové… číst článek
Expremiér Paroubek vyvezl milou do Ománu, ale...K bufetu jako bufeťák?! Expremiér Paroubek vyvezl milou do Ománu, ale...K bufetu jako bufeťák?! Českou specialitu – šortky a žabky pro každou příležitost – vyznává zjevně i Jiří Paroubek (65).… číst článek
Dalík zůstane ve vězení. Soud zamítl jeho dovolání Dalík zůstane ve vězení. Soud zamítl jeho dovolání Bývalá pravá ruka někdejšího premiéra a kandidáta na prezidenta Mirka Topolánka – Marek Dalík zůstane… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Gábina Partyšová
Gábina Partyšová
zobrazit profil Petr Cibulka
Petr Cibulka
zobrazit profil Magda Gubová
Magda Gubová
zobrazit profil Eva Kantůrková
Eva Kantůrková
zobrazit profil Jan Řehounek
Jan Řehounek
zobrazit profil Jan Pokorný
Jan Pokorný
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi