Alexandr Vondra | Celebwiki.cz

Alexandr Vondra

Datum narození: 17. 8. 1961
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS, europoslanec, někdejší diplomat, ministr a senátor
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Politik ODS Alexandr Vondra, signatář Charty 77, byl ministrem zahraniční, místopředsedou vlády, šéfem obrany, velvyslancem v USA či senátorem. V roce 2019 se stal europoslancem.

Po studiu geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy Alexandr Vondra, známý jako Saša Vondra, několik let pracoval jako správce asijských sbírek Náprstkova muzea, posléze se živil coby programátor. Podílel na vydávání samizdatového časopisu Revolver revue.

ALEXANDR VONDRA - ROZHOVOR PRO DENÍK E15

V roce 1987 podepsal Chartu 77, jejímž byl mluvčí vyjma doby, kdy si odpykával trest za kladení květin k pomníku sv. Václava v předvečer 20. výročí sebeupálení Jana Palacha. Saša Vondra je jedním z autorů petice Několik vět.

Po Sametové revoluci Saša Vondra spoluzakládal Občanské fórum. V letech 1990 až 1992 působil jako zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla. Poté byl pět let prvním náměstkem ministra zahraničních věcí, dále pak vyjednavačem při jednání o česko-německé deklaraci.

Posléze Saša Vondra vystřídal Michaela Žantovského na pozici velvyslance ČR v USA (od května 1997 do října 2001). Pak zastával klíčový post zmocněnce pro přípravu summitu NATO v Praze.

V roce 2006 byl Saša Vondra čtyři měsíce ministrem zahraničních věcí ve vládě Mirka Topolánka. V jeho kabinetu stejnou dobu, ale roku 2007, setrval ve funkci místopředsedy vlády. Do května 2009 byl ministrem pro evropské záležitosti, v rámci čehož se později stal terčem kritiky kvůli kauze ProMoPro.

Ve vládě Petra Nečase, která vzešla z voleb 2010, Saša Vondra usedl do křesla ministra obrany (červenec 2010 až prosinec 2012) a v resortu udělal značné personální změny. Z funkce odstoupil, jejikož ztratil důvěru veřejnosti, a to zejména kvůli podpoře výstavby brdského radaru.

V roce 2006 Alexandr Vondra vstoupil do ODS, za niž získal mandát v horní komoře. V Senátu působil šest let (od října 2006), a to za obvod č. 29 - Litoměřice. Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 zaujal 15. místo na kandidátní listině ODS. Díky preferenčním hlasům post v EP získal.

O ALEXANDRU VONDROVI ČTĚTE ZDE>>

Za svou činnost Saša Vondra dostal řadu ocenění. Jmenujme např. americkou National Endowment for Democracy Medal, Záslužný kříž ministra obrany ČR nebo Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO.

S manželkou Martinou, s níž se oženil v roce 1987, má Saša Vondra syna Vojtěcha a dcery Annu a Marii. V mileneckém vztahu s Veronikou Vrecionovou, tehdejší pracovnicí kanceláře prezidenta republiky, počal syna Jáchyma.

 

Články o celebritě

Naděje pro dovolenkáře: Do Tuniska za pár týdnů, věří Petříček. A co Egypt a Turecko? Naděje pro dovolenkáře: Do Tuniska za pár týdnů, věří Petříček. A co Egypt a Turecko? Česko se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) stále snaží dojednat možnost neomezeného ce... číst článek
Vojtěch chce po chaosu na severu Moravy hlavu šéfky hygieniků. „Ať mě odvolá,“ vzkazuje Svrčinová Vojtěch chce po chaosu na severu Moravy hlavu šéfky hygieniků. „Ať mě odvolá,“ vzkazuje Svrčinová Poté, co lidé v Moravskoslezském kraji museli v pátek s okamžitou platností nasadit roušky a zrušit ... číst článek
Babiš kontroluje Agrofert, mají jasno v Bruselu. Fiala: Dělá nám ostudu v zahraničí Babiš kontroluje Agrofert, mají jasno v Bruselu. Fiala: Dělá nám ostudu v zahraničí Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému s... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marian Kotleba
Marian Kotleba
zobrazit profil Radim Fiala
Radim Fiala
zobrazit profil Gustav Pilch
Gustav Pilch
zobrazit profil Jiří Zemánek
Jiří Zemánek
zobrazit profil Alexander Černý
Alexander Černý
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel
zobrazit profil Olga Sehnalová
Olga Sehnalová
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek