Vladislav Müller | Celebwiki.cz

Vladislav Müller

Datum narození: 19.3.1936
Datum úmrtí: 20.6.1996
Přezdívka: Vlado
Místo narození: Bratislava
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Slovenský herec Vladislav (Vlado) Müller, otec zpěváka Richarda Müllera, se vážně zranil na jevišti a odešel do ústraní. Posléze mu lékaři diagnostikovali rakovinu, jíž v roce 1996 podlehl.

Herec Vlado Müller vytvořil zejména na divadelních prknech, ale též na televizní obrazovce desítky vážných, charakterních i komediálních rolí. V českém a slovenském filmu, televizi, rozhlase a dabingu se výrazně uplatnil od začátku 60. let 20. století. Vzpomeňme třeba na dnes již kultovní dobrodružný seriál Přátelé Zeleného údolí (1980), kde ztvárnil nezapomenutelného hajného Horynu. Ten do tajů přírody prostřednictvím dvou chlapců - v podání Miroslava Čížka (jehož kariéra skončila v pubertě) a Ondřeje Malého, který si později vzal svou hereckou kolegyni Pavlu Tomicovou – zasvěcoval především dětské televizní diváky. Ti tenkrát seriál doslova hltali.

NA VLADA SE SYNEM NESTAČILA ANI SMRTELNÁ POSTEL

Co se týče filmových rolí Vlado Müllera, dodnes jej můžeme vidět ve válečném dramatu Smrt si říká Engelchen (1963), kde si pod stolem tarasnicí ustřelil nohy. Hlavní roli zde ztvárnil charizmatický Jan Kačer. Dále jmenujme třeba Orlie pierko (1971), televizní drama Othelo (1972), kde slovenský umělec dostal hlavní roli, a to po boku skvělých kolegů - Magdy Vašáryové, Emílie Vášáryové, Juraje Kukury či Martina Huby. Ze seriálů jsou to kromě již zmíněných Přátel Zeleného údolí také Bakaláři nebo Černá země.

Vlado Müller byl členem Krajského divadla v Nitře, Armádního divadla v Martině a činohry Novej scény v Bratislavě. V roce 1979 dostal titul zasloužilý umělec. Jeho kariéra skončila roku 1990, kdy se pod ním podlomila podlaha v divadle - utrpěl zlomeninu kyčelního kloubu. Po operaci se už na jeviště nevrátil a žil v ústraní na své chatě. Ale také podnikal; byl majitelem denního baru a restaurace. Později mu lékaři zjistili rakovinu, na kterou 20. června 1996 zemřel.

Známý slovenský herec Vlado Müller neměl vystudovaný obor, v němž léta působil, pouze v roce 1954 absolvoval Odborný divadelní kurz na Státní konzervatoři v Bratislavě. Byl dvakrát ženatý. V prvním manželství se mu narodil syn, úspěšný zpěvák a skladatel Richard Müller.

 

Další Herci

zobrazit profil Boris Hybner
Boris Hybner
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Rudolf Hrušínský st.
Rudolf Hrušínský st.
zobrazit profil Kristýna Liška Boková
Kristýna Liška Boková
zobrazit profil Leighton Meester
Leighton Meester
zobrazit profil Jakub Nvota
Jakub Nvota
zobrazit profil Martin Kraus
Martin Kraus
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová