Miloš Petera | Celebwiki.cz

Miloš Petera

Datum narození: 14. 3. 1958
Místo narození: Hradec Králové
Profese: Náměstek středočeské hejtmanky za ČSSD
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik Miloš Petera, člen ČSSD je znám jako bývalý středočeský hejtman ve volebním období 2012 až 2016. Byl starostou města Nymburka. Dva roky také při tom sedával v Poslanecké sněmovně. Zároveň je soudním znalcem pro životní prostředí.

Miloš Petera se narodil v Hradci Králové, nebránilo mu to však studovat chemii v Pardubicích. Z Pardubic vedla cesta na VŠCHT v Praze. Po vysoké škole a základní vojenské službě nastoupil v roce 1983 do nymburského cukrovaru. Většinu života strávil právě ve středočeském Nymburce, kde žije.

Z provozního technika se v cukrovaru Miloš Petera vypracoval na náměstka ředitele. Když v roce 1997 uspěl v konkurzu na ředitele Vodovodů a kanalizací Nymburk, stal se vzápětí i předsedou představenstva společnosti. Tuto funkci od té doby ji nepustil, uvolnil jen post ředitele vodáren, a to až po 11 letech.

I v politice stoupala kariéra Miloše Petery. Nejprve se v roce 1998 stal nymburským zastupitelem, v roce 2002 už byl místostarostou a na starostu Nymburka to dotáhl v roce 2010. V čele města vydržel celé volební období.

Ani v krajské hierarchii Miloš Petera neokusil přes všechny turbulence fatální neúspěch. Šest let dělal náměstka hejtmanovi, jímž byli nejprve David Rath, po něm Zuzana Moravčíková a Josef Řihák. Po nich se v roce 2014 stal hejtmanem Miloš Petera. Do politiky vstoupil jako nestraník, od roku 2000 je členem ČSSD.

Hejtmanský post se Miloš Petera rozhodl obhájit i v krajských volbách 2016. Neměl to kvůli přetrvávajícím vnitrostranickým sporům jednoduché. Rozhodnout muselo členstvo středočeské ČSSD v referendu. Z hlasujících se vyslovilo skoro 85% pro Miloše Peteru. Na hejtmanský post si začala brousit zuby také konkurence. Například hnutí ANO vyslalo do boje o křeslo místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou, která se stala novou hejtmankou po Peterovi. Ten je dnes jejím náměstkem.

S prezidentem Milošem Zemanem spojuje Peteru například vztah k Číně, do níž hejtmana také zavedly služební cesty.

Miloš Petera je ženatý, s manželkou Evou má dvě dcery, Kateřinu a Veroniku. Stíhá ještě předsedat klubu Polaban Nymbruk. Miloš Petera vyznává rotariánství, uvádí o sobě, že je členem Rotary klubu Jičín. Z Nymburka to do Jičína nemá daleko.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Velký přehled krajských koalic: Jermanová, Zimola i Čunek ve vedení Velký přehled krajských koalic: Jermanová, Zimola i Čunek ve vedení V čele Středočeského kraje bude stát definitivně Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO. Rozhodlo o... číst článek
Bílé už patří kulturák za 10 milionů, kvůli kterému prosila u Zemana Bílé už patří kulturák za 10 milionů, kvůli kterému prosila u Zemana Skupuje rodnou ves. Lucie Bílá (50) už je majitelkou chátrajícího kulturního domu v Otvovicích.... číst článek
Průvan ve středočeské ČSSD. Hejtman Petera po volbách končí i jako krajský šéf Průvan ve středočeské ČSSD. Hejtman Petera po volbách končí i jako krajský šéf Předseda středočeské ČSSD a končící hejtman Miloš Petera chce svolat mimořádnou stranickou konferenc... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Klára Samková
Klára Samková
zobrazit profil Josef Novotný
Josef Novotný
zobrazit profil Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
zobrazit profil Anna Falcká
Anna Falcká
zobrazit profil Hana Marvanová
Hana Marvanová
zobrazit profil Ivan Adamec
Ivan Adamec
zobrazit profil Jiří Mihola
Jiří Mihola