Adam Ondra | Celebwiki.cz

Adam Ondra

Datum narození: 5.2.1993
Místo narození: Brno
Výška: 180 cm
Profese: lezec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Lezec Adam Ondra se opakovaně stal mistrem světa. Kromě závodního lezení na umělých stěnách či přírodních skalách se věnuje také sportovnímu lezení v horách a bigwallům.

Už jako dvanáctiletý se Adam Ondra zařadil mezi deset nejlepších světových lezců. Obtížnost, jakou dokázal zvládnut, byla obdivuhodná. Tak není divu, že se po nějaké době dostal až na vrchol žebříčku skalních lezců a zahraniční média jej začala nazývat českou senzací sportovního lezení.

ADAM ONDRA O TRIUMFU A SMRTELNÉM NEBEZPEČÍ

Lezení se Adam Ondra věnuje od roku 1999. Deset let poté, kdy mohl poprvé závodit mezi dospělými, získal na Mistrovství světa v Číně druhé místo a celkově vyhrál Světový pohár v lezení na obtížnost. Jeho přelezy těžkých cest se vyznačují lehkostí a výrazně nízkým počtem pokusů, které na přelezení potřebuje. V roce 2010 byl oceněn prestižní cenou Salewa Rock Award za přínos ke skalnímu lezení za rok 2009 a za závodní výsledky v témže roce byl nominován na La Sportiva Competition Award. Téhož roku zvítězil v seriálu Světového poháru v boulderingu a stal se tak prvním lezcem historie Světových pohárů, který získal prvenství jak v lezení na obtížnost, tak v boulderingu.

Roku 2014 Adam Ondra získal jako první lezec v historii titul Mistra světa ve dvou disciplínách - v lezení na obtížnost i v boulderingu, za což získal ocenění sportovec roku 2014 od Mezinárodní asociace Světových her a v italském Arcu také druhou prestižní cenu La Sportiva Competition Award.

Kromě závodního lezení na umělých stěnách i přírodních skalách se Adam Ondřej věnuje i sportovnímu lezení v horách a bigwallům. Velkým úspěchem je první výstup všech délek cesty Tough Enough na Karambony na Madagaskaru stylem RP za jediný den. Vylezl stylem RP bez návratu na zem mnohadélkovou cestu Dawn Wall na masiv El Capitan v Yosemitském národním parku.

ADAM ONDRA ZDOLAL DAWN WALL. BYL NEJRYCHLEJŠÍ?

Pravidelně se Adam Ondra zúčastňuje také domácích soutěží. Je několikanásobným mistrem ČR, zvítězil i na boulderingových závodech, jako je Petrohradské PADání či Mejcup: bouldersession.

Adam Ondra, který vystudoval brněnské Gymnázium Matyáše Lercha, hovoří anglicky, italsky a španělsky. O jeho životě a úspěších pojednává dokumentární snímek Petra Pavlíčka Čarodějův učeň a také film Change.

 

Články o celebritě

Pletou si ho s Dykem, on je ale i stejně talentovaný Pletou si ho s Dykem, on je ale i stejně talentovaný Tak trochu jako líheň kvalitních umělců se zdá být funková kapela Top Dream Company. Seskupení, které… číst článek
Satoranský: Úspěch, o kterém jsem nesnil. To musíme s trenérem oslavit Satoranský: Úspěch, o kterém jsem nesnil. To musíme s trenérem oslavit PŘÍMO ZE SARAJEVA | Sen se stal skutečností a on byl jedním z hlavních režisérů. S 22 body se stal… číst článek
Brněnský čaroděj lezec Adam Ondra neslaví: Desátá medaile z mistrovství světa mu unikla Brněnský čaroděj lezec Adam Ondra neslaví: Desátá medaile z mistrovství světa mu unikla Harry Potter lezců Adam Ondra toužil po jubilejní desáté medaili, ale nepodařilo se. Čaroděj na skalách… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Vítězslav Lavička
Vítězslav Lavička
zobrazit profil Filip Pyrochta
Filip Pyrochta
zobrazit profil Marián Čišovský
Marián Čišovský
zobrazit profil Lukáš Krajíček
Lukáš Krajíček
zobrazit profil Patrik Hrošovský
Patrik Hrošovský
zobrazit profil Filip Dvořák
Filip Dvořák
zobrazit profil Martin Jiránek
Martin Jiránek
zobrazit profil Filip Šváb
Filip Šváb