Jiří Pecha | Celebwiki.cz

Jiří Pecha

Datum narození: 12.11.1944
Datum úmrtí: 28.2.2019
Přezdívka: Peca
Místo narození: Třebíč
Profese: herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Herec Jiří Pecha společně s Boleslavem Polívkou založil brněnské Divadlo Husa na provázku. Za roli babičky dostal roku 1997 speciální Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon v ženské roli.

Divadelní, televizní a filmový herec Jiří Pecha, mezi kolegy a přáteli zvaný Peca, se před studiem na JAMU v Brně vyučil elektromechanikem. V roce 1967 nastoupil do angažmá divadla Večerní Brno, roku 1970 do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. V roce 1972 se stal výraznou osobností Divadla na provázku (Husa na provázku), které zakládal společně s Bolkem Polívkou.

JIŘÍ PECHA - ROZHOVOR NEJEN O KUMŠTU A ALKOHOLU

Od roku 1997 Jiří Pecha ztvárňoval roli babičky v komediální inscenaci Babička - fetišistická revue, za niž téhož roku obdržel speciální Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon v ženské roli. Úspěch měl i se svým divadlem jednoho herce Nejsem svůj pes. Účinkoval také v Městském divadle Brno, kde nastudoval roli Estragona Čekání na Godota. V Klicperově divadle si zahrál Krále Leara.

Na televizní obrazovce se Jiří Pecha poprvé objevil roku 1973 v pohádce Radima Cvrčka Kazisvěti po boku Pavla Zedníčka, Bolka Polívky, Karla Heřmánka či Jiřího Bartošky. Zahrál si mj. ve filmech Balada pro banditu, Šašek a královna, Lotrando a Zubejda, Zapomenuté světlo, Stůj nebo se netrefím, Pupendo, Nuda v Brně, Musíme si pomáhat, Anděl Páně, Peklo s princeznou, Anděl Páně 2, Babovřesky 1, 2, 3, Akvabely.

Role Jiří Pecha dostal v řadě televizních inscenací (mj. Tango, Požírač medvědů, Silná jako smrt) a seriálů (např. Bylo nás pět, Četnické humoresky, Trapasy, Špačkovi v síti času).

O JIŘÍM PECHOVI ČTĚTE ZDE>>

Se svou první ženou měl Jiří Pecha dceru, která žije v Austrálii, s druhou, Janou Pechovou, vychvovával dcery dvě.

Herec Jiří Pecha zemřel 28. února 2019. Bylo mu 74 let.

 

Články o celebritě

Polívka a jeho ženy Chantal a Marcela: Setkání nad rakví Polívka a jeho ženy Chantal a Marcela: Setkání nad rakví Spojila je kamarádova smrt! Poslední sbohem herci Jiřímu Pechovi (†74), který zemřel minulý čtvrtek… číst článek
Pohřeb Jiřího Pechy (†74): Polívka, Strach a Donutil se usmívali při vzkazu ze záhrobí Pohřeb Jiřího Pechy (†74): Polívka, Strach a Donutil se usmívali při vzkazu ze záhrobí Už od 13. hodiny se u Obřadní síně krematoria v Brně-Bohunicích scházeli první smuteční hosté, přátelé,… číst článek
Zesnulý herec Jiří Pecha (†74): S Bolkem jsem se cítil jako velký herec Zesnulý herec Jiří Pecha (†74): S Bolkem jsem se cítil jako velký herec Jiří Pecha (†74) a Bolek Polívka (69) byli celoživotní kamarádi, ještě na škole spolu založili Divadlo… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Matt  Czuchry
Matt Czuchry
zobrazit profil Ladislav Županič
Ladislav Županič
zobrazit profil Štěpán Krtička
Štěpán Krtička
zobrazit profil Sylva Ondrušíková
Sylva Ondrušíková
zobrazit profil Colin Firth
Colin Firth
zobrazit profil Jan Maršál
Jan Maršál
zobrazit profil Lucie Šteflová
Lucie Šteflová
zobrazit profil Martina Krátká
Martina Krátká