Kamila Moučková | Celebwiki.cz

Kamila Moučková

Datum narození: 8.4.1928
Místo narození: Jihlava
Profese: moderátorka, hlasatelka, disidentka, herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, rozená Nová, jako první ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968.

Dcera novináře a politika Viléma Nového Kamila Nová vystudovala reálné gymnázium v Jihlavě. Rok po válce, tedy po návratu matky z koncentračního tábora v Ravensbrücku, se vrátila z Polné, kde hrála s ochotníky, zpět do rodné Jihlavy.

KAMILA MOUČKOVÁ MĚLA SMŮLU NA MUŽE

Hrála v teplickém divadle, poté v Horáckém divadle v Jihlavě. V letech 1949 až 1956 pracovala jako hlasatelka Čs. rozhlasu, poté přešla do Čs. televize, kde se stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů.

V rámci Pražského jara 1968 byla Kamila Moučková první, kdo z obrazovky někdejší ČST ohlásil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V den příchodu cizích armád vysílala až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci. V polovině dubna 1970 ji vláda odvolala z vysílání. Poté krátce působila v dabingu, záhy ji z televize vyhodili.

Do Sametové revoluce 1989 Kamila Moučková pracovala mj. jako kantýnská v hereckém klubu Komorního divadla, uklízečka, prodavačka nebo servírka. Angažovala se v disentu a byla jednou z prvních signatářek Charty 77. Po pádu totality se vrátila do televize a spolupracovala např. s Rádiem Svobodná Evropa.

V roce 1996 se Kamila Moučkovou pokusila vstoupit do politiky. Neúspěšně kandidovala jako nestraník za ODA do Senátu v mosteckém volebním obvodu. Tehdy vydala první životopisnou knihu s názvem Říkali jí lvice.

V dubnu 2008 Kamila Moučková byla uvedena do Dvorany slávy TýTý. Pět let nato obdržela Cenu Arnošta Lustiga; 28. října 2013 jí prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

O KAMILE MOUČKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V prvním manželství s hercem Milošem Willigem měla dceru. V druhém svazku s Josefem Moučkou porodila děti dvě. Po rozvodu Kamila Moučková léta udržovala partnerský vztah s hercem Jiřím Zahajským.

V 60. a 70. letech 20. století si po vyhození z televize zničila záda při práci, v níž musela tahat role vážící i padesát kilo. Kruté bolesti Kamilu Moučkovou už nikdy nepřestaly trápit.

 

Články o celebritě

Moderátorka ČT Witowská nespala kvůli Zemanovi. Proč se cítí jak „bordelmamá“? Moderátorka ČT Witowská nespala kvůli Zemanovi. Proč se cítí jak „bordelmamá“? Za kamarádku má Alexandru Mynářovou, vzhlíží k moderátorské legendě Kamile Moučkové. Světlana Witowská… číst článek
Milan Drobný o práskání estebákům na Gotta: Namočení do sexuálního skandálu! Milan Drobný o práskání estebákům na Gotta: Namočení do sexuálního skandálu! Stejně jako pro celý národ, i pro Milana Drobného (74) je listopad 1989 výrazným mezníkem historie… číst článek
Moučková se obula do Zemana: NEČEKANÉ ODHALENÍ Moučková se obula do Zemana: NEČEKANÉ ODHALENÍ Bývala rozhlasová a televizní hlasatelka a chartistka Kamila Moučková (91) se demokracie dožila až… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Peter Sagan
Peter Sagan
zobrazit profil Karin Křížová
Karin Křížová
zobrazit profil Dominika Býmová
Dominika Býmová
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Vladislav Rousek
Vladislav Rousek
zobrazit profil Heidi Janků
Heidi Janků
zobrazit profil Michaela Hávová
Michaela Hávová
zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar