Kamila Moučková hlasatelka | Celebwiki.cz

Kamila Moučková

Datum narození: 8.4.1928
Místo narození: Jihlava
Profese: moderátorka, hlasatelka, disidentka, herečka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, rozená Nová, jako první ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968.

Dcera novináře a politika Viléma Nového Kamila Nová vystudovala reálné gymnázium v Jihlavě. Rok po válce, tedy po návratu matky z koncentračního tábora v Ravensbrücku, se vrátila z Polné, kde hrála s ochotníky, zpět do rodné Jihlavy.

KAMILA MOUČKOVÁ MĚLA SMŮLU NA MUŽE

Hrála v teplickém divadle, poté v Horáckém divadle v Jihlavě. V letech 1949 až 1956 pracovala jako hlasatelka Čs. rozhlasu, poté přešla do Čs. televize, kde se stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů.

V rámci Pražského jara 1968 byla Kamila Moučková první, kdo z obrazovky někdejší ČST ohlásil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V den příchodu cizích armád vysílala až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci. V polovině dubna 1970 ji vláda odvolala z vysílání. Poté krátce působila v dabingu, záhy ji z televize vyhodili.

Do Sametové revoluce 1989 Kamila Moučková pracovala mj. jako kantýnská v hereckém klubu Komorního divadla, uklízečka, prodavačka nebo servírka. Angažovala se v disentu a byla jednou z prvních signatářek Charty 77. Po pádu totality se vrátila do televize a spolupracovala např. s Rádiem Svobodná Evropa.

V roce 1996 se Kamila Moučkovou pokusila vstoupit do politiky. Neúspěšně kandidovala jako nestraník za ODA do Senátu v mosteckém volebním obvodu. Tehdy vydala první životopisnou knihu s názvem Říkali jí lvice.

V dubnu 2008 Kamila Moučková byla uvedena do Dvorany slávy TýTý. Pět let nato obdržela Cenu Arnošta Lustiga; 28. října 2013 jí prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

O KAMILE MOUČKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

V prvním manželství s hercem Milošem Willigem měla dceru. V druhém svazku s Josefem Moučkou porodila děti dvě. Po rozvodu Kamila Moučková léta udržovala partnerský vztah s hercem Jiřím Zahajským.

V 60. a 70. letech 20. století si po vyhození z televize zničila záda při práci, v níž musela tahat role vážící i padesát kilo. Kruté bolesti Kamilu Moučkovou už nikdy nepřestaly trápit.

 

Články o celebritě

Stále trpí bolestí! Jak je na tom hlasatelka Moučková (91) rok po operaci krčku? Stále trpí bolestí! Jak je na tom hlasatelka Moučková (91) rok po operaci krčku? Musela si vzít prášek, aby vůbec vyšla z domu! Rok po operaci Kamilu Moučkovou (91) stále trápí zlomený… číst článek
Utajené vzpomínky Moučkové: Setkání s umírajícím Palachem (†20) v nemocnici! Utajené vzpomínky Moučkové: Setkání s umírajícím Palachem (†20) v nemocnici! Padesát let uplyne od upálení Jana Palacha (†20), který se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil… číst článek
Tajemství Kamily Moučkové: Zavrhla vlastní krev! Tajemství Kamily Moučkové: Zavrhla vlastní krev! Hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková (90) patří mezi nejvýraznější osoby, které bojovaly proti… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Karolína Žákovská
Karolína Žákovská
zobrazit profil Michaela Sejnová
Michaela Sejnová
zobrazit profil Jan Lekeš
Jan Lekeš
zobrazit profil Lenny Filipová
Lenny Filipová
zobrazit profil Martin Huba
Martin Huba
zobrazit profil Dominika Mesarošová
Dominika Mesarošová
zobrazit profil Jessie J
Jessie J
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda