Olga Havlová | Celebwiki.cz

Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Havlová tuší spiknutí? Podezřelé načasování se smrtí Gotta! Havlová tuší spiknutí? Podezřelé načasování se smrtí Gotta! Vdova po prezidentovi Havlovi se chystá stavět na Hrádečku hotelový komplex. Ještě se ale nekoplo… číst článek
Poslední sbohem na dvorku, pak tajná hostina po pohřbu Gotta (†80): Ivana pozvala ty nejvěrnější! Poslední sbohem na dvorku, pak tajná hostina po pohřbu Gotta (†80): Ivana pozvala ty nejvěrnější! Zádušní mše skončila, ostatky Karla Gotta (†80) byly převezeny do krematoria v Motole, a tak přichází… číst článek
Dagmar Havlová: Na Hrádečku udělá hotel! Dagmar Havlová: Na Hrádečku udělá hotel! Apartmány, muzeum, parkoviště. Tak by se daly shrnout plány Dagmar Havlové (66), která chce na pozemcích… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jaromír Blažek
Jaromír Blažek
zobrazit profil David Rath
David Rath
zobrazit profil Luka Modrič
Luka Modrič
zobrazit profil Olga Schoberová
Olga Schoberová
zobrazit profil Petr Císařovský
Petr Císařovský
zobrazit profil Laco Both
Laco Both
zobrazit profil Jan Kraus
Jan Kraus
zobrazit profil Vít Karas
Vít Karas