Olga Havlová | Celebwiki.cz

Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Milostné potupy Trojana: Kdo mu odloudil Havlovou a Brejchovou Milostné potupy Trojana: Kdo mu odloudil Havlovou a Brejchovou Otec herce Ivana Trojana (55) Ladislav žije už řadu let ve spokojeném manželství s paní Olgou. Jenže… číst článek
Karel Gott (†80) :  SKRYTÁ  ROZLUČKA S HAVLOVOU! Karel Gott (†80) : SKRYTÁ ROZLUČKA S HAVLOVOU! Velkolepou oslavou 80. narozenin v Divadle Na Jezerce to neskončilo. I když Karlu Gottovi (†80) přišlo… číst článek
Tereza Maxová po návratu do Česka: Děti se učí česky, manžel je pořád na cestách Tereza Maxová po návratu do Česka: Děti se učí česky, manžel je pořád na cestách Topmodelka Tereza Maxová (48) se rozhodla k velké životní změně a z Monaka, kde s rodinou žila, se… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Dominika Mesarošová
Dominika Mesarošová
zobrazit profil Hana Ulrychová
Hana Ulrychová
zobrazit profil Glenne Headly
Glenne Headly
zobrazit profil Porty (youtuber)
Porty (youtuber)
zobrazit profil Dana Morávková
Dana Morávková
zobrazit profil Petra Molnárová
Petra Molnárová
zobrazit profil Jan Kadlec
Jan Kadlec