Olga Havlová

Olga Havlová

Datum narození: 11. 7. 1933
Datum úmrtí: 27. 1. 1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Dagmar Havlová Veškrnová slaví 70: Všechny životní role! S jejími exkluzivními komentáři Dagmar Havlová Veškrnová slaví 70: Všechny životní role! S jejími exkluzivními komentáři Žena mnoha rolí. Nejen filmových a divadelních, ale také životních. Dagmar Havlová Veškrnová, která ... číst článek
Reakce Havlové na výtky Brodské: Kostymérky nejsou služky Reakce Havlové na výtky Brodské: Kostymérky nejsou služky Herečky Tereza Brodská (54) a Dagmar Havlová (69) si notují. Libují si, jak je bezvadné, když se naj... číst článek
Neviditelná Zemanová, noblesní Klausová a ikonické ženy Havla. Jak se zapíše Pavlová? Neviditelná Zemanová, noblesní Klausová a ikonické ženy Havla. Jak se zapíše Pavlová? Poslední žena po boku prezidenta nebyla příliš výrazná, jak zmiňují oslovení politologové. Ivanu Zem... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Barbora Seidlová
Barbora Seidlová
zobrazit profil Markéta Wernerová
Markéta Wernerová
zobrazit profil Vendula Soukeníková
Vendula Soukeníková
zobrazit profil Petra Minářová
Petra Minářová
zobrazit profil Miroslav Barabáš
Miroslav Barabáš
zobrazit profil Miloslav Rozner
Miloslav Rozner
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Filip IV. Španělský
Filip IV. Španělský