Olga Havlová | Celebwiki.cz

Olga Havlová

Datum narození: 11. 7. 1933
Datum úmrtí: 27. 1. 1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Herec Viktor Dvořák v kůži Václava Havla: Olze nevěrný nebyl! Věděla to Herec Viktor Dvořák v kůži Václava Havla: Olze nevěrný nebyl! Věděla to „Ty jednou natočíš film a budeš v něm hrát Havla,“ řekla mu kdysi kolegyně z divadla. Její předpověď... číst článek
Oslnivá záře na premiéře snímku Havel: Krásné róby i milionové klenoty Geislerové! Oslnivá záře na premiéře snímku Havel: Krásné róby i milionové klenoty Geislerové! Nádherné a drahé róby, šperky za miliony… Tak to ve zkratce vypadalo na premiéře snímku Havel v kině... číst článek
Tajemství černé krabičky Havlové... a pikantnosti z premiéry filmu HAVEL Tajemství černé krabičky Havlové... a pikantnosti z premiéry filmu HAVEL Slavnostní premiéru filmu Havel si nenechala ujít ani Dagmar Havlová (67). Při příchodu do kina Luce... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Antonín Staněk
Antonín Staněk
zobrazit profil Václav Noid Bárta
Václav Noid Bárta
zobrazit profil Irena Máchová
Irena Máchová
zobrazit profil Martin Berkovec
Martin Berkovec
zobrazit profil Václav Horáček
Václav Horáček
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát