Olga Havlová | Celebwiki.cz

Olga Havlová

Datum narození: 11.7.1933
Datum úmrtí: 27.1.1996
Místo narození: Praha
Profese: první dáma samizdatu i republiky
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Byla múzou svého manžela, dramatika a prezidenta Václava Havla. Olga Havlová rozená Šplíchalová se s ním náhodně seznámila v kavárně Slávie a po osmi letech si ho tajně vzala.

Olga Havlová pocházela z chudé dělnické rodiny a vyrůstala na pražském Žižkově. Vyučila se v továrně podnikatele Tomáše Bati, kde pracovala až do šestnácti let. Tehdy přišla o čtyři prsty levé ruky, když se snažila opravit zaseklý lis. Po krátké době se stala uvaděčkou v Divadle Na zábradlí, kde působil i její budoucí manžel Václav Havel.

Pro Havla byla Olga Havlovávelkou oporou. Její existence ho držela nad vodou v nejtěžších chvílích života. A nebylo jich málo. Oba byli totiž proti komunistickému režimu, který sledoval každý jejich pohyb. O to víc, když založili Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Olga Havlová krom toho samizdatově vydávala Edici Expedici nebo časopis O divadle.

V roce 1990 vytvořila Olga Havlová spolu s několika svými přáteli nadaci Výbor dobré vůle. O dva roky později ji spojila s Nadací Olgy Havlové. Jejím smyslem bylo pomáhat lidem se zdravotním postižením. Za tuto práci získala Olga Havlová několik ocenění. Stala se českou a norskou Ženou roku a rok po své smrti jí byl propůjčen Řád Tomáše Garriguea Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela na rakovinu v roce 1996.

Olga Havlová ráda tančila, hrála ping-pong nebo skládala puzzle. Oblíbenou becherovku si dávala v pět odpoledne. Byla rázná a jen tak něco ji nerozhodilo. Možná proto je po ní pojmenováno ostravské gymnázium nebo ulice na Žižkově.

 

Články o celebritě

Co by na to řekl Havel (†75)? Pustý Hrádeček rychle zarůstá... Co by na to řekl Havel (†75)? Pustý Hrádeček rychle zarůstá... Přerostlé keře, tráva po kolena, pavučiny, utržený okap... Tak nyní vypadá chalupa českého exprezidenta… číst článek
Havlová poprvé ve videoklipu: Na premiéře se smála na celé kolo! Havlová poprvé ve videoklipu: Na premiéře se smála na celé kolo! Dagmar Havlová (66), která po 40 letech končí v Divadle na Vinohradech, se poprvé v životě objevila… číst článek
Zemřela Havlova (†75) milenka Anna Kohoutová (†87): Kvůli ní se málem rozvedl! Zemřela Havlova (†75) milenka Anna Kohoutová (†87): Kvůli ní se málem rozvedl! Příjmení Kohoutová získala sňatkem se spisovatelem Pavlem Kohoutem (91) a Václav Havel (†75) se kvůli… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Kristína Greppelová
Kristína Greppelová
zobrazit profil Radim Hladík
Radim Hladík
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška
zobrazit profil Michal Jagelka
Michal Jagelka
zobrazit profil Ivan Vyskočil
Ivan Vyskočil
zobrazit profil Adrian Rolko
Adrian Rolko
zobrazit profil Ivan Horník
Ivan Horník
zobrazit profil Jaroslav  Dvořák
Jaroslav Dvořák