Anna Šabatová

Datum narození: 23. 6. 1951
Místo narození: Brno
Profese: 3. ochránkyně lidských práv, kandidátka na primátorku Prahy
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Anna Šabatová, v letech 2014 až 2020 veřejná ochránkyně lidských práv, se ve volbách 2022 stala kandidátkou na primátorku Prahy.

Studium filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně Anna Šabatová nedokončila. Kvůli působení v disentu byla za totality zatčena a odsouzena. Tak pracovala jako úřednice.

Český jazyk a literaturu na UK Anna Šabatová dálkově absolvovala roku 1996. V letech 2004 až 2008 studovala na katedře právní teorie Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

ANNA ŠABATOVÁ KRITIZOVALA POLICEJNÍ CELY

V prosinci 1976 Anna Šabatová podepsala Chartu 77. V době uvěznění svého manžela Petra Uhla (1979 až 1984) vydávala jeho i svým jménem periodikum Informace o Chartě 77. V roce 1978 stála u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Anna Šabatová radila ministrovi práce

Po Sametové revoluci 1989 Anna Šabatová byla mj. poradkyní ministra práce a sociálních věcí pro styk s nevládními organizacemi, zástupkyní ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence pražského magistrátu, zástupkyní ombudsmana a v letech 2014 až 2020 veřejnou ochránkyní práv.

Do politiky se Anna Šabatová neúspěšně pokusila vstoupit v senátních volbách 2008, kdy jako bezpartijní kandidovala za Stranu zelených. Ve volbách 2020 coby nestraník za Zelené, hnutí SEN 21 a hnutí Idealisté postoupila z 2. místa do druhého kola, a to za obvod č. 60 - Brno-město. V něm ji porazil Roman Kraus (ODS a TOP 09).

Do komunálních voleb 2022 Anna Šabatová vkročila z pozice lídryně kandidátky koalice Solidarita, kterou utvořili ČSSD, Zelení a dvě levicová hnutí Budoucnost a Idealisté.

Šabatová je držitelkou řady cen

Je držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv, Ceny Alice Garrigue Masarykové udělované velvyslancem USA a Velitelského kříže Řádu za zásluhy Polské republiky. V říjnu 2002 prezident Václav Havel Annu Šabatovou vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně a v červnu 2018 jí francouzský prezident Emmanuel Macron propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád čestné legie v hodnosti rytířky.

O ANNĚ ŠABATOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Anna Šabatová má tři děti. Za disidenta a novináře Petra Uhla se provdala roku 1974.

O KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2022 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Jiří Veselý
Jiří Veselý
zobrazit profil Lukáš Kašpar
Lukáš Kašpar
zobrazit profil Jan Skácelík
Jan Skácelík
zobrazit profil Manuel Garcia-Rulfo
Manuel Garcia-Rulfo
zobrazit profil Slávek Janda
Slávek Janda
zobrazit profil David Tennant
David Tennant
zobrazit profil Táňa Fischerová
Táňa Fischerová