Anna Šabatová | Celebwiki.cz

Anna Šabatová

Datum narození: 23. 6. 1951
Místo narození: Brno
Profese: ochránkyně lidských práv, kandidátka do Senátu ve volbách 2020
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová se v senátních volbách 2020 za Zelené, hnutí SEN 21 a hnutí Idealisté probojovala do druhého kola v obvodu číslo 60 - Brno-město, v němž ji porazil Roman Kraus.

Studium filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně Anna Šabatová nedokončila. Kvůli působení v disentu byla za totality zatčena a odsouzena. Tak pracovala jako úřednice.

Český jazyk a literaturu na UK Anna Šabatová dálkově absolvovala až roku 1996. V letech 2004 - 2008 studovala na katedře právní teorie Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

ANNA ŠABATOVÁ KRITIZOVALA POLICEJNÍ CELY

V prosinci 1976 Anna Šabatová podepsala Chartu 77. V době uvěznění svého manžela Petra Uhla (1979 až 1984) vydávala jeho i svým jménem periodikum Informace o Chartě 77. V roce 1978 stála u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Po Sametové revoluci 1989 Anna Šabatová byla mj. poradkyní ministra práce a sociálních věcí pro styk s nevládními organizacemi, zástupkyní ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence pražského magistrátu, zástupkyní ombudsmana a v letech 2014 až 2020 veřejnou ochránkyní práv.

Do politiky se Anna Šabatová neúspěšně pokusila vstoupit v senátních volbách 2008, kdy jako bezpartijní kandidovala za Stranu zelených. Ve volbách 2020 coby nestraník za Zelené, hnutí SEN 21 a hnutí Idealisté postoupila z 2. místa do druhého kola, a to za obvod č. 60 - Brno-město. V něm ji porazil Roman Kraus (ODS a TOP 09).

Je držitelkou Ceny OSN za obranu lidských práv, Ceny Alice Garrigue Masarykové udělované velvyslancem USA a Velitelského kříže Řádu za zásluhy Polské republiky. V říjnu 2002 prezident Václav Havel Annu Šabatovou vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně a v červnu 2018 jí francouzský prezident Emmanuel Macron propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád čestné legie v hodnosti rytířky.

O ANNĚ ŠABATOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Anna Šabatová má tři děti. Za disidenta a novináře Petra Uhla se provdala roku 1974.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Jan Lipavský
Jan Lipavský
zobrazit profil Michal Červín
Michal Červín
zobrazit profil Robert Charles Redford
Robert Charles Redford
zobrazit profil Milan Švenger
Milan Švenger
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Václav Neužil
Václav Neužil
zobrazit profil Roger Moore
Roger Moore
zobrazit profil Jef Kratochvil
Jef Kratochvil