Jiřina Šiklová

Datum narození: 17. 6. 1935
Datum úmrtí: 22. 5. 2021
Místo narození: Praha
Profese: socioložka, spisovatelka, pedagožka, signatářka Charty 77
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Socioložka a spisovatelka Jiřina Šiklová, někdejší členka KSČ, byla známá coby zakladatelka a propagátorka genderových studií a organizátorka dovozu exilové literatury.

Po gymnáziu Jiřina Šiklová, rozená Jiřina Heroldová, absolvovala historii a filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Stála u zrodu Katedry sociologie na FF UK. V KSČ, v níž byla v letech 1956 až 1969, patřila k reformnímu křídlu.

JIŘINA ŠIKLOVÁ - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Po propuštění z univerzity Jiřina Šiklová pracovala jako uklízečka, než našla místo sociální pracovnice na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se zapojila do disentu.

Od 70. let 20. století spolupracovala s Petrem Pithartem na pašování exilové a samizdatové literatury ze Západu do tehdejšího Československa, za což byl signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová perzekuována a vězněna.

Po Sametové revoluci 1989 se Jiřina Šiklová vrátila k přednášení sociologie na FF UK v Praze, kde do roku 2000 vedla Katedru sociální práce, již spoluzakládala. Vytvořila, řídila a podporovala Centrum a knihovnu Gender Studies v Praze.

Do politiky se Jiřina Šiklová neúspěšně pokusila vstoupit za Stranu zelených, a to ve volbách 2009 do Evropského parlamentu a v parlamentních volbách 2010.

Byla členkou správní rady několika nadací, např. Vize 97 nebo Nadace Charty 77 - Konto Bariéry. Jiřina Šiklová publikovala v řadě periodik a napsala několika knih. Jmenujme např. Studenti a ideologie na západě (1969), Deník staré paní (2003), Stoupenci proměn (2011) či Vyhoštěná smrt (2013).

O JIŘINĚ ŠIKLOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Patronka festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro Jiřina Šiklová zemřela 22. května 2021. Bylo jí 85 let.
l

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Eliška Ochmanová
Eliška Ochmanová
zobrazit profil Michael Caine
Michael Caine
zobrazit profil Bill Kaulitz
Bill Kaulitz
zobrazit profil DJ Lucca - Lucie Dvořáková
DJ Lucca - Lucie Dvořáková
zobrazit profil Ilja Šmíd
Ilja Šmíd
zobrazit profil Lenka Antošová
Lenka Antošová
zobrazit profil princezna Eugenie
princezna Eugenie
zobrazit profil Thomasin McKenzie
Thomasin McKenzie