Ladislav Županič

Datum narození: 9. 8. 1943
Místo narození: Prostějov
Profese: herec, dabér
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Ladislav Županič, držitel Cen Thálie za mistrovské operetní výkony, se stal velmi vyhledávaným dabérem.

Po studiu na JAMU v Brně Ladislav Županič působil v divadle Paravan. Roku 1970 spojil svou kariéru s Hudebním divadlem Karlín, které v letech 1993 až 2003 šéfoval. Za jeho ředitelování získali herci této známé pražské scény osm Cen Thálie. Jednu z nich dostal i Ladislav Županič, a to roku 1999.

LADISLAV ŽUPANIČ - JAK VÁLČIL S PAVLEM TRÁVNÍČKEM

Županič hrál v Arabela i v Kameňáku

Na televizní obrazovce se Ladislav Županič objevil v řadě oblíbených seriálů, jako např. Pan Tau, Arabela, Bylo nás šest, Chlapci a chlapi, a na filmovém plátně v mnoha úspěšných snímcích (Vesničko má středisková, Bestiář, Případ kmotra, Zejtra napořád, 10 pravidel jak sbalit holku atd.).

Do svých filmů jej pravidelně obsazoval režisér Zdeněk Troška. Ladislav Županič si zahrál jak v pohádkách Princezna ze mlejna 1 a 2, tak v sérii komedií Kameňák. Společně s několika dalšími kolegy (mj. Markem Vašutem a Barborou Mottlovou) dostal roli v čínské tragikomedii Bitva kuchařů.

Hlasem Županiče mluví Clint Eastwood

Ladislav Županič se stal vyhledávaným dabérem. Namluvil několik stovek postav. Pravidelně svůj hlas propůjčoval Clintu Eastwoodovi. Česky díky němu promluvil Paul Hogan coby Krokodýl Dandee, v několika snímcích John Wayne či Michal Dočolomanský ve sci-fi Tajemství hradu v Karpatech (1981).

Jako nestraník se Ladislav Županič pokusil vstoupit do politiky, a to ve volbách 2012, kdy kandidoval do Senátu za ODS v obvodu č. 62 - Prostějov. Nepostoupil ale ani do druhého kola.

V březnu 2016 Ladislav Županič obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru muzikál.

O LADISLAVU ŽUPANIČOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Ladislav Županiče byla v letech 1970 až 1975 herečka Jana Drbohlavová, s níž měl syna Jana, který se stal uznávaným historikem v oblasti dějiny elit a šlechty v 19. a 20. století. Kromě něj je herec a dabér otcem Ladislava Županiče ml., jenž býval policejním důstojníkem.

 

Články o celebritě

Ladislav Potměšil (†75): Konec pohřbu za 18 minut! Ladislav Potměšil (†75): Konec pohřbu za 18 minut! Pouze rodinní příslušníci a pár nejbližších přátel se naposledy loučili s Ladislavem Potměšilem (†75... číst článek
Překvapení na pohřbu Ladislava Potměšila (†75): Přišla utajená dcera! Kdo naopak nedorazil? Překvapení na pohřbu Ladislava Potměšila (†75): Přišla utajená dcera! Kdo naopak nedorazil? V dobrém i zlém spolu prožili půl století. O to dojemnější loučení s Ladislavem Potměšilem (†75) byl... číst článek
Pohřeb Ladislava Potměšila (†75): Zdrcenou vdovu podpíral brácha Brousek Pohřeb Ladislava Potměšila (†75): Zdrcenou vdovu podpíral brácha Brousek Na poslední cestu vyprovodila herce Ladislava Potměšila (†75) nejbližší rodina a přátelé. Jeho posle... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Milan Šimáček
Milan Šimáček
zobrazit profil Ulrike Kotajná
Ulrike Kotajná
zobrazit profil Tomáš Petřík
Tomáš Petřík
zobrazit profil Jiří Schmitzer
Jiří Schmitzer
zobrazit profil Magdaléna Borová
Magdaléna Borová
zobrazit profil Kateřina Marie Fialová
Kateřina Marie Fialová
zobrazit profil Michaela Sejnová
Michaela Sejnová
zobrazit profil Penn Badgley
Penn Badgley