Ladislav Županič | Celebwiki.cz

Ladislav Županič

Datum narození: 9. 8. 1943
Místo narození: Prostějov
Profese: herec, dabér
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Herec Ladislav Županič, držitel Cen Thálie za mistrovské operetní výkony, se stal velmi vyhledávaným dabérem. Jeho hlasem česky promluvilo několik stovek postav.

Po studiu na JAMU v Brně Ladislav Županič působil v divadle Paravan. Roku 1970 spojil svou kariéru s Hudebním divadlem Karlín, které v letech 1993 až 2003 šéfoval. Za jeho ředitelování získali herci této známé pražské scény osm Cen Thálie. Jednu z nich dostal i Ladislav Županič, a to roku 1999.

LADISLAV ŽUPANIČ – JAK VÁLČIL S PAVLEM TRÁVNÍČKEM

Na televizní obrazovce se Ladislav Županič objevil v řadě oblíbených seriálů, jako např. Pan Tau, Arabela, Bylo nás šest, Chlapci a chlapi, a na filmovém plátně v mnoha úspěšných snímcích (Vesničko má středisková, Bestiář, Případ kmotra, Zejtra napořád, 10 pravidel jak sbalit holku atd.).

Do svých filmů jej pravidelně obsazoval režisér Zdeněk Troška. Ladislav Županič si zahrál jak v pohádkách Princezna ze mlejna 1 a 2, tak v sérii komedií Kameňák. Společně s několika dalšími kolegy, mj. Markem Vašutem a Barborou Mottlovou, dostal roli v čínské tragikomedii Bitva kuchařů (2017).

Ladislav Županič se stal vyhledávaným dabérem. Namluvil několik stovek postav. Pravidelně svůj hlas propůjčoval Clintu Eastwoodovi. Česky díky němu promluvil Paul Hogan coby Krokodýl Dandee, v několika snímcích John Wayne či Michal Dočolomanský ve sci-fi Tajemství hradu v Karpatech (1981).

Jako nestraník se Ladislav Županič pokusil vstoupit do politiky, a to ve volbách 2012, kdy kandidoval do Senátu za ODS v obvodu č. 62 – Prostějov. Nepostoupil ale ani do druhého kola.

V březnu 2016 Ladislav Županič obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru muzikál.

O LADISLAVU ŽUPANIČOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Ladislav Županiče byla v letech 1970 až 1975 herečka Jana Drbohlavová, s níž měl syna Jana, který se stal uznávaným historikem v oblasti dějiny elit a šlechty v 19. a 20. století. Kromě něj je herec a dabér otcem Ladislava Županiče ml., jenž býval policejním důstojníkem.

 

Články o celebritě

Tajný pohřeb Jany Drbohlavové (†78): Najednou se přestala hýbat, popsal Županič Tajný pohřeb Jany Drbohlavové (†78): Najednou se přestala hýbat, popsal Županič Rodina, kolegové a přátelé se dnes od 14 hodin v pražském krematoriu ve Strašnicích rozloučili s Jan... číst článek
Odcházení Drbohlavové ze Saxany: Ex-manžel popsal děsivé detaily Odcházení Drbohlavové ze Saxany: Ex-manžel popsal děsivé detaily Poslední měsíce byly špatné. Jana Drbohlavová (†78) se o sebe nemohla sama postarat a skončila v dom... číst článek
Hvězda Saxany Jana Drbohlavová (†78): Nejkrásnější okamžik jejího života! Hvězda Saxany Jana Drbohlavová (†78): Nejkrásnější okamžik jejího života! Na den, kdy si »český Clint Eastwood« bral za ženu zubatou učitelku z Dívky na koštěti, nikdy nezapo... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Hana Brejchová
Hana Brejchová
zobrazit profil Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
zobrazit profil Jan Novotný
Jan Novotný
zobrazit profil Jaroslava Brousková
Jaroslava Brousková
zobrazit profil Vojtěch Machuta
Vojtěch Machuta
zobrazit profil Lilian Malkina
Lilian Malkina
zobrazit profil Robert  Pattinson
Robert Pattinson
zobrazit profil Jan Přeučil
Jan Přeučil