Viktor Sodoma | Celebwiki.cz

Viktor Sodoma

Datum narození: 5. 7. 0945
Přezdívka: Matador
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, herec, podnikatel
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Zpěvák Viktor Sodoma, podle Cibulkových seznamů StB krycím jménem Matador, patřil k průkopníkům českého rokenrolu a big beatu 60. let 20. století.

Jeho otec František Viktor Sodoma byl známý český výtvarník a zpěvák, který společně se svou manželkou Vlastou stál u zrodu pražské kavárny Reduta. Zde se Viktor Sodoma seznámil s Jiřím Suchým, který mu zajistil angažmá v Divadle Semafor.

VIKTOR SODOMA PRO AHA! NEJEN O KRYLOVI A RYVOLOVI

Viktor Sodoma se sice nedostal na UMPRUM, ale úspěšně vystudoval keramickou školu. Avšak řemeslu se moc nevěnoval, pustil se do big beatu. Tuto vášeň mu však zarazila normalizace po roce 1968. Pak zpíval popík v kapele Františka Ringo Čecha.

Nějakou dobu byl zpěvákem skupin Flamengo nebo The Matadors. Největšími hity Viktora Sodomy se staly skladby Parní stroj či Papoušek Kakadu. Mezi jeho alba patří mj. Haló, děťátka, Pop galerie, Země lásky… nebo Boublík (s Hanou Zagorovou a Jiřím Štědroněm).

Objevil se také na filmovém plátně. Do jedné z epizodních rolí Viktora Sodomu obsadil Václav Krška v Komedii s Klikou s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli či Zdeněk Podskalský do svého muzikálu Noc na Karlštejně.

Po Sametové revoluci Viktor Sodoma, jenž byl podle Cibulkových seznamů spolupracovníků StB evidován pod číslem 24 915 s krycím jménem Matador, se svou manželkou Evou začal s podnikáním. Jejich penzion s restaurací v Roztokách u Prahy jim však spláchla povodeň.

O VIKTORU SODOMOVI ČTĚTE ZDE>>

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Jana Yngland Hrušková
Jana Yngland Hrušková
zobrazit profil Celeste Buckingham
Celeste Buckingham
zobrazit profil Tereza Anna Mašková
Tereza Anna Mašková
zobrazit profil Ladislav Bubnár
Ladislav Bubnár
zobrazit profil Dalibor Janda
Dalibor Janda
zobrazit profil Miroslav Žbirka
Miroslav Žbirka
zobrazit profil Eva Dvořáčková
Eva Dvořáčková
zobrazit profil Michaela Gemrotová
Michaela Gemrotová