František Ringo Čech | Celebwiki.cz

František Ringo Čech

Datum narození: 9.7.1943
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, politik, spisovatel
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

František Ringo Čech je český, herec, textař, hudebník, politik, publicista a v neposlední řadě malíř a spisovatel.

Jeho pravé jméno je František Čech. Jeho umělecké přízvisko Ringo má po vzoru bubeníka Beatles Ringo Starra. Jeho matka byla z Čech, ale jeho otec byl Rakušan.

Vyučil se na televizního opraváře a radiomechanika. Posléze odešel studovat na Státní konzervatoř v Praze.V průběhu studia hrál František Ringo Čech v jazzové skupině a stal se spoluzakladatelem skupiny Olympic. V této době začíná psát své první písňové texty. Po ukončení studií na konzervatoři odjíždí do Las Vegas jako herec Černého divadla v hotelu Tropicana.

V roce 1965 byl vyhlášen nejlepším československým beatovým hráčem na bicí. I přes toto ocenění odchází z Olympicu a nějaký čas hraje po jazzových klubech v západní Evropě. V této době se také objevuje v malé roli ve filmu Jak svět přichází o básníky.

Po návratu do České republiky v roce 1967 zakládá bigbeatový orchestr Rogers band, který byl sestaven ze špičkových českých hudebníků. O rok později z této skupiny odchází a společně s  bratrem Svatoplukem Čechem zakládají rockovou kapelu Shut up, s kterou vystupovali mj. v divadle Semafor, na představeních Šimka a Grossmana, a také v představení Ďábel z Vinohrad Jiřího Šlitra. Roku 1972 přejmenoval svou kapelu na Skupinu Františka Čecha. V té době už nehraje na bicí, ale působí hlasně jako vtipný moderátor kapely. Stále ale vymýšlel texty jak pro svou kapelu, tak pro ostatní interprety. Kromě toho také píše různé scénáře, povídky a básničky pro děti. V televizi účinkoval např. v pořadech Ring volný a zpívá F.R.Čech.

V té době se hlavní pěveckou hvězdou jeho souboru stal Jíří Schelinger, se kterým i zahrál i ve filmu Romance za korunu, nebo Na startu je delfín. Krom toho připravovali hudbu divadlu v Liberci na představení Mladý muž a bílá velryba. V roce 1881 tuto spolupráci náhle ukončila smrt Jiřího Schelingera, která způsobila rozpad kapely.

František Ringo poté vydal své sólové album, na kterém spolupracoval s skupinou Projektil. Jeho nehudební působení rostlo hlavně v 80.letech, věnuje se literární tvorbě a malířství. Psal hlavně scénáře a založil divadelní soubor Čechovo prozatímní divadlo. Toto parodické zájezdové divadlo kritiky udivovalo a zároveň i pobuřovalo svým nezvykle naivním humorem a divadelním neumětelstvím. Přesto mělo divadlo velký úspěch , diváci se dobře bavili a reprízy her šly do stovek.

František Ringo Čech se také zapojil do politiky. Vystřídal hned několik politických stran. V 90. letech nejdříve vstoupil do Sociální demokracie. V roce 1994 se stal členem zastupitelstva hl. města Prahy, poté byl poslancem Parlamentu ČR, členem Západoevropské unie pro letectví a astronautiku v Paříži, členem obrany a bezpečnosti PČR a místopředsedou komise pro kontrolu a využití zpravodajské techniky Policie ČR. Později kandidoval za ČSSD do senátu, ale byl neúspěšný, a proto politickou scénu opustil.

V součastné době se věnuje hlavně malířství. Jeho obrazy jsou k nalezení v galeriích, nebo soukromích sbírkách po celém světě.

Jeho manželkou se stala baletka a jeho spolužačka z konzervatoře Magda Čechová. Má dceru a syna Michaela Čecha, který je televizním režisérem.

 

 

Články o celebritě

VIDEO: Gottův šokující pohled na ženy: Představují si něhu, pak ale chtějí seřezat! VIDEO: Gottův šokující pohled na ženy: Představují si něhu, pak ale chtějí seřezat! Gentleman každým coulem, jehož hlas uváděl generace dívek a žen do extáze. Za všech okolností noblesní… číst článek
Petr Svoboda natočil film o tátovi Karlovi (†68): Nevzpomínejte na něj jako na sebevraha! Petr Svoboda natočil film o tátovi Karlovi (†68): Nevzpomínejte na něj jako na sebevraha! Bonviván, pohodář, geniální umělec až po uši ponořený do not a hlavně milující manžel první ženy… číst článek
Gelemová chodí kvůli Felixovi do školy Gelemová chodí kvůli Felixovi do školy Svého milovaného se rozhodla získávat si víc a víc. Kvůli Felixi Slováčkovi (76) začala Lucie Gelemová… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Monika Asterová
Monika Asterová
zobrazit profil Barbora Mottlová
Barbora Mottlová
zobrazit profil Lucie Hunčárová
Lucie Hunčárová
zobrazit profil Sabrina Harris
Sabrina Harris
zobrazit profil Martin Prágr
Martin Prágr
zobrazit profil Václav Masaryk
Václav Masaryk
zobrazit profil Olbram Zoubek
Olbram Zoubek
zobrazit profil Petr Poledňák
Petr Poledňák