Jiří Schelinger | Celebwiki.cz

Jiří Schelinger

Datum narození: 6.3.1951
Datum úmrtí: 13.4.1981
Místo narození: Bousov
Profese: zpěvák, skladatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Jiří Schelinger byl přední český rockový zpěvák. Nad okolnostmi jeho smrti visí otazník, zpěvákův nezapomenutelný chraplák však provází počátky hard rocku.

Ve své době ho lidé buď milovali, nebo nesnášeli. Jiří Schelinger provokoval jak svým zjevem a hlasem, tak politickými postoji. Kvůli tomu nedokončil ani učení na instalatéra. V roce 1968 byl zadržen kvůli šíření politických plakátů hlásajících „okupanti táhněte“, „Moskva 2000 km“ nebo „Rusáci a uzený nejlepší jsou studený“ (před tím ale spolužáky - komplice varoval). V zadržovací vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu a dosáhl tak přemístění do Bohnic. Díky získání modré knížky nemusel do armády. Po propuštění z léčebny se stal v divadle Jiřího Wolkera kulisákem.

Svou první kapelu Nothing But Nothing založil už na základní škole. Významnější byla jeho úloha ve skupině Iva Trojana Smaragd. Během vystupování poznal i svou první ženu Alenu. Z manželství vzešla dcera Andrea.

Po rozvodu zaujal nejprve místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five, pak přešel do skupiny Karla Šípa, Faraon. Ze spolupráce Jiřího Schelingera, Jaroslava Uhlíře, Zdeňka Svěráka a právě Karla Šípa pak vznikly hity jako Hledám dům holubí nebo René, já a Rudolf.

Později získal jeho fenomenální hlas František Ringo Čech a společnými silami vytvořili první nový hit Švihák lázeňský. Největším zlomem bylo vydání první hardrockové desky u nás – Hrrr na ně…, kterou tvořili i za strachu z cenzury.

O JIŘÍM SCHELINGEROVI ČTĚTE ZDE>>

Chvíli se dokonce mluvilo o tom, že Jiří Schelinger by měl nahradit Ozzyho Osbourna v kapele Black Sabbath. S kapelou dosáhl alespoň toho, že byl předskokanem anglické kapely Smokie na vystoupení v Polsku. Posledním připravovaným albem bylo Zemětřesení, které kvůli jeho předčasné smrti ale nebylo dokončeno (nakonec vzniklo ve složení Brichta, Doležal, Henych, Smetáček).

Smrt Jiřího Schelingera provází mnoho otázek. Nejpravděpodobnější verzí je, že došlo k siláckému skoku dvou mužů z bratislavského mostu, protože chtěli udělat dojem na mladou slečnu. První muž se chytil bóje, druhý muž (Jiří Schelinger) utonul. Jiří měl být v Bratislavě kvůli natáčení playbacku k filmovému hitu Což takhle dát si špenát. V té době žil s Jitkou Poledňákovou Schelingerovou, která se k této verzi příběhu také přiklání.

 

Články o celebritě

Karel Šíp o Mistrovi: Proč zpočátku Gotta neměli rádi! Karel Šíp o Mistrovi: Proč zpočátku Gotta neměli rádi! Dnes Karla Gotta všichni zbožňují, ale na začátku své kariéry ležel mnoha lidem v žaludku. Jak popisuje… číst článek
Smrt po pádu za nejasných okolností: Kromě Třísky tak zemřeli Hrzán, Schelinger a další Smrt po pádu za nejasných okolností: Kromě Třísky tak zemřeli Hrzán, Schelinger a další Jan Tříska alias nezapomenutelný Igor Hnízdo z Obecné školy zemřel v nemocnici po pádu z Karlova… číst článek
Proměna Lišky s Révaiem: Vrátili se o 40 let zpět v čase? Proměna Lišky s Révaiem: Vrátili se o 40 let zpět v čase? Herci Pavel Liška (46) a Jan Révai (43) jsou známí vtipálci. Když společně vyrazili na cestu kolem… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Ondřej Ruml
Ondřej Ruml
zobrazit profil Céline Dion
Céline Dion
zobrazit profil Markéta Muchová
Markéta Muchová
zobrazit profil Jitka Zelenková
Jitka Zelenková
zobrazit profil Sámer Issa
Sámer Issa
zobrazit profil Naďa Válová
Naďa Válová
zobrazit profil Michal Hrůza
Michal Hrůza
zobrazit profil Sisa Sklovská
Sisa Sklovská