Michal Lukeš

Datum narození: 30. 4. 1975
Profese: historik, slovakista, od roku 2002 ředitel Národního muzea
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Historik Michal Lukeš, od roku 2002 generální ředitel Národního muzea, v říjnu 2019 obdržel od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Po gymnáziu Michal Lukeš studoval historii a slovakistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřil se zejména na moderní české dějiny. Absolvoval stáže v Německu, Rakousku, Itálii a v USA.

Do Národního muzea Michal Lukeš nastoupil v roce 1993, pracoval zde jako dokumentátor Oddělení novodobých českých dějin. V letech 1998 až 2001 byl náměstkem šéfa Divadla Bez zábradlí. V roce 2002 ho tehdejší ministr kultury Pavel Dostál jmenoval generálním ředitelem Národního muzea.

Pod vedením Michala Lukeše došlo k opravě zchátralých budov, jako byly např. Národní památník na Vítkově, České muzeum hudby, Národopisné muzeum a k vybudování moderních depozitárních a laboratorních komplexů. Prosadil rekonstrukci Národního muzea na Václavském náměstí.

V dubnu 2019 mu prezident SR Andrej Kiska udělil nejvyšší slovenské vyznamenání pro cizince - Řád bílého dvojkříže II. stupně. V říjnu 2019 Michal Lukeš obdržel od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy o stát I. stupně (zásluhy o stát v oblasti kultury).

Michal Lukeš je ženatý a má dvě dcery.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Tomáš Zima
Tomáš Zima
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Aleš Dufek
Aleš Dufek
zobrazit profil Shannen Doherty
Shannen Doherty
zobrazit profil Dominik Vodička
Dominik Vodička
zobrazit profil Tomáš Novotný
Tomáš Novotný
zobrazit profil Tomáš Vandas
Tomáš Vandas
zobrazit profil Kristýna Leichtová
Kristýna Leichtová