Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko

Datum narození: 30. 8. 1954
Místo narození: Kopys, Bělorusko
Výška: 182 cm
Profese: 1. prezident Běloruska, učitel, někdejší ředitel sovchozu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Alexandr Lukašenko, který je označován za posledního diktátora v Evropě, se 20. července 1994 stal prvním prezidentem Běloruska.

Ve škole byl Alexandr Lukašenko, celým jménem Alexandr Grigorjevič Lukašenko, problémovým žákem a v době dospívání muselo být jeho chování řešeno ve spolupráci s příslušníky milice.

ALEXANDR LUKAŠENKO - CO MĚL S ANGELOU MERKEL?

Podpořil puč proti Gorgačovovi

V roce 1975 Alexandr Lukašenko absolvoval Učitelský ústav v Mogilevě. Po vojenské službě, vstupu do Komunistické strany Sovětského svazu a absolvování Běloruské zemědělské akademie v Horkách s diplomem učitele historie, společenských věd a ekonomie a byl v letech 1987 až 1994 ředitelem sovchozu Goroděc.

V roce 1991 Alexandr Lukašenko podporoval Srpnový puč proti sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi. Stoupence běloruské nezávislosti považoval za zrádce a agenty západního imperialismu.

Jako jediný poslanec Nejvyššího sovětu Běloruské sovětské socialistické republiky, jímž byl v letech 1991 až 1994, Alexandr Lukašenko hlasoval proti ratifikaci Bělověžských smluv o vytvoření Společenství nezávislých států z 8. prosince 1991.

Poprvé Lukašenko porazil Kebiče

V prvním kole prezidentských voleb Alexandr Lukašenko předstihl stoupence nezávislosti Stanislava Šuškeviče a Zenona Pazňaka, ve druhém porazil premiéra Vjačeslava Kebiče. Chudé Belorusy přesvědčil přísliby ukončení tzv. zlodějské privatizace a také utužení politických a ekonomických vztahů s Ruskem.

Prezidentem se Alexandr Lukašenko poprvé stal 20. července 1994. Dva roky nato prosadil pomocí referenda o ústavě prodloužení svého funkčního období a rozšíření prezidentských pravomocí. Znovu byl zvolen v letech 2001, 2006, 2010 a 2015.

Lukašenko se stal hlavou státu šestkrát

Šesté vítězství v prezidentských volbách v srpnu 2020 bylo velmi kontroverzní. Oponentka Alexandra Lukašenka Svjatlana Cichanouská měla velkou podporu voličů. Po jeho vyhlášení vítězem voleb se konaly mohutné demonstrace a stávky po celé zemi. Jako prezidenta jej neuznávají mj. Spojené státy, Německo, Polsko, Česko či Litva.

Coby hlava státu Alexandr Lukašenko nechvalně proslul pronásledováním politických odpůrců. Např. v červnu 2001 bylo třicet představitelů opozice na prezidentův příkaz zavražděno „oddíly smrti“ nebo v květnu 2021 byl zatčen opoziční novinář a kritik režimu Raman Pratasevič a odsouzen k trestu smrti.

Alexandr Lukašenko je držitelem řady vyznamenání, např. Pamětní medaile 850. výročí Moskvy (1997) či Řádu Alexandra Něvského (2014) „za jeho velký osobní příspěvek k rozvoji tradičních přátelských vztahů mezi Ruskem a Běloruskem, prohloubení oboustranné spolupráce v politické, obranné, hospodářské a sociální oblasti“.

O ALEXANDRU LUKAŠEKOVI ČTĚTE ZDE>>

Narodil se svobodné matce Jekatěrině Lukašenkové. Totožnost jeho otce není veřejně známa - podle medií byl Rom, anebo Žid. Alexandr Lukašenko se považuje za stoprocentního Bělorusa.

V roce 1975 si vzal pedagožku Galinu Rodionovnu Želnerovičovou, s níž se seznámil na gymnáziu. Mají spolu syny Viktora (*1975) a Dmitrije (*1980). V roce 2004 se Alexandru Lukašenkovi narodil nemanželský syn Nikolaj, kterého na svět přivedla jeho bývalá prezidentská osobní lékařka Irina Abelska. Coby prezident se stal i dědečkem.

O VÁLCE NA UKRAJINĚ ČTĚTE ZDE>>

 

Články o celebritě

Jsme nejblíž katastrofě. Jadernou válkou hrozí už i Putinův spojenec Lukašenko Jsme nejblíž katastrofě. Jadernou válkou hrozí už i Putinův spojenec Lukašenko Vůdce Běloruska Alexandr Lukašenko přijel do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem P... číst článek
Steven Seagal na Putinově inauguraci: Je to nejlepší světový vůdce, pěl herec chválu Steven Seagal na Putinově inauguraci: Je to nejlepší světový vůdce, pěl herec chválu Americký herec Steven Seagal (72) známý z akčních filmů jako třeba Přepadení v Pacifiku, byl jedním ... číst článek
Opoziční vůdkyně Cichanouská přijede do Prahy, v Bělorusku ji odsoudili k 15letému vězení Opoziční vůdkyně Cichanouská přijede do Prahy, v Bělorusku ji odsoudili k 15letému vězení Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská přijede 23. března do Prahy. Zúčastní se konference... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Si  Ťin-pching
Si Ťin-pching
zobrazit profil Hynek Hanza
Hynek Hanza
zobrazit profil Nina Nováková
Nina Nováková
zobrazit profil Stanislav Mišák
Stanislav Mišák
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch
zobrazit profil Ivo Grüner
Ivo Grüner
zobrazit profil Petr Vícha
Petr Vícha
zobrazit profil Jan Horník
Jan Horník