Olena Zelenská

Olena Zelenská

Datum narození: 6. 2. 1978
Místo narození: Kryvyj Rih, Ukrajina
Profese: první dáma Ukrajiny, scenáristka, architektka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Olena Zelenská se stala první dámou Ukrajiny. Její manžel Volodymyr Zelenskyj se prezidentského úřadu ujal 20. května 2019.

Absolvovala architekturu na Stavební fakultě Národní univerzity Krivoj Rog. Poté Olena Zelenská, celým jménem Olena Volodymyrivna Zelenská (rozená Kyiashko), psala texty pro Studio Kvartal 95 a posléze se stala scenáristkou.

Zelenská se angažuje v diplomacii

Po zvolení Volodymyra Zelenského prezidentem, k čemuž došlo 20. května 2019, první dáma Olena Zelenská prosazovala výživovou reformu v ukrajinských školách. Vláda tyto nové výživové normy schválila 1. září 2021.

Ze své pozice první dámy Olena Zelenská začala hájit sociální otázky, genderovou rovnost a angažovat se i v diplomacii, což se odráží v efektivních krocích, které Ukrajina podniká v oblasti globální reprezentace.

Ukrajinštinu dostala i do Versailles

Zasadila se mj. o rozšíření ukrajinštiny do světa a zařazení své mateřštiny do audioprůvodců na světově známých místech. Audioprůvodci se díky iniciativě Oleny Zelenské dostali do muzeí mj. v Rakousku, v Itálii, v Turecku nebo v Černé Hoře či do zámku Versailles.

Po začátku ruské invaze v únoru 2022 Volodomyr Zelenskyj odmítl svou zemi opustit a Olena Zelenská zůstává s ním.

O OLENĚ ZELENSKÉ ČTĚTE ZDE>>

S Volodymyrem Zelenskym, s ním se potkala již na vysoké škole, a kterého si vzala v roce 2003, má Olena Zelenská dceru Aleksandru (*2004) a syna Kirila (*2013).

O VÁLCE NA UKRAJINĚ ČTĚTE ZDE>>

 

 

Články o celebritě

První dáma Ukrajiny v Davosu: Od války si nejde vzít den volna, prohlásila Zelenská První dáma Ukrajiny v Davosu: Od války si nejde vzít den volna, prohlásila Zelenská První Dáma Ukrajiny Olena Zelenská vystoupila na ekonomické konferenci ve švýcarském Davosu. Ve svém... číst článek
Svoboda: Rusové vydrží strašně moc, eskalace není vyloučená. A proč by smrt Putina nic nevyřešila? Svoboda: Rusové vydrží strašně moc, eskalace není vyloučená. A proč by smrt Putina nic nevyřešila? Válka na Ukrajině stále není u konce, Západ ale teď má ve vyjednávání navrch a měl by toho využít. M... číst článek
Prezident věřil, že mluví s Macronem. Dudu napálila dvojice komiků. Už podruhé Prezident věřil, že mluví s Macronem. Dudu napálila dvojice komiků. Už podruhé Dvojice ruských komiků napálila polského prezidenta Andrzeje Dudu, když se ve falešném telefonátu vy... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Rey Koranteng
Rey Koranteng
zobrazit profil Regina Rázlová
Regina Rázlová
zobrazit profil Martin Mikyska
Martin Mikyska
zobrazit profil Marie Švestková
Marie Švestková
zobrazit profil Jitka Nováčková
Jitka Nováčková
zobrazit profil Tiffany Trump
Tiffany Trump
zobrazit profil Vít Rakušan
Vít Rakušan