Robert Peňažka

Robert Peňažka

Datum narození: 16. 4. 1972
Datum úmrtí: 1. 11. 2022
Profese: kreativec, zakladatel reklamních agentur
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Robert Peňažka se proslavil zejména legendární vánoční reklamou na Kofolu s divočákem. V ní si tatínka zahrál Josef Polášek a dcerku Sandra Flemrová.

Vyrůstal v Sofii a v New Yorku a nakonec se usadil v Praze. Robert Peňažka sice studoval práva, ale zakotvil u reklamy, které se věnoval třicet let. Začínal v agentuře Mark BBDO.

Peňažka založil dvě reklamní studia

Od roku 1993 Robert Peňažka devět let působil v agentuře Leo Burnett Praha. Jako uznávaný stratég a v posledním roce působení i výkonný ředitel dostal agenturu mezi 50 nejkreativnějších agentur na světě. Založil studia Kaspen a Yinachi, jehož klienty se stali např. Pivovary Staropramen, Zoot či J&T.

Uznávaný kreativec Robert Peňažka stál za reklamními kampaněmi produktů od firem Oskar, Kofola či Budvar. Jeho reklama na Kofolu s divočákem je součástí vánočních svátků již od roku 2003 a nikdy se neomrzela. Roli tatínka si v ní zahrál Josef Polášek a dcerku Sandra Flemrová.

Robert Peňažka se podílel na Kmenech

Ve svém oboru byl Robert Peňažka považován za bezkonkurenčního odborníka, který se mj. podílel i na kultovní sérii knih Kmeny, a to společně s rapperem Vladimírem 518.

Matka Roberta Peňažky pocházela z Bulharska, otec ze Slovenska.

Robert Peňažka zemřel po dlouhé nemoci 1. listopadu 2022. Bylo mu 50 let.

 

Další Umělci

zobrazit profil Marie Steinová
Marie Steinová
zobrazit profil Libuše Márová
Libuše Márová
zobrazit profil Jindřiška Kikinčuková
Jindřiška Kikinčuková
zobrazit profil Michaela Krupičková
Michaela Krupičková
zobrazit profil Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal
zobrazit profil Ondřej Havelka
Ondřej Havelka
zobrazit profil Štěpánka Pučálková
Štěpánka Pučálková