Boris Rösner

Datum narození: 25.1.1951
Datum úmrtí: 31.5.2006
Místo narození: Opava
Profese: herec, režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Díky drsnému vzhledu hrál padouchy a zločince. Hlasem zkušeného barda dostával Boris Rösner diváky i jako dabér. Téměř dvacet let působil na hlavní scéně českého divadla.

Už jako kluk přišel kvůli střepu z rozbité žárovky o oko. Jeho matka Jarmila Horská byla herečka, otec Mirko Čech skládal hudbu a dirigoval. Hned po DAMU, kde dokončil studium v roce 1973, nastoupil Rösner  v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Poté strávil jedno desetiletí na prknech Městských divadel pražských. Od roku 1987 bylo jeho hereckým domovem Národní divadlo. Hostoval i Pod Palmovkou a na dalších scénách.

Boris Rösner se předvedl jako Saileri v hudebním Amadeovi, jako Indián v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo jako Edmund v Shakespearově Králi Learovi. Ve filmu a televize se proslavil díky komediím Vrchní, prchni!Chobotnice z druhého patra či Černí baroni, kde si zahrál s Miroslavem Donutilem.

Svou osobností ovládl i rozhlas. Za dabing ke snímku Na východ od ráje získal Boris Rösner Cenu Františka Filipovského. Vyhrál i divadelní Cenu Alfreda Radoka a Thálii, kterou získal společně s Vandou Hybnerovou. K tomu mu byla udělena in memoriam Medaile Za zásluhy. Na Divadelní akademii učil od roku 1989. Své životní vzpomínky sešil do memoárů Souboje Borise Rösnera a Boris Rösner: Život jako divadlo.

Alice Andrýsková s ním má dceru Gabrielu. Jeho milenkou byla prý herečka Jitka Asterová. Přední pedagog a jedinečný herec Boris Rösner zemřel posledního května roku 2006 na rakovinu.

 

Články o celebritě

Utajované lásky: Komu zlomil srdce Pavel Kříž? Kdo zradil Obermaierovou a které upláchl Rösner? Utajované lásky: Komu zlomil srdce Pavel Kříž? Kdo zradil Obermaierovou a které upláchl Rösner? Kdo by to do »Básníka« Štěpána Šafránka řekl? Jeho představitel Pavel Kříž (54) není takový romantik,… číst článek
Agáta úpěla na pohotovosti: Bolelo to jako čert! Agáta úpěla na pohotovosti: Bolelo to jako čert! Někdejší večírkovou královnu zlákaly sluneční paprsky k první letošní grilovačce. Místo debužírování… číst článek
Tajemství Borise Rösnera (†55): Počat i narozen v divadle! Tajemství Borise Rösnera (†55): Počat i narozen v divadle! Před necelými deseti lety podlehl rakovině plic. Málokdo tuší, že Boris Rösner (†55), který představoval… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ladislav Ondřej
Ladislav Ondřej
zobrazit profil Marika Procházková
Marika Procházková
zobrazit profil Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
zobrazit profil Viktor Antonio
Viktor Antonio
zobrazit profil Petr Oliva
Petr Oliva
zobrazit profil Pavel Řezníček
Pavel Řezníček
zobrazit profil Brandon Lee
Brandon Lee
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová