Karel Kryl

Datum narození: 12.4.1944
Datum úmrtí: 3.3.1994
Přezdívka: Básník s kytarou
Místo narození: Kroměříž
Výška: 159 cm
Profese: zpěvák, básník, skladatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Karel Kryl, přezdívaný „Básník s kytarou“, byl významný československý básník, zpěvák a skladatel protestsongů, známý hlavně kritikou komunistického režimu.

Karel Kryl byl před listopadem 1989 známý svou kritikou režimu (pamflety Tak vás tu máme, Veličenstvo kat, Hle jak se perou, Král a Klaun a další), ale zabýval se i milostnou tematikou (např. sbírky poezie Sedm básniček a zrcadlo, 17 kryptogramů na dívčí jména) a nechal se inspirovat také biblickými texty (např. Žalm 71Žalm 120Zapření PetrovoJidášDěkuji). První desku vydal půl roku po vpádu sovětské armády. Zejména titulní píseň Bratříčku, zavírej vrátka získala u lidí na popularitě. Jeho písně byly brzy zakázány, a tak 9. září následujícího roku Karel Kryl emigroval a usadil se v Mnichově. Tam zůstal 20 let a podílel se mimo jiné na vysílání Radia Svobodná Evropa. V roce 1973 se Karel Kryl oženil s Evou Sedlářovou, ale manželství po dvou letech skončilo rozvodem.

Když se Karel Kryl v listopadu 1989 vrátil do vlasti, vítaly ho davy nadšených fanoušků. Na Václavském náměstí zpíval z balkonu knihkupectví Melantrich národní hymnu po boku Karla Gotta, což mu bylo nepříjemné, protože Gotta považoval za ikonu komunistického režimu.

V únoru 1991 se Karel Kryl podruhé oženil se svou dlouholetou německou přítelkyní Marlen Brousertovou a zůstal s ní až do smrti. Marlen dělala Krylovi i daňového poradce, protože pracovala jako bankovní úřednice. Někteří lidé to nazývali sňatkem z rozumu, jiní si mysleli, že tím chtěl zlegalizovat svůj pobyt v Německu. Podle Krylových vyjádření ve vztahu nebyla taková vášeň, jako v prvním manželství.  

I když byl Kryl drobný, ženatý a podle přátel věčně nespokojený, byl oblíbený u žen. „Nikdy nešel spát sám. Ženy milovaly jeho, on miloval je. To byl jeho život, jeho vášeň,“ potvrdil pro server Ahaonline.cz jeho velký kamarád Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor. Mezi nejznámější milenky Karla Kryla patří například novinářka Markéta Matoušková, která se s ním seznámila ve svých šestnácti a o jejich vztahu napsala knihu.

Po návratu do vlasti v listopadu 1989 byl nejdřív nadšený, ale velmi rychle vystřízlivěl. Z kritiky komunismu se stala kritika nových poměrů, a když 3. 3. 1994 zemřel na infarkt, mnozí tvrdili, že ho ve skutečnosti zabilo zlomené srdce. Zádušní mši celebroval jeho přítel Jan Anastáz Opasek v klášterním kostele sv. Markéty v Praze.

 

Články o celebritě

Vdova po Karlu Krylovi (†49): Za slavné jméno inkasuje tučné honoráře! Vdova po Karlu Krylovi (†49): Za slavné jméno inkasuje tučné honoráře! Je to právě 24 let, co zemřel známý písničkář Karel Kryl (†49). Dosud o něm ale nikdo nenatočil dokument.… číst článek
Chceme nezávislá média, volá KSČM. „To je bizár,“ baví se lid Chceme nezávislá média, volá KSČM. „To je bizár,“ baví se lid „Za svobodu a nezávislá média!“ Tento nový politický slogan obletěl v neděli sociální sítě. Uživatele… číst článek
Jaká byla Slavíkova role v antichartě? Gott byl organizátorem, vzpomíná Lasica Jaká byla Slavíkova role v antichartě? Gott byl organizátorem, vzpomíná Lasica Už se to blíží! V sobotu 4. února to bude přesně 40 let, co Karel Gott (77) v tehdejším Divadle hudby… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Montserrat  Caballé
Montserrat Caballé
zobrazit profil Lady Gaga
Lady Gaga
zobrazit profil Markéta Procházková
Markéta Procházková
zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Martin Maxa
Martin Maxa
zobrazit profil Lou Fanánek Hagen
Lou Fanánek Hagen
zobrazit profil Ellie Goulding
Ellie Goulding
zobrazit profil Natálie Grossová
Natálie Grossová