Bohumil Kulínský

Datum narození: 5.5.1959
Datum úmrtí: 15.9.2018
Místo narození: Praha
Profese: sbormistr Bambini di Praga
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Někdejší sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský proslul především tím, že byl odsouzen za zneužívání nezletilých sboristek.

Proslulý soubor Bambini di Praga, který založili v roce 1973 jeho rodiče, vedl Bohumil Kulínský od svých sedmnácti. Sbormistrem byl 27 let. Během té doby také vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

BOHUMIL KULÍNSKÝ - Z VĚZENÍ K FILMU

Kromě Bambini Bohumil Kulínský dirigoval např. i Komorní filharmonii Pardubice, Symfonický orchestr hlavního města Prahy či Orchestr opery Národního divadla v Praze. Jako dirigent byl úspěšný, takže jej zvali i do zahraničí (dirigoval např. Tokio Philharmonic Orchestra či mnichovský Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks).

Jeho jméno je ale nejvíce spojeno s dětským souborem Bambini di Praga, a působení v tomto tělese mu také zlámalo profesní vaz. V roce 2004 totiž vyšlo najevo, že zneužíval desítky nezletilých sboristek. Bohumil Kulínský byl zatčen a později odsouzen na 5,5 roku za mříže (u 23 dívek byl shledán vinným z pohlavního zneužívání, u 19 bylo jeho jednání posouzeno jako útisk a v 9 případech byl zproštěn obžaloby).

V polovině výkonu trestu byl za dobré chování v roce 2011 podmíněně propuštěn na svobodu (takže se mu nepodařilo založit za mřížemi pěvecký sbor, nestihl to). Rozsudek ale obsahoval také zákaz pedagogické činnosti s dětmi na deset let, takže do souboru se Bohumil Kulínský vrátit nemohl. Ani dospělé soubory o něj kvůli jeho kriminální minulosti příliš nestály, což se ukázalo už po jeho zatčení, když byl propuštěn z vazby.

Živil se dokonce jako taxikář, krátce působil jako druhý sbormistr Pražského filharmonického sboru či jako archivář partitur v Pražské komorní filharmonii. Vydal také knihu příznačně nazvanou Volný pád. Práva na natočení svého příběhu prodal do USA.

O BOHUMILU KULÍNSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Bohumil Kulínský se ženil dvakrát. Obě jeho ženy byly členkami Bambini di Praga a s oběma si začal v době, kdy ještě nedosáhly 18 let. První se jmenovala Margita, druhou byla Linda Vágnerová (po rozvodu na podzim 2006 se vdala za zpěváka Michala Hrůzu). V době, kdy pracoval jako asistent kamery, měl vztah s dokumentaristkou Olgou Špátovou.

Někdejšího sbormistra Bohumila Kulínského našli doma mrtvého 15. září 2018. Bylo mu 59 let.

 

Články o celebritě

Na pohřbu naznačili, jak zemřel Kulínský (†59): Zabil ho alkohol?! Na pohřbu naznačili, jak zemřel Kulínský (†59): Zabil ho alkohol?! Na pohřbu Bohumila Kulínského (†59) se nikdo ze smutečních hostů s názory na jeho život nijak zvlášť… číst článek
Dirigent Kulínský (†59): Před smrtí potřeboval půl milionu! Dirigent Kulínský (†59): Před smrtí potřeboval půl milionu! Kontroverzní dirigent a bývalý sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský, který začátkem září náhle… číst článek
Pohřeb Kulínského (†59): Kamarádka promluvila o jeho smrti Pohřeb Kulínského (†59): Kamarádka promluvila o jeho smrti Velmi otevření v názorech byli na pohřbu Bohumila Kulínského (†59) přátelé bývalého sbormistra Bambini… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Elton John
Elton John
zobrazit profil František Táborský
František Táborský
zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Zdeněk Merta
Zdeněk Merta
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra
zobrazit profil Dušan Timko
Dušan Timko
zobrazit profil Petr Skoumal
Petr Skoumal
zobrazit profil Milan Pilar
Milan Pilar