Marta Vančurová

Datum narození: 7.9.1948
Místo narození: Lhotka
Profese: herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Marta Vančurová je herečka a rodačka ze Lhotky u Prahy, která se proslavila svojí rolí Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje nebo rolí maminky ve zfilmované povídce Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Cesta k herectví Marty Vančurové vedla přes Dětský rozhlasový sbor Bohumila Kulínského, kam pravidelně docházela na zpěv. Po maturitě ze sboru odešla a pracovala v hydrometeorologickém ústavu s pomyšlením na studium fyziky. Vždycky ji lákalo zkusit něco nového, a tak si podala přihlášku na DAMU, kam ji přijali. Jejími spolužáky byly například Kateřina Macháčková, TomášTöpfer, Jiří Lábus, Eva Trejtnarová ad. V první ročníku je dokonce vyučoval Rudolf Hrušínský.

Po úspěšném dokončení studia na DAMU následovalo angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo). Tam navázala mnoho nových přátelství, zažila nejintenzivnější divadelní práce a získala mnoho cenných zkušeností. Po odchodu z divadla Zdeňka Nejedlého, v roce 1990, ji okamžitě nabídla angažmá Jiřina Jirásková v Divadle na Vinohradech, kde hraje dodnes. Mezi její životní role dozajista patří ztvárnění Blanky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde zazářila vedle Luďka Soboty.

V roce 1974 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byla oceněna Křišťálovým glóbem, jako nejlepší ženský herecký výkon za roli ve filmu Milenci v roce jedna. Marta Vančurová dokonce úspěšně překonala rakovinu prsu.

Zajímavostí je, že babička Marty Vančurové se za svobodna jmenovala Veverková. Jejími příbuznými byli Bratranci Veverkové, kteří vynalezli ruchadlo.

 

Články o celebritě

Šulcová vzteklá na Freje: Připadalo mi to hrozné… Šulcová vzteklá na Freje: Připadalo mi to hrozné… V té době sice byla Jana Šulcová (70) vdaná a Ladislav Frej (75) ženatý, přesto se stali milenci.… číst článek
Zoufalá Vančurová: Telefon stále mlčí… Zoufalá Vančurová: Telefon stále mlčí… Marta Vančurová (68) je stále bez práce! V těchto dnech si sice střihla malou roli v právě natáčeném… číst článek
Tajemství čerstvého sedmdesátníka Harapese: Chtěl se ženit ještě před Zagorkou! Tajemství čerstvého sedmdesátníka Harapese: Chtěl se ženit ještě před Zagorkou! Vyšlo to najevo až na předčasné oslavě jeho sedmdesátin. Taneční mistr Vlastimil Harapes plánoval… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tomáš Dastlík
Tomáš Dastlík
zobrazit profil Klára Cibulková
Klára Cibulková
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson
zobrazit profil Roman Štabrňák
Roman Štabrňák
zobrazit profil Jiří Hána
Jiří Hána
zobrazit profil Petr Oliva
Petr Oliva
zobrazit profil Miroslava Součková
Miroslava Součková
zobrazit profil Alan Rickman
Alan Rickman