Tomáš Holý

Datum narození: 17.3.1968
Datum úmrtí: 8.3.1990
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Tomáš Holý byl nejznámější českou dětskou filmovou hvězdou své doby. Na filmovém festivalu v Monte Carlu v roce 1978 jej porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové.

Jeho příběh začíná obyčejně. Náhodou. V roce 1976 natáčel režisér Oldřich Lipský známou komedii Marečku, podejte mi pero. Potřeboval dětského herce pro jeden malý záběr. Chlapec, kterého sehnala produkce, ale onemocněl a režisér Lipský se obrátil na svůj štáb: „Pokud někdo znáte malého kluka, který dokáže říct tři věty a neroztřese se před kamerou, přiveďte ho“. Přihlásil se Tomášův strýc, který ve štábu pracoval jako rekvizitář. Příštího dne přivedl svého synovce Tomáše Holého, kterému bylo tehdy jen 7 let. Tomáš nejenom, že dokázal říct své tři věty, ale dodal záběru tu správnou náladu – starý profesor se upatlal Tomášovým bonbónem a pak se přilepil k papírovému lístku se vzkazem. Navíc si dokázal během jediného dne získat sympatie celého štábu.

Není divu, že se malý Tomáš Holý nezapomenutelně vryl do paměti Lipského. Ten ho obsadil do svého dalšího filmu, komedie pro děti Ať žijí duchové. Koncem stejného roku hledala malého herce pro svůj nový film Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérka Marie Poledňáková. Poledňáková s každým z dětí natočila zkušební záběr a pak se zeptala filmových "rodičů", kterého kluka by si přáli. Oba si jednohlasně vybrali Tomáše Holého. Pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny vlastně vyprovokoval sám štáb. V závěru natáčení celý štáb fantazíroval o tom, jak by se příběh rozdělené a znovu spojené rodiny mohl dále vyvíjet. Poledňáková za méně než rok napsala další scénář. Tomáš Holý byl hvězda a psát pro něj i natáčet s ním bylo pro všechny nezapomenutelné. „Většinu záběrů zahrál na první dobrou klapku. Hrálo se mi s ním lépe než s většinou mých dospělých kolegů z divadla,“ řekla po letech jeho filmová maminka Jana Preissová. Chlapec rád bavil celý štáb, během cesty na natáčení seděl v autobusu na sedadle pro průvodce, celou cestu nedal mikrofon z ruky a dělal rádio. Nikdy neodmítnul podepsat fotografii fanouškům.

Přestože byl úspěšným a oblíbeným dětským hercem, rozhodl se, že se herectví nechce v budoucnu věnovat. „Představa, že jednou budu neúspěšným hercem je nesnesitelná," řekl, když mu bylo 13 let a ukončil filmovou kariéru. Po natočení svého posledního českého filmu Prázdniny pro psa a ukončení kariéry se Tomáš Holý věnoval také westernovému ježdění na koni. Na ranči U Zlámané podkovy trávil pak každé prázdniny. Na konci 80. let byla jeho milenkou tehdy začínající zpěvačka Lucie Bílá.

Po absolvování gymnázia začal Tomáš Holý studovat práva, ale jeho život 9 dní před 22. narozeninami tragicky ukončila autonehoda u severočeské obce Kytlice. Objevily se informace, že za nehodou stál alkohol. Tyto informace jsou výplodem fantazie a nezakládají se na pravdě.

 

Články o celebritě

Tomáš Holý by dnes slavil 48. narozeniny! Už jako dítě rozhodoval o osudu herců Tomáš Holý by dnes slavil 48. narozeniny! Už jako dítě rozhodoval o osudu herců Jak by dnes vypadal, co by dělal a jestli by se ještě někdy vrátil před kameru, už můžeme jen spekulovat.… číst článek
Daniela Kolářová: Tomáš Holý si mě vybral za maminku Daniela Kolářová: Tomáš Holý si mě vybral za maminku Léto s kovbojem, Na samotě u lesa nebo Setkání v červenci jsou letní komedie, v nichž zazářila Daniela… číst článek
Velký malý hrdina Tomáš Holý: Zachránil život topící se kamarádce! Bylo mu teprve dvanáct let Velký malý hrdina Tomáš Holý: Zachránil život topící se kamarádce! Bylo mu teprve dvanáct let Už jako dítě byl hrdina. Tomáš Holý (†21) při natáčení filmu Prázdniny pro psa zachránil svoji hereckou… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Karel Heřmánek ml.
Karel Heřmánek ml.
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil David  Vobořil
David Vobořil
zobrazit profil Jozef Kroner
Jozef Kroner
zobrazit profil Igor Orozovič
Igor Orozovič
zobrazit profil Ondřej Sokol
Ondřej Sokol
zobrazit profil Zuzana Bydžovská
Zuzana Bydžovská
zobrazit profil Pavel Rímský
Pavel Rímský

Nejnovější profily celebrit