Lubomír Kostelka

Datum narození: 31.3.1927
Místo narození: Přerov
Profese: herec
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herec Lubomír Kostelka se jak na televizní obrazovce, tak na filmovém plátně objevil v desítkách vedlejších a epizodních rolí. V České televizi uváděl dětský pořad Kouzelná školka.

Po studiích na JAMU Lubomír Kostelka krátce působil v Divadle v Českém Těšíně, odkud byl vyhozen po ohromné pijatice. Posléze hrál v Divadle bratří Mrštíků v Brně, u Jana Wericha v Divadle ABC, v pražské Laterně magice či v Hudebním divadle v Karlíně. Kromě Jana Wericha se Lubomír Kostelka přátelil s hereckými esy, jimiž byly Jaroslav Marvan a Vladimír Menšík. S ním se potkal na strojní průmyslovce; právě on ho přesvědčil, aby se stal hercem.

LUBOMÍR KOSTELKA – PROČ DAL KOŠEM TROŠKOVI

Na filmovém plátně Lubomír Kostelka debutoval roku 1957, a to v krátkometrážní komedii Konec jasnovidce, kde se objevil po boku herců jako Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Josef Kemr, František Filipovský, Vladimír Menšík či Miroslav Horníček, a v psychologickém dramatu Škola otců. V něm se potkal s Rudolfem Hrušínským či Stellou Zázvorkovou.

V českém filmu a televizi ztvárnil desítky vedlejších a menších rolí. Ústřední postavy, Lemuela Gullivera, se Lubomír Kostelka dočkal ve filmovém podobenství Případ pro začínajícího kata (1969), které režisér Pavel Juráček natočil podle předlohy Jonathana Swifta. Snímek byl ale bolševickými cenzory označen za kontroverzní a skončil na dvacet let v trezoru.

O LUBOMÍRU KOSTELKOVI ČTĚTE ZDE>>

Prostor dostal i po Sametové revoluci 1989. Výraznou úlohu dědy Jeřábka Lubomír Kostelka dostal v rodinném seriálu Ranč U zelené sedmy (1998). Jednu z hlavních rolí si zahrál v televizním snímku Čerte, tady straší! (1998). V roce 1999 vzal v České televizi práci, která ho zaměstnávala dalších třináct let – jednalo se o úlohu dědy Lubinu v dětském pořadu Kouzelná školka. Naposledy si zahrál dědka Frantu v komediích Zdeňka Trošky Babovřesky (2013) a Babovřesky 2 (2014).

Lubomír Kostelka, o němž ČT roku 2009 natočila dokument z cyklu Neobyčejné životy, byl dvakrát ženatý. V druhém manželství se mu narodil syn Martin, který vystudoval medicínu.

 

Další Herci

zobrazit profil Vendulka Křížová
Vendulka Křížová
zobrazit profil Radúz Mácha
Radúz Mácha
zobrazit profil Ondrej  Kovaľ
Ondrej Kovaľ
zobrazit profil Miroslav Hrabě
Miroslav Hrabě
zobrazit profil Pavel Soukup
Pavel Soukup
zobrazit profil Halka Třešňáková
Halka Třešňáková
zobrazit profil Sharon Stone
Sharon Stone
zobrazit profil Ilona Svobodová
Ilona Svobodová