Peter Dinklage

Peter Dinklage

Datum narození: 11. 6. 1969
Místo narození: Morristown, New Jersey, USA
Výška: 135 cm
Profese: herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Peter Dinklage se divákům nejvíce vryl do paměti jako Tyrion Lannister v seriálu Hry o trůny. Představil se ovšem v řadě dalších filmů a seriálů.

Americký herec Peter Dinklage, celým jménem Peter Hayden Dinklage, je vzhledem k svému menšímu vzrůstu předurčen k rolím podobným, jako ztvárnil ve svém průlomovém snímku Přednosta (2003), v němž dostal hlavní roli. Dále si zahrál mj. ve filmech Vánoční skřítek, Dokažte mi vinu, Superpes, Horší než smrt, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Doba ledová 4: Země v pohybu, X-Men: Budoucí minulost či Taxi. Jednu z hlavních rolí dostal od režizéra komedie Šéfka (2016) Bena Falconeho, a to po boku jeho manželky Melissy McCarthy.

PETER DINKLAGE MŮŽE NA KLOUZAČKU

Televizní debut si odbyl v Show Jerryho Seinfelda

V televizi Peter Dinklage začínal v komediálním seriálu Show Jerryho Seinfelda (1989), kde se potkal mj. s hvězdami Gilmorových děvčat Lauren Graham a Scott Pattersonem. Než se propracoval na přední místa titulků, prošel seriály a filmy jako Třetí hlídka či Slez ze stromu.

Peter Dinklage se stal jednou z hvězd veleúspěšného seriálu z produkce HBO Hra o trůny, natočeného podle knihy George R.R. Martina. Za ztvárnéní této postavy získal cenu Emmy (2011 a 2015) jako nejlepší herec ve vedlejší roli v dramatickém seriálu a Zlatý globus (2012), a to v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v seriálu, minisérii nebo TV filmu.

Matka Petera Dinklage byla učitelka hudební výchovy na základní škole a otec se živil jako pojišťovací agent. Syn se jim narodil s achondroplazií, díky čemuž má malý vzrůst. Jeho předci pocházejí z Irska a Německa - ti druzí byli příbuzní se šlechtickým rodem „von Dincklagových“.

V roce 2005 se Peter Dinklage oženil s divadelní režisérkou Ericou Schmidt. Roku 2011 se jim narodila dcera Zelig. Herec je zapřísáhlý vegetarián, podporuje organizaci Farm Sanctuary a byl i mluvčím pro organizaci Walk for Farm Animals.

 

Další Herci

zobrazit profil Angelina Jolie
Angelina Jolie
zobrazit profil Tereza Srbová
Tereza Srbová
zobrazit profil Tessa Thompson
Tessa Thompson
zobrazit profil Frances McDormand
Frances McDormand
zobrazit profil Bella Thorne
Bella Thorne
zobrazit profil David Novotný
David Novotný
zobrazit profil Simona Lewandowská
Simona Lewandowská
zobrazit profil Petra Nesvačilová
Petra Nesvačilová