Jiří Krytinář | Celebwiki.cz

Jiří Krytinář

Datum narození: 28. 4. 1947
Datum úmrtí: 29. 9. 2015
Místo narození: Sejřek
Výška: 122 cm
Profese: herec, bavič, kaskadér, hodinář
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jiří Krytinář je malý herec s velkým srdcem, který se mimo herectví věnuje ještě kaskadérství a hodinářství.

Jiří Krytinář je malý - velký herec, který se narodil s vrozeným onemocněním, které postihuje růstové zóny kostí a chrupavky. Dorostl tak do výšky pouhých 122 cm. Svůj handicap se ale rozhodl využít, a tak se vrhnul na herectví. V roce 1981 dostal profesionální angažmá v Barrandovském studiu a začal natáčet filmy v zahraničí. Točil například v Itálii, Bulharsku, Německu, bývalé Jugoslávii a v řadě dalších. Široké veřejnosti je však znám hlavně z televizních obrazovek. Zahrál si v seriálech Arabela Václava Vorlíčka či Hospoda, kde se pro změnu potkával s režisérem Jiřím Menzelem.

Za svůj život natočil asi 120 filmů a pohádek, hrál v Národním divadle, ve Stavovském divadle, ve Státní opeře, v Hudebním divadle v Karlíně, v Dětském divadle Minor, v Divadle Na zábradlí a v největší pražské Revue Alhambra. V dobách minulého režimu účinkoval ve slavné Divadelní pouti na Střeleckém ostrově v Praze a s tímto představením projezdil téměř celou Evropu.

Ačkoliv ho lidé znají jako herce, Jiří Krytinář je vyučený hodinář. Řemeslu se vyučil na hodinářské škole v Jihlavě, dnes už se mu nevěnuje.

Protože je Jiří Krytinář handicapovaný, celý život se snaži handicapovaným lidem věnovat. Založil divadelní společnost, se kterou jezdí právě za handicapovanými lidmi, seniory a dětmi. Cílem jeho představení je vychovávat děti a připomenout jim, co je slušné chování a úcta k rodičům i lidem okolo. Handicapovaným se snaží zpříjemnit jejich každodenní složitý život. Jeho divadelní společnost je zároveň sdružením, kam lidé mohou posílat sponzorské dary.

Jiří Krytinář napsal v roce 1968, v době okupace, několik depresivních básní a v roce 1993 byl o Jiřím Krytinářovi natočen dokument s názvem Nespavost. Jeho život byl plný dramatických zvratů. V roce 1990 se mu narodila dcera Jana a jeho život tak nabral nový směr. Jiří Krytinář si zahrál v pohádce Tři oříšky pro Popelku, Tři mušketýři nebo třeba ve filmu Bathory či Letopisy Narnie: Princ Kaspian, kde si zahrál společně s dcerou Janou role trpaslíků. Zemřel 29. září 2015 na embolii plic.

 

Články o celebritě

Další bizarní protest song: Proti uprchlíkům zpívá i Barbie Myslivcová! To vám utrhne uši! Další bizarní protest song: Proti uprchlíkům zpívá i Barbie Myslivcová! To vám utrhne uši! Mysleli jste, že neuslyšíte horší hudební výlev, než jaký zplodila Olivie Žižková (42) ve své písnič... číst článek
Krytinářova nahotinka Žižková zpěvem proti migrantům: Jak k tomu došlo, že jich tolik prošlo? Krytinářova nahotinka Žižková zpěvem proti migrantům: Jak k tomu došlo, že jich tolik prošlo? Už 100 tisíc lidí si na internetu pustilo song »Evropo, dýchej« zpěvačky a občasné modelky Olivie Ži... číst článek
To Karla Gotta nepotěší: Exmilenec jeho dcery zaútočil na migranty s kontroverzní zpěvačkou! To Karla Gotta nepotěší: Exmilenec jeho dcery zaútočil na migranty s kontroverzní zpěvačkou! Co na tohle asi řekne Karel Gott (77)? Jeho někdejší bubeník a exmilenec dcery Dominiky Jan Žižka (6... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Amanda Bynes
Amanda Bynes
zobrazit profil Jaroslav Čejka
Jaroslav Čejka
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Filip Rajmont
Filip Rajmont
zobrazit profil Matt  Czuchry
Matt Czuchry
zobrazit profil Kryštof Rímský
Kryštof Rímský
zobrazit profil Emil Horváth
Emil Horváth
zobrazit profil Cyril Drozda
Cyril Drozda