Jan Přeučil | Celebwiki.cz

Jan Přeučil

Datum narození: 17.2.1937
Přezdívka: Klaun
Místo narození: Pardubice
Profese: herec, dabér, pedagog
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Přeučil je český herec, dabér a vysokoškolský profesor, známý především rolemi ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo Smrt krásných srnců.

Už na základní škole byl Jan Přeučil přesvědčený, že jednou bude studovat na DAMU a stane se hercem. Osud mu však nepřál. Jeho otec byl v roce 1950 odsouzen v procesu s Miladou Horákovou k doživotnímu trestu, a tak se musel vyučit dřevomodelářem.

JAN PŘEUČIL SE STAL AMBASSADOREM

Jan Přeučil nakonec vystudoval gymnázium a na DAMU se dostal z politických důvodů až na druhý pokus. Absolvoval v roce 1960. Jeho první angažmá bylo v Divadle Na zábradlí. Vystupoval zde třiatřicet let a šest let divadlo vedl.

Exceloval v inscenaci Král Ubu, Timón Athénský nebo v Bláznových zápiscích. Hrát jezdil s divadlem i do zahraničí. Po revoluci Jan Přeučil odešel na volnou nohu. Hostoval v Hudebním divadle Karlín, kde se předvedl v Kleci bláznů, Zvonokosech nebo ve hře Někdo to rád horké. Hraje také v Divadle Metro nebo Ypsilon.

Mnohokrát se objevil na filmovém plátně nebo televizní obrazovce. Docenta Sejkoru Jan Přeučil ztvárnil v komedii Jak básnící přicházejí o iluze, zahrál si i v pohádce Nesmrtelná teta nebo v poetickém Máji. Vidět jsme ho mohli i v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo ve snímku Smrt krásných srncůHerectví vyučuje v Banské Bystrici a na DAMU, kde působí jako docent.

Je také jeden z nejlepších dabéru v České republice. V rozhlase Jan Preučil namluvil přes čtyři stovky rolí. Ve filmu jsme mohli slyšet jeho charismatický hlas v animovaném snímku Já, padouch, kde namluvil postavu Dr. Nefaria nebo v sérii o Harrym Potterovi, kde propůjčil hlas školníkovi Argusi Filchovi.

Svůj šarm Jan Preučil násobí i klobouky, kterých má přes šedesát. Má také stinnou stránku minulosti. Na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti je uveřejněn jako agent StB, a to pod krycím jménem Klaun, evidenční číslo 744 386.

O JANU PŘEUČILOVI ČTĚTE ZDE>>

Jan Přeučil byl poprvé ženatý s herečkou a moderátorkou Štěpánkou Haničincovou. Ta s ním účinkovala v dětských pořadech. Žil s ní až do její smrti. S druhou manželkou, Evou Hruškovou, rád cestuje. Byli ve Španělku, v Itálii nebo ve Švýcarsku. Založili spolu loutkové divadlo.

 

Články o celebritě

Novotný i »gay« z Účastníků zájezdu Nosek v podprsence a šatech! Vylezou tak i na jeviště? Novotný i »gay« z Účastníků zájezdu Nosek v podprsence a šatech! Vylezou tak i na jeviště? Premiéra muzikálu Kvítek mandragory, který je složený z písniček Heleny Vondráčkové (71), se nezadržitelně… číst článek
Hvězdy oplakávají Václava Vorlíčka (†88): Udělal ze mě hvězdu, vzpomíná Trávníček Hvězdy oplakávají Václava Vorlíčka (†88): Udělal ze mě hvězdu, vzpomíná Trávníček Skon legendárního režiséra Václava Vorlíčka (†88) přišel nečekaně… číst článek
Kolega o soukromí Šafránkové s Abrhámem: Odpustí mu herečka? Kolega o soukromí Šafránkové s Abrhámem: Odpustí mu herečka? Herecké manželství Libuše Šafránkové (65) a Josefa Abrháma (79) patří k nejpevnějším v českém showbyznysu.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Marián Labuda
Marián Labuda
zobrazit profil Roger Moore
Roger Moore
zobrazit profil Jiří Michný
Jiří Michný
zobrazit profil Simona Stašová
Simona Stašová
zobrazit profil Edward Redmayne
Edward Redmayne
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Eliška Balzerová
Eliška Balzerová
zobrazit profil Kristýna Janáčková
Kristýna Janáčková