Daniel Landa | Celebwiki.cz

Daniel Landa

Datum narození: 4.11.1968
Přezdívka: Žito 44
Místo narození: Praha
Profese: zpěvák, herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Daniel Landa je velmi populární a kontroverzní český zpěvák. Je plodným autorem a vyznavačem adrenalinu, síly a radikálních řešení jakýchkoli problémů.

Daniel Landa je nejen herec a hudebník (vystudoval pražskou konzervatoř), ale i milovník adrenalinu - mj. jezdí autokros, věnuje se thaiboxu a potápí se mezi žraloky. Dlouhá léta se se jménem Daniel Landa pojí nálepka ultrapravičáka. S hercem Davidem Matáskem totiž založili v roce 1988 skupinu Orlík, která se stala kultovní kapelou českých skinheads (hrála písně, které byly na pokraji rasismu, jako třeba Bílá liga, Bílý jezdec apod.). V budoucnu se Daniel Landa opakovaně vyjadřoval silně provlastenecky, ale nařčení z ultrapravičáctví či dokonce neonacismu zásadně odmítal. Daniel Landa se dodatečně od některých textů Orlíku i distancoval. V roce 2012 se ale objevila fotografie, na níž spolu se zpěvačkou Lucií Bílou zvedají ruku k nacistickému pozdravu. Na to Daniel Landa reagoval: "Byla to legrace, kterou jsem neinicioval já. V tý době jsem vystupoval proti fašistům velice aktivně, takže ať mi všichni políbí prdel i s touto fotkou." Jako hudebník je Daniel Landa (po rozpadu Orlíku) podepsán pod alby jako Valčík, Smrtihlav, Konec či 9mm argumentů. Na svém kontě má i muzikály Krysař či Tajemství, a také hudbu k několika filmům a divadelním představením (Tajemství Zlatého draka, Udělení milosti se zamítá, Gambit, Ex OffoTouha či Kvaska). V některých muzikálech si i zahrál. V roce 2003 přepracoval Requiem W. A. Mozarta do rockové podoby nazvané Rockquiem. Jako herec se Daniel Landa objevil ve filmech Proč?, Černí baroni, Copak je to za vojáka..., Kvaska, Tacho (oba režírovala jeho žena Mirjam Landa) a v seriálu České století ztvárnil v díle nazvaném Den po Mnichovu jednoho z největších československých kolaborantů Emanuela Moravce.

KOUZELNÍK ŽITO DANIEL LANDA

Daniel Landa byl také jedním ze zakladatelů kontroverzního řádu Ordo Lumen Templi, který zdůrazňoval národní kořeny, což u kritiků vyvolávalo dojem, že Daniela Landu postihla "ultrapravicová recidiva".

Daniel Landa v roce 2012 na předávání cen Český slavík oznámil ukončení své hudební kariéry, začal si říkat kouzelník Žito 44 a pronesl agresivní a silácký projev kritizující v přímém přenosu atmosféru v české společnosti a slibující silové řešení. O pár týdnů později přinesla média zprávu, že Daniel Landa napadl skupinu lidí, vracejících se po půlnoci z hospody. Podle Landy šlo o "preventivní obranu", neboť ho skupina měla vulgárně urážet.

Daniel Landa se v létě 2015 opět stal objektem zájmu médií. Opilý mladík mu dlažební kostkou poškodil lak na jeho luxusním Porsche. Zpěvák se poté setkal s vandalem i jeho maminkou a stáhl všechna obvinění.

Daniel Landa je ženatý, v roce 1990 si vzal tehdejší studentku režie na FAMU Mirjam Müller (dnes Mirjam Landa), se kterou má tři dcery, Anastázii a dvojčata Rozálii a Roxanu.

 

Články o celebritě

Očima Františky: Inventura módních proher 2018. Tohle už nikdy víc! Očima Františky: Inventura módních proher 2018. Tohle už nikdy víc! Bývá, byť leckdy ošidným, zvykem učinit koncem starého či počátkem nového roku bilanci… číst článek
Daniel Landa slaví 50: Orlík, Valčík, Žito a kejle, které nedopadly Daniel Landa slaví 50: Orlík, Valčík, Žito a kejle, které nedopadly Vyřvával „bílá liga, jsi Čech“ a opěvoval těžký boty až nahoru zavázaný. Byl vůdčí ikonou české skinheadské… číst článek
Bijec Ondruš: Vémola na mě podle Landy posílal před duelem permoníky Bijec Ondruš: Vémola na mě podle Landy posílal před duelem permoníky Jeho souboj s "českým terminátorem" zvedl nebývalou pozornost. Petr „Píno“ Ondruš tak na zápas vzpomíná… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Markéta Muchová
Markéta Muchová
zobrazit profil Sagvan Tofi
Sagvan Tofi
zobrazit profil Michal Hrůza
Michal Hrůza
zobrazit profil Pink
Pink
zobrazit profil Kamil Střihavka
Kamil Střihavka
zobrazit profil Joakim Brodén
Joakim Brodén
zobrazit profil Sam Smith
Sam Smith
zobrazit profil Keith Flint
Keith Flint