Jean-Paul Belmondo

Datum narození: 9. 4. 1933
Datum úmrtí: 6. 9. 2021
Přezdívka: Bebél
Místo narození: Neuilly-sur-Seine, Francie
Výška: 179 cm
Profese: herec, producent
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Jean-Paul Belmondo se proslavil svým širokým úsměvem, úspěchem u žen a mimořádnou fyzickou zdatností. Nikdy ho nezastupovali kaskadéři.

Jean-Paul Belmondo byl syn slavného francouzského sochaře. Jeho snem vždycky bylo stát se boxerem, ale nad tím nakonec vyhrála jeho druhá vášeň - herectví.

Po problematických studiích na herecké konzervatoři v Paříži, odkud mladého Belmonda pro jeho nekonvenčnost a přidrzlost několikrát málem vyhodili, se začal začínající herec protloukat v divadlech.

Belmondův syn: Herec i pilot F1

Od roku 1956 se Jean-Paul Belmondo objevoval i v menších roličkách v nezávislých filmech. V téže době se oženil s Elodií Constant, která mu porodila tři děti, dcery Patricii a Florence a syna Paula.

Belmondova nejstarší dcera zemřela v roce 1994 při požáru. V hereckých stopách svého otce vykročil částečně jen syn Paul Belmondo, který se stal podnikatelem, pilotem F1 i hercem.

Belmondo natočil kasovní trháky

Po průlomovém U konce s dechem se stal Jean-Paul Belmondo uznávanou hereckou hvězdou a jakýmsi hereckým symbolem francouzské Nové vlny. Jeho kariéra se ale měla ubírat daleko komerčnějším směrem.

Od roku 1962, kdy poprvé spolupracoval s režisérem Phillipem de Broca na filmu Cartouche, datujeme Belmondovo tažení na diváky, které ustalo až s jeho mrtvicí v roce 2001. Belmondo natočil řadu kasovních trháků jako Muž z Ria, Muž z Acapulca, Zvíře, Policajt nebo rošťák, Kašpárek, Nenapravitelný, Profesionál apod. V 70. letech 20. století si na radu svého přítele Alaina Delona založil produkční firmu Cerito films a stal se tak i filmovým producentem.

Po mrtvici Belmondo skončil s akčňáky

O Belmondově výjimečnosti svědčí především fakt, že se nikdy nenechal zaskakovat ve filmu kaskadéry. Vše co ve filmu vidíme, byl opravdu Jean-Paul. Jeho zdatnost a houževnatost se také projevila v roce 2001, kdy ho na Korsice postihla mozková mrtvice. I přes špatné prognózy se totiž Belmondo po třech dnech boje o život nakonec zotavil a vrátil před kamery. Na otázku, jestli ho ještě někdy uvidíme v akčním filmu, ale řekl: ,,Nechci být létajícím dědečkem francouzského filmu! S tím je konec.“

V roce 2003 se Jean-Paul Belmondo stal počtvrté otcem. Druhá manželka Natty mu porodila dceru Stellu Evu Angelinu, která se stala modelkou.

V roce 2016 Jean-Paul Belmondo dostal na Benátském filmovém festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo.

Herec Jean-Paul Belmondo zemřel 6. září 2021. Bylo mu 88 let.

 

Články o celebritě

Raquel Welchová (†82): Nikdo to nevěděl...IQ 140, ale... Říkala 3 věty! Raquel Welchová (†82): Nikdo to nevěděl...IQ 140, ale... Říkala 3 věty! Hollywood oplakává jednu z největších sexbomb stříbrného plátna Raquel Welchovou (†82), která ve stř... číst článek
Zemřela herečka Raquel Welchová (†82): Kráska z filmu s Belmondem podlehla náhlé nemoci Zemřela herečka Raquel Welchová (†82): Kráska z filmu s Belmondem podlehla náhlé nemoci Raquel Welchová, známá americká herečka, navždy odešla. Kráska z filmů 60. let podlehla krátké a náh... číst článek
Smrt legendy! Raquel Welchová podlehla náhlé nemoci v 82 letech Smrt legendy! Raquel Welchová podlehla náhlé nemoci v 82 letech V 60. letech byla sexsymbolem a tisíce mužů jí padalo k nohám. Herečka Raquel Welchová (†82) ale boh... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lukáš Pavlásek
Lukáš Pavlásek
zobrazit profil Karel Heřmánek ml.
Karel Heřmánek ml.
zobrazit profil Martin Stropnický
Martin Stropnický
zobrazit profil Táňa Pauhofová
Táňa Pauhofová
zobrazit profil Jaroslav Šmíd
Jaroslav Šmíd
zobrazit profil Václav Kotek
Václav Kotek
zobrazit profil Taťjana Medvecká
Taťjana Medvecká
zobrazit profil Nela Boudová
Nela Boudová