Marilyn Monroe | Celebwiki.cz

Marilyn Monroe

Datum narození: 1.6.1926
Datum úmrtí: 5.8.1962
Přezdívka: MM
Místo narození: Los Angeles, USA
Profese: herečka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Sladká Sugar z filmu Někdo to rád horké a milenka amerického prezidenta JFK. Marilyn Monroe byla slavná, krásná i divoká. A její život předčasně ukončily drogy.

Narodila se jako Norma Jeane Baker Mortenson a dětství měla tvrdé - matka se o ni nedokázala postarat, takže vyrůstala v pěstounské péči a později strávila dokonce dva roky v sirotčinci. Byla ale překrásná, takže už ve 20 letech se Marilyn Monroe začala věnovat modelingu. A následovaly desítky filmů, v nichž nejen hrála, ale později byla i jejich producentkou (např. s Laurencem Olivierem dali v roce 1957 dohromady film Princ a tanečnice, v němž si oba zahráli hlavní role. Platila a dodnes platí za sexsymbol - společnost TV Guide Network ji v roce 2009, tedy téměř půl století po její smrti, vyhlásila „nejvíce sexy herečku všech dob“.

Život půvabné a svůdné Marilyn Monroe byl tvrdý a divoký. Během života trpěla migrénami, chronickou nespavostí, dyslexií, velkými menstruačními bolestmi, bojovala s alkoholem, depresemi a drogami, které se staly (s největší pravděpodobností, okolnosti její smrti nebyly nikdy plně objasněny) důvodem její předčasné smrti v roce 1962, tedy v jejích 36 letech. Oficiální závěr zněl: pravděpodobně sebevražda akutní otravou barbituráty (mnozí ale byli přesvědčeni, že šlo o vraždu). V roce 1961 například skončila na psychiatrické klinice v pokoji pro nejtěžší případy, který neměl ani okna a normální dveře.

Za svůj krátký život se stihla Marilyn Monroe třikrát vdát a třikrát rozvést a krom toho prožít i románky se slavnými muži. Jejím milencem byl i prezident John F. Kennedy a zřejmě i jeho bratr Robert. První svatbu slavila s opět let starším policistou Jamesem Doughertym už ve svých 16 letech. Vydržela s ním ale jen čtyři roky. Další v pořadí byl legendární hráč baseballu Joe DiMaggio, s kterým se rozvedla už po 274 dnech (jejich vztah byl však poté nadále přátelský a zdá se, že krátce před Marilyninou smrtí plánovali opět svatbu). Posledním manželem Marilyn Monroe byl spisovatel a dramatik Arthur Miller (byli svoji v letech 1956–1961).

Marilyn Monroe neměla děti, neboť to její zdravotní stav nedovoloval. Prodělala několik potratů, v manželství s DiMaggiem jednou, s Millerem měla zase dvakrát mimoděložní těhotenství.

 

Články o celebritě

Harry s Williamem v úžasu: Elton John jim řekl, co neměl pro Dianu dělat! Harry s Williamem v úžasu: Elton John jim řekl, co neměl pro Dianu dělat! Princezna Diana (†36) zůstává v srdcích lidí po celém světě i třicet let po své smrti. Stále na ni… číst článek
Halloween slavných: Kylie vzkřísila  božskou MM! Halloween slavných: Kylie vzkřísila božskou MM! Vyřezané dýně, sladkosti, hororové dekorace, ale v prvé řadě vychytané masky a kostýmy. Svět, především… číst článek
Hvězda Tváře Urban jako Tarzan: Dráždí fanynky v koženém prádle! Hvězda Tváře Urban jako Tarzan: Dráždí fanynky v koženém prádle! Na liánu naskočil jako poslední, ale cítí se na ní jako doma. Vítěz čtvrté epizody Tváře Robert Urban… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Anna Kotlíková
Anna Kotlíková
zobrazit profil Catherine Blanchett
Catherine Blanchett
zobrazit profil Vladimír  Černohorský
Vladimír Černohorský
zobrazit profil Lucie Juřičková
Lucie Juřičková
zobrazit profil Petr Polák
Petr Polák
zobrazit profil Jakub Štěpán
Jakub Štěpán
zobrazit profil Pavel Rímský
Pavel Rímský