Kája Saudek

Datum narození: 13. 5. 1935
Datum úmrtí: 25. 6. 2015
Místo narození: Praha
Profese: malíř
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Významný český výtvarník Kája Saudek byl bratrem (jednovaječné dvojče) fotografa Jana Saudka. Karel Saudek ležel od dubna 2006 v kómatu v Motolské nemocnici až do smrti v roce 2015.

Na konci druhé světové války se kvůli svému polovičnímu židovskému původu dostal spolu se svým dvojčetem Janem do koncentračního tábora ve Slezsku. Kája Saudek se s komiksy seznámil už v dětství a zalíbily se mu. Jelikož mu nebylo dovoleno v padesátých letech z politických důvodů studovat a kreslení ho bavilo, stal se technickým kreslířem ve filmových ateliérech Barrandov. Poprvé se jeho kresby ukázaly světu ve filmu Kdo chce zabít Jessi. Díky jeho kresbám v tomto filmu se Kája Saudek dostal do širšího podvědomí.

KÁJA SAUDEK - ZŮSTALO PO NĚM VELKÉ DĚDICTVÍ

Největším projektem Káji Saudka měl být patrně komiks Muriel a andělé. V roce 1969 z něj však vyšla jen několikastránková ukázka, kniha již samotná vyjít nemohla. Vyšla až roku 1991. Pro tento komiks použil Kája Saudek skutečné osoby. Například generála Xerona ztvárnil bratr KájiJan Saudek. K tomuto komiksu Kája Saudek vytvořil i druhý díl - Muriel a oranžová smrt, který ale nikdy nevyšel, hlavní důvod byl ten, že příběh měl podobnost s invazí v roce 1968 a část kreseb se záhadně ztratila v tiskárně.

V roce 1979 začal Kája Saudek spolupracovat s Českou speleologickou společností. Tato společnost mu umožnila vydávat komiksy v nákladech několika tisíc výtisků jako materiál pro svou vnitřní potřebu (tzv. zájmový tisk). V následujícím desetiletí tak vyšly příběhy podle scénářů řady známých spisovatelů a scénáristů. V posledních letech maloval pro erotický časopis Nei Report.

O KÁJOVI SAUDKOVI ČTĚTE ZDE>>

Dlouho ležel Kája Saudek v kómatu v Motolské nemocnici, když mu v krku zaskočil kus masa. Začal se dusit, sousto mu lékaři z krku vytáhli až po převozu na ARO. V bezvědomí ležel devět let, pak zemřel. Jeho dvojče Jan Saudek svého bratra v nemocnici nikdy nenavštívil. „Já jsem Káju miloval, ale kdyby bylo na mně, odpojím ho. I kdyby se Karel Saudek probral, nemá na kvalitní život šanci,“ prohlásil Jan Saudek.  Kája Saudek byl ženatý. Měl manželku Johanu, s kterou má syna Patrika a dceru Bereniku. Ta souhlasila s názorem Jana Saudka a také uvažovala o euthanazii.

 

Články o celebritě

Kája Saudek (†80): Utajený komiks o atentátu na Heydricha Kája Saudek (†80): Utajený komiks o atentátu na Heydricha V pátek jsme si připomněli osmdesát let od hrdinského činu českých parašutistů, útoku na říšského pr... číst článek
Zemřel nejstarší český režisér (†99): Natočil pohádku Princ Bajaja a objevil Bohdalku! Zemřel nejstarší český režisér (†99): Natočil pohádku Princ Bajaja a objevil Bohdalku! Ve věku 99 let ve středu zemřel filmový režisér Antonín Kachlík, natočil mimo jiné pohádku Princ Baj... číst článek
Druhá manželka Petra Čepka (†54) Helena Rytířová (69): Prozradila, díky čemu vypadá pořád skvěle! Druhá manželka Petra Čepka (†54) Helena Rytířová (69): Prozradila, díky čemu vypadá pořád skvěle! Jejím prvním mužem byl herec Petr Čepek (†54) a druhým textař Zdeněk Rytíř (†69). Momentálně Helena ... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Václav Masaryk
Václav Masaryk
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Jaz z Oprásků
Jaz z Oprásků
zobrazit profil Jan Tománek
Jan Tománek
zobrazit profil Bohumil Fencl
Bohumil Fencl
zobrazit profil Theodor Pištěk
Theodor Pištěk